Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa

Drodzy studenci, życzymy powodzenia w sesji zimowej. Zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 odbywają się w formie zdalnej do 30 stycznia 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa trwa od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa – poprawkowa rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 27 lutego 2022 r. Termin uzyskania zaliczeń zajęć i zdania wszystkich egzaminów objętych planem studiów w semestrze zimowym upływa 28 lutego 2022 r. Egzaminy, które macie do zdania w tym semestrze wyglądają następująco: Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Głosujemy na tramwaj im. Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej

Na swoich patronów w Toruniu czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Na liście jest Prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, zasłużony pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielka i była kierownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, założycielka i patronka obecnego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, inicjatorka powstania i wieloletnia Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział w Toruniu. To bez wątpienia aktywna i nietuzinkowa kobieta, której wiele zawdzięczamy, i która zaznaczyła swoją obecność w obrębie etnologii - antropologii kulturowej oraz miasta Toruń. Jeśli chcesz jeździć tramwajem im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej głosuj: https://www.torun.pl/pl/wybierzpatrona/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na seminarium otwarte „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”.

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze)  zaprasza na seminarium pt. „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”, które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa publikacja o kulturowej różnorodności regionu himalajskiego Indii: "New Perspectives on Modern Ladakh"

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się monografia zbiorowa New Perspectives on Modern Ladakh. Fresh Discoveries and Continuing Conversations in the Indian Himalaya, pod redakcją naszego pracownika Rafała Beszterdy oraz Johna Braya i Elizabeth Williams-Oerberg, Zawiera ona 12 artykułów naukowych, dotyczących rozmaitych zagadnień związanych z kulturową różnorodnością regionu himalajskiego Indii, przede wszystkim Zjednoczonego Terytorium Ladakhu oraz okręgu Kinnaur w stanie Himaćal Pradeś. Zachęcamy do lektury!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Studiuj etnologię - antropologię kulturową

Zapraszamy na studia na kierunku „etnologia – antropologia kulturowa”. Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia (licencjackie) jest świadectwo maturalne. Rejestracja następuje przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Polecamy znakomite studia zasadnicze, kształcące kompetencje ułatwiające poruszanie się w świecie otwartym na różnorodność kulturową, w świecie szybkiego rozwoju technologicznego i zmian kulturowych, społecznych, religijnych i politycznych. Są to też przydatne studia uzupełniające, podejmowane jako drugi kierunek i ułatwiające przygotowanie do pracy w instytucjach kultury o różnorodnym profilu, w organizacjach rządowych i pozarządowych, instytucjach kulturalno-oświatowych i mediach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021)

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W III edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2019, 2020 i 2021. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 marca 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany w organizacji kształcenia na Wydziale Humanistycznym

Informacje Dziekana Wydziału Humanistycznego w sprawie szczegółowej organizacji zajęć na Wydziale od 10 do 30 stycznia 2022 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Lektoraty i zajęcia wf od 10 stycznia

Komunikat JM Rektora w sprawie lektoratów i zajęć wychowania fizycznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę "Nasza etnologia - nasza antropologia"

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy "Nasza etnologia - nasza antropologia", która zostanie udostępniona od czwartku 18 listopada 2021 r. w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Wystawa stanowi jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Jej ekspozycja będzie trwała w dniach 18 listopada 2021 – 10 stycznia 2022 r. Zapraszamy do oglądania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład dr Weroniki Plińskiej

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład dr Weroniki Plińskiej (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), pt. "Sprawczość sztuki", który odbędzie się dnia 14 grudnia 2021 r., godz. 15:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa dr Weroniki Plińskiej, pt. "Sprawczość sztuki", którą poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią działań animacyjnych, sztuką w działaniu oraz funkcjonowaniem sztuki w przestrzeni publicznej i społecznościach lokalnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Indonesian Camp 2021

Uniwersytet Padjadjaran w Bandungu (Zachodnia Jawa) zaprasza na Indonesian Camp 2021, który odbędzie się w dniach od 5 do 13 grudnia 2021 r. Udział w kursie jest bezpłatny i odbędzie się w formie on-line, na platformie Zoom. Aby móc uczestniczyć w spotkaniach należy zarejestrować się korzystając z linku: https://bit.ly/lndonesianCamp2021 Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Indonezją i jej wewnętrznym zróżnicowaniem kulturowym. Polecamy skorzystanie z zaproszenia naszych indonezyjskich przyjaciół. Program szkolenia wygląda interesująco, obejmuje trzy moduły: wstęp do języka indonezyjskiego, literatury i kultury, w ramach których omawiane będą choćby film, muzyka, zwyczaje kulinarne czy inne aspekty indonezyjskich kultur.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Tomasza Wiślicza

