Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

„Archiwum Emigracji” - Call for Papers

Zdjęcie ilustracyjne

„Archiwum Emigracji. Studia – Szkice – Dokumenty” to wiodące polskie czasopismo naukowe poświęcone problematyce emigracji polskiej i środkowoeuropejskiej XIX i XX wieku postrzeganej w perspektywie historycznej, kulturowej, politologicznej i socjologicznej. Pismo podejmuje także tematykę procesów migracyjnych na świecie w XX i XXI wieku w ich kulturowym kontekście. W ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadzonej w roku 2019 „Archiwum Emigracji” uzyskało 40 punktów.

Comparing (e)migrations: Tradition – (Post)memory – Translingualism /
Porównując (e)migracje: tradycja – (post)pamięć – translingwalizm

Call for papers

Redakcja rocznika „Archiwum Emigracji” oraz redaktorzy tematyczni przygotowywanego numeru – Marcin Wołk, Agata Domachowska i Joanna Antoniak – zapraszają do nadsyłania artykułów do zeszytu zatytułowanego Comparing (e)migrations: Tradition – (Post)memory – Translingualism / Porównując (e)migracje: tradycja – (post)pamięć – translingwalizm. Zachęcamy literaturoznawców, kulturoznawców, socjologów, politologów, historyków i innych badaczy zainteresowanych problematyką migracji i ich reprezentacji w kulturze do podjęcia zagadnień z poniższych kręgów tematycznych:

  • pamięć i postpamięć emigracji w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu migrantów;
  • problem translingwalności jako wyzwanie dla narodowych kanonów literackich;
  • współczesne reprezentacje diaspory i tożsamości diasporycznej; gender i seksualność w kontekście migracji i doświadczenia życia w diasporze;
  • artystyczne manifestacje migracji; gatunki migracyjne;
  • kosmopolityzm, obywatelstwo globalne, bezpaństwowość, ekspatriacja;
  • wędrowne teorie i teoretycy;
  • centra migracyjne i nie-miejsca jako punkty węzłowe współczesnej cywilizacji;
  • migracja ekonomiczna; dobrowolne i przymusowe wędrówki za pracą; kondycja (post)kolonialna;
  • natura i środowisko; migracje i uchodźstwo klimatyczne;
  • migracje i przemoc; zmiany granic, wojny, przesiedlenia i deportacje, czystki etniczne oraz ich kulturowe reprezentacje.

Na zgłoszenia tematów artykułów wraz z krótkimi abstraktami czekamy do 15 grudnia 2019 r. pod adresem agata.domachowska11@gmail.com. Gotowe teksty w języku polskim lub angielskim – nigdzie wcześniej niepublikowane, o objętości nieprzekraczającej jednego arkusza wydawniczego (40 tys. znaków) – przyjmujemy do 31 stycznia 2020 r.

Publikację planujemy na połowę roku 2020.

Zasady opracowania artykułów znajdują się na stronach:

Informujemy jednocześnie, że „Archiwum Emigracji”, oprócz oryginalnych artykułów naukowych, przyjmuje do druku także opracowane edycje archiwaliów, sylwetki emigrantów, szkice oraz recenzje naukowe, a w każdym zeszycie oprócz artykułów z głównego bloku tematycznego publikowane są także teksty na inne tematy mieszczące się w profilu pisma. Zachęcamy do współpracy z czasopismem. Więcej informacji na stronach:
https://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/gazeta/en-index.html
https://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/gazeta/index.html

pozostałe wiadomości