Kulturoznawstwo

DZIEKANAT: mgr Agnieszka Czyżewska
tel. (+48) (56) 611 35 16, pokój 114
e-mail: ajka@umk.pl

Wisła_rejsKK [fot. Adrian Mianecki] Collegium_Maius [fot. Adrian Mianecki] obrazek nr 3 obrazek nr 4 obrazek nr 5 obrazek nr 6 obrazek nr 7 obrazek nr 8

Na chłopski rozum - edukacyjna gra wiejska

Stowarzyszenie Dziedzictwo Rodzimej Kultury, założone i prowadzone przez absolwentki kulturoznawstwa, Sarę Orzechowską i Ewelinę Wolską, realizuje projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

"Na chłopski rozum - edukacyjna gra wiejska" jest działaniem na rzecz popularyzacji wiedzy o bajce ludowej oraz wykorzystaniem jej potencjału w zakresie animacji kultury, wykorzystamy ją bowiem do stworzenia gry miejskiej. Absolwenci UMK i regionaliści z Czernikowa wspólnymi siłami poprowadzą dzieci w wieku 10-13 lat przez świat bajki ludowej, przedstawią fabuły, symbole i znaczenia baśni w kulturze, a następnie osadzą historie baśniowe w przestrzeni wsi. Wyruszą wspólnie w teren poznając najważniejsze punkty wsi (zabytki, miejsca cenne przyrodniczo), w których dzieci same wymyślą zagadki i rozmieszczą punkty z animacjami, a zaplanowane zajęcia artystyczne/plastyczne pozwolą im stworzyć dużego formatu mapę według własnej wizji. Zostanie ona rozdana osobom chętnym do udziału w zabawie podczas finału, dodatkową atrakcją tego dnia będą animacje w miejscach zagadek. Gra zostanie skonstruowana w taki sposób, by można było przebyć trasę we własnym zakresie, także po zakończeniu projektu i bez udziału animatorów.

Projekt obejmuje 5 spotkań:

Zajęcia 1. Edukacja kulturowa - bajka ludowa. Wprowadzenie do fabuł, wartości bajki jako dziedzictwa oraz forma aktywizacji twórczej. Wykorzystamy zagadki ludowe, przedstawimy ważne motywy pojawiające się w bajkach, np. drzewo, mak, klucz, itd.

Zajęcia 2. Edukacja regionalna - zajęcia terenowe. Oprowadzanie po najważniejszych punktach Czernikowa. np. zabytkowe cmentarze, dawne budynki gospodarcze, pomniki przyrody. Spacer pozwoli na wyznaczenie przystanków podczas Edukacyjnej gry wiejskiej).

Zajęcia 3. Zajęcia artystyczne, zapoznanie z najważniejszymi stylami w sztuce, opracowanie ilustracji i elementów mapy do Edukacyjnej gry wiejskiej.

Zajęcia 4. Projektowanie graficzne - poznanie podstawowych programów graficznych, zaprojektowanie mapy do gry.

Zajęcia 5. Spotkanie Finałowe - rozdanie gotowych map i zorganizowanie punktów z animacjami.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie finałowej, studentów zaś do wolontariatu, pozwoli Wam on sprawdzić się jako animatorzy kultury, zobaczyć jak wygląda praca w grancie kulturalnym oraz poznać dziedzictwo regionu. Studenci zainteresowani współpracą proszeni są o kontakt mailowy: sara_orzechowska@o2.pl lub wolskizm@gmail.com do 30.05.2021.

Click to zoom the picture.