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze), wraz z toruńskimi oddziałami Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego,  zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Wiślicza, profesora Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, pt. "Jedzie jedzie Zelman", czyli Zelman Wolfowicz między historią a etnografią, który odbędzie się dnia 2 grudnia 2021 r., godz. 17:30. Wykład odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa prof. Tomasza Wiślicza, pt. "Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w." Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką antropologii historii, związków etnografii i historii oraz tworzenia w tym kontekście legendarnych historii, wyobrażonych rzeczywistości i etnograficznych fikcji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miesiąc zdalnej nauki

Od 11 grudnia do 9 stycznia zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu co do zasady będą odbywały się zdalnie. Zmiany wprowadza Zarządzenie nr 242 Rektora w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Uroczystość odbędzie się 18 listopada 2021 r. w Collegium Humanisticum. Obchodom towarzyszyć będą odbywające się w tym dniu w naszej siedzibie Zebranie Prezydium Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, sesja naukowa “Viva etnologia”wystawa i koncert. Uczestnictwo w Jubileuszu będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz. Zachęcamy do wspólnego świętowania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Na Jubileusz 75-lecia zapraszamy również on-line

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, także w formie on-line. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach będzie możliwe w formie zdalnego spotkania on-line (MS Teams), w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 11:00. Aby móc w ten sposób uczestniczyć w jubileuszu, należy skorzystać z linku (tutaj). Chcielibyśmy spotkać się z Wami wszystkim w formie tradycyjnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na stan epidemiczny, zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 i obowiązki, wielu z Was nie będzie mogło dotrzeć na naszą uroczystość. Wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz, także w takiej formie, zapraszamy serdecznie. Zachęcamy do wspólnego świętowania. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na sesję naukową „Viva etnologia”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do udziału w sesji naukowej pt. „Viva Etnologia”, która odbędzie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 13:30 w Collegium Humanisticum, sala C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Sesja będzie stanowić jeden z głównych punktów obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych etnologią – antropologia kulturową, obecnych i dawnych pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół. W sesji wystąpią z referatami: prof. Michał Buchowski, prof. Katarzyna Kaniowska, dr hab. Katarzyna Majbroda, dr hab. Anna Niedźwiedź, prof. UJ, prof. Aleksander Posern-Zieliński. Uczestnictwo w sesji będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na koncert „Antropologia gra”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do uczestnictwa i wysłuchania koncertu Antropologia gra, który rozpocznie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Koncert będzie stanowić jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Wystąpią Jazz Friends – kwintet jazzowy w repertuarze Standards in Anthropology, Standards in Jazz, Marta Domachowska i Katarzyna Rosik wykonają jubileuszową wiązankę pieśni tradycyjnych Dobry wieczór. Na koniec zaprezentuje się zespół HATI z projektem Rytuały dźwięku i rytmu. We wszystkich składach wystąpią nasi absolwenci etnologii – antropologii kulturowej z Torunia. Antropologia gra! Uczestnictwo w jubileuszowym koncercie będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc wysłuchać koncertu, należy skorzystać z linku (tutaj).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

After party w NRD

Ze względu na wysoki stan epidemiczny oraz zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 nie możemy zaprosić gości Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu na wieczorne spotkanie i party z prawdziwego zdarzenia. Tym wszystkim jednak, którzy czują się w pełni zdrowi i nie mają obaw, polecamy wieczorne spotkanie w klubie NRD, w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 21:00 (Browarna 6, Toruń). Lokal będzie dla nas gościnny, także przez wzgląd na jego właściciela, absolwenta etnologii, Krzysztofa Wachowiaka. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Złóżmy życzenia Jubilatce

Minęło 75 lat od chwili powstania etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. My wszyscy, pracownicy, współpracownicy, absolwenci, studenci, przyjaciele i znajomi Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK będziemy obchodzić w dniu 18 listopada 2021 r. Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, będziemy obchodzić urodziny. Z tej okazji złóżmy Szanownej Jubilatce Etnologii/Katedrze życzenia. Prosimy o nadsyłanie krótkich życzeń w formie filmiku (maks. do 1 minuty), nagranego choćby telefonem komórkowym. Prosimy jedynie o złożenie życzeń i przedstawienie się w dowolnej formule. Poszczególne nadesłane życzenia zastaną zmontowane w jeden film, który zostanie upubliczniony. Nagrania wysyłamy na adres etnoarchiwum@umk.pl do 16 listopada 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zbieramy zdjęcia

