Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Studiuj etnologię - antropologię kulturową

Zapraszamy na studia na kierunku „etnologia – antropologia kulturowa”. Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia (licencjackie) jest świadectwo maturalne. Rejestracja następuje przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Polecamy znakomite studia zasadnicze, kształcące kompetencje ułatwiające poruszanie się w świecie otwartym na różnorodność kulturową, w świecie szybkiego rozwoju technologicznego i zmian kulturowych, społecznych, religijnych i politycznych. Są to też przydatne studia uzupełniające, podejmowane jako drugi kierunek i ułatwiające przygotowanie do pracy w instytucjach kultury o różnorodnym profilu, w organizacjach rządowych i pozarządowych, instytucjach kulturalno-oświatowych i mediach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Rafał Beszterda z wykładami w Uniwersytecie Andalas w Padangu

Dr Rafał Beszterda w lutym 2023 r. wyjechał na Sumatrę w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, na zaproszenie Wydziału Humanistycznego Andalas University w Padangu. We wtorek 07.02.2023 r. wygłosił publiczny wykład pt. „Polish Culture Within Europe. In Search of Idenity”, w którym uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Wykład dotyczył korzeni polskiej tożsamości narodowej i przemian struktury społecznej. Dr Rafał Beszterda przedstawił na tle przemian historycznych sytuację polskiego chłopstwa i źródła rodzimego folkloru. Wyjazd i wykład naszego pracownika jest między innymi efektem wieloletniej współpracy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii, IV edycja (2022)

Zapraszamy do udziału w Konkursie na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii im. Bronisława Geremka (IV edycja, 2022). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace magisterskie i licencjackie z szeroko rozumianej antropologii historii oraz pokrewnych perspektyw podejmujących analogiczną problematykę (historii codzienności, historii życia prywatnego, historii mentalności, historii pamięci, historii kulturowej, mikrohistorii, historii mówionej, etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa, socjologii, literaturoznawstwa, folklorystyki, etc.) napisane w języku polskim oraz obronione w roku 2020, 2021, 2022. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 sierpnia 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Współpraca z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Andalas w Padangu

Nasza Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej. Czas pandemii nieco przygasił tę kooperację, ale mamy nadzieję, że odrodzi się ona w nowych warunkach.  W lutym 2023 dr Rafał Beszterda wyjechał na Sumatrę w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, odbył już rozmowy na szczeblu dziekańskim i rektorskim z władzami UNAND.  Propozycje zacieśnienia współpracy naukowo-badawczej, a także wymiany studenckiej wyglądają obiecująco. Czekamy na szczegóły po Jego powrocie. Z pewnością podzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w trakcie kierunkowych zajęć, ale też zaproponuje osobne spotkanie okraszone zdjęciami z wyjazdu. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w dalszych eksploracjach, które będą trwały niemal do końca lutego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Podsumowanie zajęć dydaktycznych

27 stycznia 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Święto Uniwersytetu 2023

19 lutego 2023 r., z okazji urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a podczas uroczystości dzień później prof. Jan Reedijk odbierze godność doktora honoris causa naszej uczelni, wręczone zostaną również odznaczenia państwowe i uniwersyteckie oraz dyplomy dla doktorów habilitowanych i doktorów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Świętowanie na ekranie

Wydarzenia związane z obchodami 550. rocznicy Mikołaja Kopernika, Świętem Uniwersytetu oraz inauguracją Światowego Kongresu Kopernikańskiego będą transmitowane on-line. Zapraszamy do wirtualnego udziału w uroczystościach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Agata Zamorowska z Grants4NCUstudents

Pani Agata Zamorowska, studentka II roku etnologii – antropologii kulturowej UMK, została laureatką V edycji konkursu „Grants4NCUstudents”, organizowanego w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB). Zgłoszony przez nią projekt zespołowy „Living in the shadow of communication exclusion - anthropological research in the warmian-masurian voivodeship” otrzymał finasowanie i będzie realizowany w 2023 r. Pani Agata Zamorowska jest kierowniczką projektu, członkiem jej zespołu jest Pan Maciej Susarski, również student II roku etnologii – antropologii kulturowej UMK. Opiekunką projektu jest dr Maja Dobiasz-Krysiak. Pani Agacie i zespołowi, serdecznie gratulujemy! (wyniki konkursu Grants4NCUStudents V edycja 2022)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański

Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego 2023 r. Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2023

9 lutego 2023 r. obchodzimy już po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W tym roku odbędzie się on pod hasłem ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych. Celem tegorocznej akcji jest promowanie bibliotek posiadających w swoich zasobach pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zaprasza do udziału biblioteki, instytucje kultury i nauki, szkoły oraz organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne, które zechcą podzielić się historiami swoich zbiorów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Maja Dobiasz-Krysiak o „Pracowni” w Radiu Olsztyn

