Filologia Klasyczna

Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 35 25 email: filklas@umk.pl
KFK Aktualności KFK Aktualności

Dla kandydatów

Informacje praktyczne:

Najpierw zarejestruj się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Szczegóły jak to zrobić tu:
https://www.umk.pl/kandydaci/krok-po-kroku/kampus-torunski/

Dokumenty składamy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 w budynku rektoratu (ul. Gagarina 11), na parterze, w sali 18.

Dlaczego warto u nas studiować?

Jeśli chcesz studiować na jednym z jedynie czterech badawczych wiodących uniwersytetów w Polsce w bardzo komfortowych warunkach, studia w Katedrze Filologii Klasycznej UMK są świetnym wyborem!

Wszystkie nasze zajęcia prowadzone są w małych grupach, a wykładowcy stosują indywidualne podejście do każdego ze studentów. Będziesz miał/miała u nas więcej czasu na samodzielną pracę badawczą, ponieważ zmniejszyliśmy znacznie liczbę godzin dydaktycznych na kierunku.

Każdy student ma też możliwość wyjazdu na semestralne lub roczne stypendium zagraniczne. Najczęściej wybieranymi uniwersytetami w ramach programu Erasmus+ są najstarsze uczelnie włoskie (Bolonia, Padwa) i renomowane uniwersytety niemieckie (m.in. Freiburg, Halle i Trewir).

W naszej katedrze powstają nowatorskie projekty cyfrowej humanistyki, takie jak Scrinium Augustini – www.scrinium.umk.pl.

Jeśli marzysz o karierze naukowej, Katedra Filologii Klasycznej UMK będzie zapewne dla Ciebie miejscem idealnym, ponieważ wielu naszych absolwentów kontynuuje karierę naukową na uczelniach wyższych.

Katedra Filologii Klasycznej posiada dobrze zaopatrzoną bibliotekę, której księgozbiór wciąż się powiększa. Zapewnia też swym studentom i pracownikom bezpłatny dostęp do zbiorów portalu www.jstor.org, obejmującego tysiące artykułów i recenzji oraz do innych baz elektronicznych książek i czasopism.

W naszej Katedrze wykładali wspaniali, znani i cenieni na świecie Profesorowie Stefan Srebrny, Zofia Abramowiczówna, Barbara Józefowiczowa, Marian Szarmach, Ireneusz Mikołajczyk. Nasi dzisiejsi profesorowie są Ich uczniami i następcami.

Nasi obecni pracownicy również często mają już znaczący dorobek, publikują w językach obcych, zwłaszcza po angielsku i niemiecku. Regularnie biorą udział w międzynarodowych konferencjach i projektach badawczych. Zajmują się nadto popularyzacją literatury i szeroko pojętej kultury antycznej, przede wszystkim działając w Fundacji „Traditio Europae”.

Często odwiedzają nas wybitni uczeni z Polski oraz naukowcy z ośrodków zagranicznych. W ostatnich latach z wykładami gościli u nas m.in. badacze starożytności z Leuven, Oxfordu, Harvardu, Padwy i Sofii.

Nasi studenci aktywnie uczestniczą w życiu naukowym UMK, reprezentując Katedrę na wielu konferencjach naukowych, a także pisząc artykuły, a nawet książki.

Katedra Filologii Klasycznej prowadzi studia licencjackie w zakresie filologii klasycznej (z językiem starogreckim od drugiego roku studiów) oraz w zakresie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej (z językiem włoskim lub hiszpańskim do wyboru).

Wielu naszych absolwentów kontynuuje później naukę na studiach magisterskich na innych uczelniach by zdobyć uprawnienia do pracy nauczyciela języka łacińskiego. Nas absolwenci doskonale sprawdzają się w pracy bibliotekarza (w dziale starych druków), administracji, w pracy tłumacza, jako wykładowcy i lektorzy języków obcych w szkołach językowych, jako instruktorzy teatralni i animatorzy kultury, jako przedsiębiorcy, a nawet marketingowcy dużych korporacji. Studia te pomagają także znaleźć pracę w zawodzie dziennikarza, redaktora i korektora, czy też specjalisty PR. Filologię klasyczną studiowali tacy znani pisarze, jak J. K. Rowling i Marek Krajewski.