Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Etnoszkoła. Zachęcamy szkoły do współpracy.


Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele

przedstawiamy Państwu propozycję współpracy uczniów i nauczycieli z Państwa Szkoły z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zachęcamy do współpracy przede wszystkim wychowawców, osoby prowadzące zajęcia z wiedzy o kulturze, historii, geografii oraz opiekunów kół zainteresowań, którzy przez kontakt z nami chcieliby zainspirować i zmotywować swoich uczniów do poszerzania wiedzy m.in. w zakresie kulturowego dziedzictwa naszego regionu, zróżnicowania etnicznego Europy i świata, kulturowych zjawisk świata współczesnego (np. takich jak globalizacja, wielokulturowość, migracje, Polonia w świecie czy uchodźstwo). Jesteśmy przekonani, że antropologiczne spojrzenie na świat sprzyja lepszemu pojmowaniu swojej własnej kultury. Chcemy zachęcić młodych ludzi do poznawania i rozumienia odmienności drugiego człowieka i podjęcia z nim dialogu, a także zapoznać uczniów z kierunkiem studiów jakim jest etnologia – antropologia kulturowa.

1. Oferujemy szereg mini-wykładów/pogadanek z zakresu tematów, którymi zajmują się nasi pracownicy (lista w załączniku). Mogą się one odbywać w umówionym terminie w szkole, w ramach zajęć szkolnych lub poza nimi.

2. Dla uczniów, którzy lada chwila staną przed wyborem kierunku studiów przygotowaliśmy multimedialną prezentację – opowiemy i pokażemy czym zajmuje się etnologia – antropologia kulturowa jako dyscyplina naukowa oraz jak wygląda studiowanie tej dziedziny w ośrodku toruńskim.

3. Zapraszamy na wykłady otwarte organizowane przez naszą Katedrę, które są okazją do spotkania się z naukowcami z Polski i ze świata oraz posłuchania i konwersacji na temat najciekawszych wątków z ich ostatnich badań.

Jeśli są Państwo zainteresowani którąś z przedstawionych propozycji, chcieliby Państwo otrzymać aktualne informacje o terminach i tematyce wykładów otwartych, bądź mają swój własny pomysł na formę współpracy z nami – prosimy o kontakt pod adresem etnoszkola@umk.pl.

Lista tematów 2023-24