Radio Olsztyn wyemitowało reportaż Alicji Kulik pt. „Pracownia. Reaktywacja”, w którym wzięła udział dr Maja Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Interdyscyplinarna Placówka Twórczo-Badawcza „Pracownia” z Olsztyna działała na przełomie lat 70. i 80. Była zjawiskiem prekursorskim, kształtującym polską szkołę animacji kultury. Stanowiła pomost między teatrem alternatywnym tworzonym przez grupy twórcze a profesjonalizacją animacji w organizacjach pozarządowych w latach 90. Dr Maja Dobiasz-Krysiak w swoich naukowych poszukiwaniach podejmuje problematykę związaną z badaniami w działaniu i przez sztukę, czyni to m.in. w ramach projektu: Na drodze do animacji kultury. Interdyscyplinarne studium badawcze Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej "Pracownia" (grant Narodowego Centrum Nauki, Sonatina, 15.12.2021 - 15.12.2024). W reportażu badaczka jest narratorem, która prowadzi nas przez zadziwiającą historię pracowni i podkreśla jej znaczenie jako formy wspólnoty i ruchu społecznego. Reportaż do odsłuchania na stronach Radia Olsztyn (tutaj).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na debatę "Oblicza tożsamości lokalnej"

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu zaprasza na debatę „Oblicza tożsamości lokalnej“ organizowanej w ramach cyklu spotkań "Stąd/Dokąd. Dyskusje o dziedzictwie". Pierwsza debata, która odbędzie się 26 stycznia 2023 r., o godz. 17:00 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu (ul. Czerwona Droga 8) będzie dotyczyć problematyki tożsamości lokalnej. W trakcie dyskusji poruszone zostaną kwestie: Czym jest tożsamość lokalna i co wpływa na jej kształtowanie? Z czym utożsamiają się mieszkańcy naszego regionu? Jak współcześnie badać tożsamość lokalną? W debacie wezmą udział eksperci: dr Rafał Kleśta-Nawrocki – Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, Agnieszka Kowalkowska – Dyrektor Biura Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Andrzej Szalkowski – Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Moderatorem debaty będzie dr Michał Antonowicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie z artystą wizualnym Arkiem Pasożytem

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z artystą wizualnym i społecznym Arkiem Pasożytem pt. „Ekonomie niezależności”, które odbędzie się dnia 19 stycznia 2023 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Artysta opowie o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu swojej sztuki – obrazach strajkujących, głodówce oraz ostatnim projekcie “Tu się nie liczy”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Spotkanie poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Noc kultury w Maiusie

Zapraszamy po raz drugi do wyjątkowego budynku Collegium Maius na Noc kultury w Maiusie, która odbędzie się 19 stycznia 2023 r., godz. 18:00-22:00. Gra terenowa, warsztaty, pokoje twórcze i prelekcje i inne atrakcje fermentu pozwolą spróbować nowych umiejętności, rozwinąć talenty i poznać kulturalne ciekawostki. Program i klimat tego wydarzenia współtworzyć będą studenci kulturoznawstwa i koła naukowe działające na Wydziale Humanistycznym w budynku Collegium Maius. W programie między innymi prelekcja pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej: Dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK, Solidarność i tolerancja. Rozważania o dwóch wartościach z krótką wizytą u Avengersów i „Władcy pierścieni”

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnokolędowanie 2022

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, wracamy z Etnokolędowaniem. Studenci, pracownicy, Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK tradycyjnie organizują spotkanie poświęcone wspólnemu kolędowaniu. Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych Katedry, studentów etnologii - antropologii kulturowej, absolwentów, przyjaciół oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 19 grudnia 2022 r. (poniedziałek), od godz. 18.30, w hallu Collegium Humanisticum.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o antropologicznych badaniach jedzenia w V LO w Toruniu

W dniu 13 grudnia 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie lingwistycznej gościł dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wygłosił wykład „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?" Prezentacja dotyczyła wzajemnych związków kultury i jedzenia, niegdysiejszych i obecnych praktyk jedzeniowych, które kształtują nasze życie i naszą kulturę. Prelegent zaprezentował antropologiczne podejście i możliwości badawcze naukowych poszukiwań w tym zakresie oraz konsekwencje aplikacyjne pozyskanej w ten sposób wiedzy. Dziękujemy za spotkanie i za zaproszenie Pani Beacie Tomaszewskiej, zachęcamy jednocześnie inne szkoły i klasy do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie z prof. Elżbietą Jabłońską