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK przystąpiła do systematycznego zbierania i porządkowania zdjęć z różnych okresów funkcjonowania toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Interesują nas w tej chwili w szczególności fotografie dotyczące życia studenckiego, wycieczek, objazdów, badań terenowych, praktyk, staży, imprez okazjonalnych, etc. Pragniemy, by studenckie i absolwenckie zbiory prywatne wzbogaciły zasoby naszego Etnoarchiwum. Prosimy o podzielenie się tego rodzaju materiałami oraz o kontakt na adres: etnoarchiwum@umk.pl. Zdjęcia można przekazać w wygodnej formie on-line lub bezpośrednio, osobiście po umówieniu spotkania z pracownikiem Katedry. Chcielibyśmy, by Wasze fotograficzne rejestracje czasu studiów stały się stałym i trwałym depozytem archiwum przydatnym badawczo, historycznie i sentymentalnie. Zapraszamy do kontaktu, czekamy. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dziwaczność, potworność, niesamowitość

Polecamy dyskusję "Dziwaczność, potworność, niesamowitość" z dr. hab., prof. UMK, Krzysztofem Abriszewskim, kierownikiem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Spotkanie odbędzie się w dniu 15 listopada 2021 r. o godz. 17:45, w ramach 29. EnergaCAMERIMAGE w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Prowadzenie dr Radosław Osiński. Dyskusję poprzedzi rozpoczynająca się o godz. 16:30 projekcja filmu Dziwolągi (Freaks) z 1932 r. w reżyserii Toda Browninga.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 12 listopada 2021 r.

Decyzją JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali 12 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022

Otwarta rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022 na Wydziale Humanistycznym. Rekrutacja będzie trwała do 5 listopada 2021 r. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt z właściwym koordynatorem kierunkowym programu. Przydatne informacje dla studentów z naszego Wydziału, którzy chcą skorzystać z programu, znajdują się pod tym linkiem. Zachęcamy do wyjazdów!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 2 listopada 2021 r.

Decyzją Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, 2 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Muzyka ludowa i polityka

Instytut Nauk o Kulturze UMK wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawcze Oddział w Toruniu oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na spotkanie „Muzyka ludowa i polityka”, które odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 w Kinie Centrum w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Spotkanie będzie okazją do promocji najnowszego tomu czasopisma „Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture", poświęconego muzyce ludowej i polityce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu „Agonia", w którym weźmie udział Adam Strug - scenarzysta i narrator filmu. Wstęp wolny, polecamy wszystkim studentom i zainteresowanym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W trosce o bezpieczeństwo

List Pełnomocniczki Rektora ds. bezpieczeństwa dr Magdaleny Kalińskiej. "Dlatego apeluję, abyśmy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wzajemnie się o siebie troszczyli, wspierali, abyśmy odłożyli partykularne interesy czy przekonania w imię dobra Wspólnoty. Zaufajmy nauce. Wykażmy się odpowiedzialnością społeczną. Szczepmy się i nośmy maseczki ochronne".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nabór na studia etnologia – antropologia kulturowa

Od 7 czerwca do 8 lipca 2021 r. potrwa I tura naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Natomiast od 11 sierpnia do 13 września 2021 r. potrwa tura uzupełniająca. Możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Traditional Polish Folk Culture

The Department of Ethnology and Cultural Anthropology of the Nicolaus Copernicus University in Toruń (Institute of Culture Studies) invites you to a lecture and meeting with Dr. Joanna Książek on "Traditional Polish Folk Culture", which will take place on October 20, 2021, at 3:00 p.m. (Indonesian time). The lecture and meeting will be on-line (MS Teams). To participate in the event, please follow the link (here). The event is addressed to students and lecturers of the Faculty of Humanities of Andalas University in Padang, Western Sumatra, with whom our Department has been cooperating for many years.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021

