Filologia Romańska i Lingwistyka z językiem francuskim

Adres:

Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń

SEKRETARIAT:

Marianna Piontek, CH, pok. C.3.05, tel. +48 56 611 35 55, email : neofilologia@umk.pl

facebook: Katedra-Filologii-Romańskiej

Coll Hum [fot. GO] Coll Hum [fot. GO]

Studenckie Koło Kulturalno-Naukowe Romanistów

zabka

 

Zarząd SKKNR:

Prezes: Aleksandra Kasin
Wiceprezes: Przemysław Witek
Sekretarz: Weronika Tokarska
e-mail: kolo.romanistow@stud.umk.pl
 
 
 
Opieka naukowa

dr Renata Jarzębowska-Sadkowska (urlop 1X 2020-30 IX 2021)
w tym okresie opiekę przejmuje
dr Anna Żurawska
zurawska@umk.pl
Gabinet: C. 3.44
Coll. Humanisticum, Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
 
Wszystkich studentów i pracowników zainteresowanych udziałem w inicjatywach związanych z organizacją wydarzeń kulturalno-naukowych serdecznie zapraszamy do współpracy
Poniżej zamieszczamy informacje o wybranych wydarzeniach, zaproszenia oraz historię koła 🙂

 

HISTORIA KOŁA

Studenckie Koło Kulturalno-Naukowe Romanistów zostało zarejestrowane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika z inicjatywy studentów i pracowników Filologii Romańskiej w marcu 2001 roku. Zgodnie z założeniami statutowymi działalność Koła koncentruje się głównie na propagowaniu języków i kultur krajów frankofońskich.

Najważniejsze projekty kulturalne i naukowe SKKNR związane są z organizacją corocznych wydarzeń podkreślających rangę Międzynarodowego Dnia Frankofonii przypadającego 20 marca. Współorganizatorami dotychczasowych imprez otwartych dla mieszkańców Torunia były m. in. instytucje kulturalne takie jak Dom Muz, Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Piwnica pod Aniołem, Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia, Centrum Sztuki Współczesnej.

Współpracowaliśmy również z innymi kołami naukowymi i jednostkami uniwersyteckimi oraz polskimi i międzynarodowymi organizacjami naukowymi m.in. Polskim Towarzystwem Badań Kanadyjskich, Association Internationale des Études Québecoises. Działalność w Kole i pogłębianie zainteresowań dało okazję wielu członkom Koła do wygłoszenia referatów oraz zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy na konferencjach naukowych, sesjach, warsztatach i wieczorach poetyckich. Najlepsi z nich są dziś doktorantami i pracownikami naszej uczelni.

W naszych imprezach brali udział uznani we frankofońskich kręgach literackich i kulturalnych artyści, wśród których wymienić należy światowej sławy poetów i tłumaczy takich jak Tomasz Różycki, Fulvio Caccia, François Turcot, Krystyna Rodowska, Andrzej Socha i Serge-Patrice Thibodeau. W zorganizowanej przez Koło w 2005 roku, pierwszej w Polsce konferencji quebecystów, wzięli udział prof. Józef Kwaterko, prof. Krzysztof Jarosz oraz prof. Petr Kyloušek, wybitni naukowcy promujący literaturę frankofońską, także tę z najodleglejszych zakątków świata (Québec, Haiti).