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Elżbietą Jabłońską, pt. "Chcemy całego życia", które odbędzie się dnia 7 grudnia 2022 r., godz. 17:00 w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie dotyczyć zarówno sztuki, jak i życia Elżbiety Jabłońskiej, niezwykłej artystki, malarki, performerki i pracowniczki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Poprowadzone przez dr Maję Dobiasz-Krysiak seminarium będzie także okazją do dyskusji o sztuce podejmującej kwestie społeczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią sztuki zaangażowanej społecznie i sztuką w przestrzeni publicznej. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na pokaz filmu "Nitram"

Polecamy pokaz filmu "Nitram" w reżyserii Justina Kurzela oraz dyskusję po nim, które odbędą się w 7 grudnia 2022 r. o godz. 18.30 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o zwierzętach w języku we włocławskim Długoszu

W dniu 28 listopada 2022 r. dr Joanna Książek  z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu wygłosiła wykład dla uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, pt. „Co język mówi nam o naszym stosunku do zwierząt?” Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób niektóre utarte i wciąż funkcjonujące w języku zwroty i wyrażenia, odzwierciedlają idee i przekonania determinujące postrzeganie zwierząt w rodzimej kulturze i kształtujące relacje między ludźmi i zwierzętami. Posługując się danymi etnograficznymi i analizami z zakresu antropologii kulturowej autorka wykładu wyjaśniła, co tak naprawdę kryje się za zwrotami takimi jak „zrobić kogoś w konia”, „zejść na psy”, czy „pijany jak świnia” i co te zwroty mówią nam o dawnych praktykach z udziałem zwierząt. Dziękujemy szkole, a w szczególności Pani Katarzynie Kwiatkowskiej, za zaproszenie i organizację spotkania. Zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie. Wydarzenie i galeria na stronie szkoły: Etnolekcje w Długoszu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie do wzięcia udziału w Toruńskiej Konferencji Groznawczej

Zapraszamy do wzięcia udziału w Toruńskiej Konferencji Groznawczej, organizowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniu 18 listopada 2022 r. Głównym tematem konferencji naukowej są gry wideo. Zachęcamy również do tworzenia prac oraz dyskusji na temat różnic między platformami oraz ich wpływów na gry i graczy, a także statusu dzisiejszego gracza i jego praktyk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o propagandzie i mediach w V LO w Toruniu

W dniu 8 listopada 2022 r. dr Maja Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu poprowadziła etnolekcję: "Jak rozpoznawać medialną propagandę?" w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. Spotkanie odbyło się z uczniami klasy matematyczno-fizycznej pod opieką Pani Izabeli Szabelskiej. Lekcja w oparciu o technikę Mind over Media miała na celu rozpoznanie typowych technik propagandy i przekazów wywierających na nas wpływ. W szczególności skupialiśmy się na temacie przekazów propagandowych związanych z wojną w Ukrainie. Interpretowaliśmy filmy i zdobywaliśmy kompetencje pozwalające nie popadać w medialną panikę. Dziękujemy za zaproszenie do szkoły i zachęcamy jednocześnie inne szkoły i klasy do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję: Bajki Słowian w Polsce

Pracownia Badań nad Folklorem, Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK) oraz Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Towarzystwa Slawistów zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Bajki Słowian w Polsce, która odbędzie się 3-4 listopada 2022 r. w Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o kulturze na stole we FLO w Toruniu

W dniu 27 października 2022 r. dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu wygłosił wykład dla uczniów zebranych w auli szkoły Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Spotkanie dotyczyło tematyki „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?", a w jego trakcie poruszono zagadnienia wpływu niegdysiejszych i obecnych praktyk jedzeniowych na stan współczesnego globalnego świata. Omówiono związki jedzenia z kulturą oraz antropologią kulturową. Nie zabrakło akcentów franciszkańskich. Dziękujemy za zaproszenie i organizację spotkania całej szkole, a w szczególności Pani Agnieszce Goliasz. Zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania

Zapraszamy do uczestniczenia w konferencji Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 27 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym w Collegium Maius.
Plenarne wystąpienia:

  • Prof. dr hab. Hanna Gosk – Literackie „raporty” z codzienności potransformacyjnej, czyli „antropocen” po polsku. Próba lektury antropologizującej
  • Prof. dr hab. Ryszard Nycz – O co chodzi w antropologii literatury i dlaczego to jest ważne dla wszystkich uprawiających badania literackie (perspektywa subiektywna)?

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Studiuj po europejsku!

12 września 2022 r. rozpocznie się rejestracja do kolejnej edycji YUFE Student Journey – programu, który daje możliwość jednoczesnego studiowania na 10 europejskich uniwersytetach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia skrojone dla Ciebie!

