Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl
obrazek nr 1

Warsztaty Twórczego Pisania CAŁA JASKRAWOŚĆ

Szanowni Państwo,

ogłaszamy OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI, w którym nagrodą będzie uczestnictwo w Warsztatach Twórczego Pisania CAŁA JASKRAWOŚĆ, na Zamku Bierzgłowskim (okolice Torunia), w dniach 8 października – 11 października 2023 roku

Szczegóły dotyczące Warsztatów znajdziecie Państwo na stronie: https://calajaskrawosc.sosmusic.pl/warsztaty.html

KONKURS

Uczestników warsztatów twórczego pisania (sześcioro) wyłoni konkurs literacki.
Temat: „(Najtrudniej napisać) tekst dla siebie”. Jedna osoba może zgłosić: a) w przypadku poezji: 3 niepublikowane dotąd wiersze, b) w przypadku prozy: 1 krótki tekst, 3-4 znormalizowane strony.
Prace przyjmowane będą do 1 października 2023 r. do północy, wyniki podane zostaną 3 października.
Prace prosimy przesyłać na adres: warsztaty@calajaskrawosc.sosmusic.pl

Oceniać je będą: Dariusz Pniewski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i dr Marcin Jurzysta, poeta i znawca literatury.

Konkurs i Warsztaty Twórczego Pisania organizowane są przez Agencję GALL we współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu – SOS MUSIC, patronem Warsztatów jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


W latach 2012 – 2018 w Smolniku nad Sanem w Bieszczadach odbywał się Warsztat Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury poświęcony jego twórczości. Warsztat polegał na twórczych spotkaniach młodych artystów z całej Polski, czego efektem były coroczne koncerty piosenki poetyckiej w Toruniu, Rzeszowie i oczywiście w Smolniku nad Sanem w Wilczej Jamie. Kierownikiem artystycznym był Roman Kołakowski, który zmarł w styczniu 2019 roku. Zalety wypracowanej w tym czasie formuły projektu, skłoniły nas do kontynuowania go, choć w nieco zmodyfikowanej formie. Z tego powodu w zeszłym roku rozpoczęliśmy Festiwal Piosenki Autorskiej CAŁA JASKRAWOŚĆ, w ramach którego równolegle do części muzycznej, odbyły się Warsztaty Twórczego Pisania. Pierwsza edycja w nowej formule odbyła się w schronisku Politechniki Warszawskiej  „Koliba”, w Bieszczadach, w terminie od 26 listopada do 1 grudnia 2019 roku. Odważnie myślący organizatorzy zaproponowali uniwersyteckiemu literaturoznawcy prowadzenie warsztatów twórczego pisania. Krótka, ale intensywna wspólna praca okazała się ciekawym doświadczeniem dla uczestników i prowadzących, zakończyła się też stworzeniem więcej niż przyzwoitych tekstów poetyckich i interesującymi wykonaniami utworów muzycznych. Świadczą o tym głosy uczestników, ich niezależne, nowe projekty literackie i muzyczne, utrzymywanie kontaktów między nimi i prowadzącymi, reakcje słuchaczy dwóch koncertów finałowych (w Smolniku i w Toruniu), a także nagrania koncertów.