Do 15 października 2021 r. można nadsyłać zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021. Prace do konkursu zgłaszają Kierownicy poszczególnych katedr w obrębie trzech Instytutów Wydziału Humanistycznego: Instytutu Literaturoznawstwa, Instytutu Językoznawstwa i Instytutu Nauk o Kulturze. Każda Katedra ma prawo zgłosić maksymalnie dwie prace licencjackie i dwie prace magisterskie. Wydział Humanistyczny przyznaje łącznie sześć nagród: za najlepszą pracę magisterską i najlepszą pracę licencjacką w trzech dyscyplinach: literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauk o kulturze i religii. Wybór jest zatwierdzany przez Radę Dziekańską. Prace zgłasza Kierownik Katedry na adres prodziekan ds. studenckich (mcyzman@umk.pl).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Immatrykulację 2021

Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2021/22 na UMK odbędzie się w formule hybrydowej w piątek 1 października 2021 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. Organizacja tegorocznej uroczystości będzie dostosowana do ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Wstęp do Auli tylko z zaproszeniem. Członków społeczności akademickiej i wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału w uroczystości zdalnie. W piątek 1 października 2021 r., o godz. 13.00 w sali AB 1.07 AB w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, I piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku dr. Rafałem Beszterdą oraz opiekunem nowego roku dr Joanną Książek. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w piątek 1 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nabór do YUFE Student Journey

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy dra Andrzeja Bokińca

W dniu 18 września 2021 roku zmarł w wieku 59 lat dr Andrzej Bokiniec. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas człowiek mądry, życzliwy, zainteresowany drugim człowiekiem, skromy i z poczuciem humoru. Był nie tylko wykładowcą i prowadzącym zajęcia na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej, był przyjacielem dla wielu z nas. Zawsze ciepły i przychylny, uczestniczył od 1999 we współtworzeniu wznowionych studiów na kierunku etnologia w ówczesnym Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu. Pamiętamy jego kompetentne wykłady, prowadzone z niezwykłym rozmachem i elokwencją, choćby te z historii kultury. Zawsze miał dla nas czas, był towarzyski, otaczał serdecznością i opieką, niekiedy karmił. Niektórzy z nas nazywali go ojcem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List w sprawie zajęć ogólnouniwersyteckich

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Komunikat w sprawie legitymacji

Studenci, którzy mają wpisane wszystkie oceny z zaliczeń i egzaminów, są stopniowo awansowani przez pracowników dziekanatu na wyższy rok studiów. Studenci, którzy zostali w systemie USOS awansowani na wyższy rok, mogą w okresie do 17 września 2021 r. przedłużać legitymacje. W tym celu zapraszamy studentów do dziekanatu (Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3) w godzinach obsługi studentów (poniedziałek, środa, piątek - 8.00 - 13.00, czwartek - 9.30 - 14.30). Studenci, którzy nie przedłużą legitymacji do 17 września 2021 r., będą mogli to zrobić po 6 października 2021 r. Zgodnie z nowymi przepisami legitymacje zachowują ważność do 14 października 2021 r. Przed przyjściem do dziekanatu prosimy o sprawdzenie, czy są Państwo awansowani w systemie USOS na wyższy rok.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Tura uzupełniająca naboru na studia etnologia - antropologia kulturowa

Od 11 sierpnia do 13 września 2021 r. potrwa tura uzupełniająca naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Wciąż możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy Pawła Rudzińskiego

W dniu 29 sierpnia 2021 roku zmarł nasz student, absolwent i kolega Paweł Rudziński. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego przedwczesnej śmierci. Paweł miał zaledwie 28 lat, urodził się w 1993 r. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Będziemy go wspominać jako pogodnego, pomocnego, inteligentnego i aktywnego człowieka, osobę otwartą, odważną i łatwo nawiązującą kontakty. Paweł w trakcie studiów zainteresował się Indonezją, do której wyjeżdżał na długie pobyty już od roku 2015 w ramach programu Darmasiswa i Humanista - Stażysta - Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta

Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do: tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta-sportowca Wydziału Humanistycznego, wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Wnioski należy przesłać do dnia 18 września 2021 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOST do innego miasta

1 września rozpocznie się rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2021/2022. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry. Nabór potrwa do 10 września 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora UMK dla pracowników Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej

W dniu 25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wręczył nagrody. Osobami nagrodzonymi są także pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Nagrodę indywidualną III stopnia za całokształt pracy na Uniwersytecie otrzymała dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska, prof. UMK. Wyróżnienie indywidualne za osiągnięcia w działalności naukowej w roku 2020 otrzymał dr Rafał Kleśta-Nawrocki. Wszystkim wyróżnionym składamy GRATULACJE!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Jacka Łapotta