Jak założyć firmę? Czy tylko człowiek przeżywa burzę hormonów? Kto kształtował życie polityczne w czasach II RP? Te i wiele innych tematów poruszą wykładowcy i wykładowczynie podczas wykładów ogólnouniwersyteckich. Z bogatej oferty zajęć proponowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu można wybrać wykłady w języku polskim i angielskim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Immatrykulację 2022

Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2022/23 na UMK odbędzie się w poniedziałek 3 października 2022 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. W poniedziałek 3 października 2022 r., o godz. 12.00 w sali AB 2.11 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, II piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku i jednocześnie opiekunem nowego roku dr. Rafałem Beszterdą. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w poniedziałek 3 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nasi na IV Zjeździe PTK

W dniach 15-17 września 2022 r. odbywa się IV Zjazd Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego pod hasłem „Przyszłości kultury. Genealogie, imaginaria, działania”. Uczestniczą w nim także pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Prof. Krzysztof Abriszewski, który jest członkiem rady programowej Zjazdu, zaprezentuje referat "Wyobraźnia kulturoznawcza i epistemologia drugiego świata". Natomiast dr Maja Dobiasz-Krysiak przygotowała dwa wystąpienia: "Animacja kultury – szansa na stosowaną naukę społeczną?" oraz "Ruchome palimpsesty, czyli między widmem a miejscem wspólnym". 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyższa jakość kształcenia

Kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze letnim oraz w całym roku akademickim 2021/2022, są wciąż otwarte. W badaniu mogą wziąć udział studenci i studentki oraz uczestnicy i uczestniczki studiów podyplomowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nabór na studia etnologia – antropologia kulturowa

Od 6 czerwca do 11 lipca 2022 r. potrwa I tura naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Natomiast od 5 sierpnia do 14 września 2022 r. potrwa II tura naboru. Możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta

Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do:

  • tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego;
  • tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego;
  • tytułu najlepszego studenta-sportowca Wydziału Humanistycznego;
  • wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej.

Wnioski należy przesłać do dnia 9 września 2022 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman-Eid, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Tura uzupełniająca naboru na studia etnologia - antropologia kulturowa

Od 5 sierpnia do 14 września 2022 r. potrwa tura uzupełniająca naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Wciąż możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021)

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W III edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2019, 2020 i 2021. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 sierpnia 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład i warsztat z prof. Lidią Guzy

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i warsztat prowadzone przez Prof. Lidię Guzy z University College Cork, (MA Anthropology Program Director), które odbędą się w środę,  25 maja 2022 r. od 11:30 do 15:00 w Collegium Humanisticum, sala AB.1.07 (ul. Władysława Bojarskiego 1). W trakcie spotkania zostanie wygłoszony wykład pt. „Music, Marginalisation, Religion and Politics. Examples of sustainable documentation and fieldwork from western Odisha, India” oraz odbędzie się warsztat pt. „Workshop Methodologies Revisited”. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na cykl seminariów „Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na cykl seminariów pod wspólnym tytułem "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania". W sytuacji trwającego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę i pogłębiającego się kryzysu wojennego oraz towarzyszących nam wszystkim niezrozumienia, gniewu i poczucia bezradności, chcielibyśmy spotkać się wspólnie i porozmawiać. Celem naszych spotkań jest w głównej mierze próba zrozumienia tego, co i dlaczego dzieje się w sąsiadującym z nami państwie i jakie to rodzi zobowiązania wobec nas. Chcielibyśmy także zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z zaistniałym kryzysem wojennym i jego konsekwencjami. Jednocześnie pragniemy, aby nasze rozmowy toczyły się z uwzględnieniem nie tylko procesów geopolitycznych, ale potrzeb i działań realnych ludzi rozpatrywanych przede wszystkim w antropologicznej perspektywie. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych. Bądźmy solidarni z Ukrainą, bądźmy razem. Pozostajemy otwarci na propozycje studentów i innych osób, zachęcamy do kontaktu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z Renatą Lesner-Szwarc pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”, które odbędzie się dnia 24 maja 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi możliwości skutecznej pomocy oraz działań aktywistycznych i wolontaryjnych, szczególnie istotnych i przekształcanych w wyniku konsekwencji toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOST do innego miasta

Od 15 kwietnia do 15 maja 2022 r. potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2023/2023. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o Himalajach w V LO w Toruniu