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Jackiem Łapottem, prof. US, pt. "Dogonowie – kim są i jak do nich dotrzeć", które odbędzie się dnia 8 czerwca 2021 r., godz. 17:30. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką badań nad kulturą Dogonów, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego im. Antoniego Kaliny - II edycja

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze ogłasza drugą edycję Nagrody im. Antoniego Kaliny, która przyznawana będzie w trzech kategoriach. Kategoria I: najciekawsza książka o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria II: najciekawsza wystawa o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria III: najciekawsze wydarzenie o tematyce etnologicznej/antropologicznej. Do konkursu można zgłaszać książkę, która została opublikowana w roku poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody oraz wystawę i wydarzenie, które rozpoczęły się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń do 30 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs Komitetu Nauk Etnologicznych PAN im. Bronisława Malinowskiego

Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na najlepszą książkę naukową z zakresu etnologii, antropologii społeczno-kulturowej, folklorystyki i etnomuzykologii opublikowaną w latach 2019-2020. Komitet pragnie w ten sposób zaznaczyć unikatowy wkład tych dyscyplin w rozwój nauk humanistycznych i społecznych. Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najlepsze prace doktorskie i magisterskie z etnologii

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Polski Instytut Antropologii, Komitet Nauk Etnologicznych PAN i Komisja Etnograficzna Polskiej Akademii Umiejętności ogłaszają wspólny Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najbardziej interesujące, prezentujące wysoki poziom merytoryczny oraz metodologiczny prace: doktorską z zakresu nauk etnologicznych oraz magisterską z zakresu etnologii i antropologii społeczno-kulturowej. Nabór prac do 30 kwietnia 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wielkanoc 2021

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: ZDROWIA, SIŁY I POGODY DUCHA W TYCH NIEŁATWYCH CZASACH, NADZIEI NA LEPSZE DNI ORAZ RADOŚCI ZE ŚWIĄT I WIOSNY.
Pracownicy i Studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii - II edycja

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii (II edycja). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W II edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2018, 2019 i 2020. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 marca 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Święto Uniwersytetu - list JM Rektora

W dniu urodzin naszego patrona, 19 lutego, obchodzimy Święto Uniwersytetu. To dzień, w którym szczególnie mocno podkreślamy nasze osiągnięcia i dzielimy się nimi z naszym otoczeniem, wskazujemy na rolę, jaką Uniwersytet odgrywa w mieście i regionie oraz coraz wyższą pozycję w europejskiej i światowej nauce.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy prof. dra hab. Wojciecha Józefa Bursztę

W dniu 05 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas wybitny polski antropolog kultury, przenikliwy obserwator współczesności. Nie wszyscy wiedzą i pamiętają, że Profesor rozpoczynał swoją akademicką drogę, także jako pracownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (ówczesny Zakład Etnografii, Instytut Archeologii i Etnografii), zatrudniony w Toruniu w latach 1983-84.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia dydaktyczne do oceny

Od 25 stycznia 2021 r. w systemie USOS pozostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2021

Dzień 9 lutego 2021 będzie już po raz drugi Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zachęca do włączenia się w organizację i świętowanie. W tegorocznej edycji będzie miała miejsce wspólna akcja zatytułowana Wielkie Czytanie Kolberga. My oczywiście włączamy się w obchody i zachęcamy wszystkich do aktywności i uczestnictwa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Michaela Abdalli

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Michaelem Abdallą, prof. UAM, pt. "Asyryjczycy na Bliskim Wschodzie. Pozostać czy odejść?", które odbędzie się dnia 27 października 2020 r., godz. 18:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams) w ramach zebrań naukowych Instytutu Nauk o Kulturze. Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką Bliskiego Wschodu, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarła prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja

W dniu 9 listopada 2020 roku zmarła w wieku 84 lat prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja, emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Pracowała w naszej Katedrze ponad 16 lat, prowadząc wykłady, konwersatoria i seminaria. Będziemy Ją wspominać jako barwną, natychmiast rozpoznawalną postać, osobę otwartą i bezpośrednią, o wielkim potencjale badawczym, wielkiej pracowitości i aktywności.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD (1887-1967) – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów, która będzie miała miejsce w dniach 15 stycznia – 13 lutego 2018 r. w Toruniu, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, hol główny. Otwarcia wystawy 15 stycznia, godz. 16:30 dokona sprawujący opiekę merytoryczną dr hab. Jacek Pawlik SVD, profesor UWM.

więcej informacji

Archiwum