W dniu 13 maja 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie 3Cp gościł dr Rafał Beszterda z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Zaprezentował rozmaite aspekty współczesnych wyzwań klimatycznych, gospodarczych i politycznych, z którymi mierzą się mieszkańcy Zachodnich Himalajów indyjskich. Swoją opowieść wzbogacił slajdami z własnych wypraw badawczych na tym obszarze. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi o wzrastającej presji militaryzacji pasa himalajskiego, sadownictwie owoców strefy klimatu umiarkowanego, rozwoju sieci drogowej i związanych z tym wyzwaniach inżynieryjnych, oswajaniu przestrzeni, tradycyjnym budownictwie i lokalnych wierzeniach. Dziękujemy za możliwość spotkania Pani Aleksandrze Alfut. To z pewnością nie było nasze ostatnie spotkanie. Zachęcamy inne placówki do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obcy we wsi? Studenckie badania terenowe na Warmii

W dniach 23-30 kwietnia 2022 r. studentki i studenci etnologii – antropologii kulturowej UMK brali udział w badaniach terenowych na Warmii we wsiach Godki, Pupki, Węgajty i Nowe Kawkowo. Badania pod hasłem „Obcy we wsi?” dotyczyły tożsamości ludzi i miejsc, w których niemal wszyscy mieszkańcy są przyjezdni. Dla wielu wyruszających w teren była to pierwsza okazja wypróbowania swych sił w roli badaczy terenowych po okresie pandemicznych utrudnień. Obóz szkoleniowo-badawczy poprowadziła dr Maja Dobiasz-Krysiak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaprogramuj swój Festiwal

Znamy program 20. jubileuszowej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Znalazło się w nim ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych, a dzięki nowej stronie internetowej goście Festiwalu mogą komponować własny plan wydarzeń i zapisywać się na nie on-line.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wielkanoc 2022

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, siły i nadziei oraz radości ze świąt i wiosny.
pracownice i pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie pt. „Społeczna integracja uchodźców – pomoc w dłuższej perspektywie”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie dr Joanną Książek, pt. „Społeczna integracja uchodźców – pomoc w dłuższej perspektywie”, które odbędzie się dnia 12 kwietnia 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi przebieg i potencjalne konsekwencje procesu adaptacyjnego oraz wymiar społecznej akceptacji, związanych z  przyjmowaniem uchodźców. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Studiuj po europejsku

Od 4 do 24 kwietnia 2022 r. potrwa rekrutacja do kolejnej edycji YUFE Student Journey – programu, który pozwala studiować jednocześnie na kilku europejskich uczelniach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o migrantach w ZS nr 2 w Rypinie

W dniu 28 marca 2022 r. dr Joanna Książek z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu odwiedziła Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, w którym poprowadziła lekcję pt. "Wyzwania wielokulturowości – migranci i uchodźcy". Spotkanie dotyczyło społecznych i kulturowych mechanizmów obchodzenia się z odmiennością reprezentowaną przez imigrantów. Podczas dwóch godzin lekcyjnych uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę uchodźczą z punktu widzenia antropologii kulturowej. Dowiedzieli się jak przebiega integracja cudzoziemców w Polsce i jakie niesie ze sobą wyzwania, do których należą m. in.: strach i obawy ze strony społeczeństwa przyjmującego, problemy z akceptacją, funkcjonowanie stereotypów czy praktyki medialne. Zapoznali się także z koncepcją na temat roli „innych” w kształtowaniu własnej tożsamości zbiorowej. Lekcja została przeprowadzone w ramach propozycji Etnoszkoła, którą Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK kieruje do szkół średnich w regionie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Otwieramy drzwi do wirtualnego kampusu

Tegoroczna edycja targów edukacyjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się na platformie Gather.Town. Wirtualny kampusu UMK, odwzorowany z milionów pikseli, będzie można odwiedzić 29 marca 2022 r. w godz. 12:00–18:00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o jedzeniu w V LO w Toruniu

W dniu 25 marca 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie 3Cp gościł dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wygłosił wykład „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?", prezentując szeroki zakres badań antropologa kulturowego, które mogą dotyczyć także jedzenia i praktyk z nim związanych. Omawiając antropologiczne zainteresowania jedzeniem, zaprezentował przykłady globalnych problemów związanych z wpływem na nasz świat choćby spożywania cukru czy hamburgerów. Dziękujemy za spotkanie i za zaproszenie Pani Aleksandrze Alfut, zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej"

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Sylwią Antonowicz i Katarzyną Margalską-Sędziak – pracowniczkami Fundacji Emic, pt. "Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej", które odbędzie się dnia 29 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prelegentki przedstawią perspektywę własnej Fundacji i podejmowane przez nią działania służące pomocy osobom z Ukrainy. Porozmawiamy także o tym czym jest i jak wygląda praca na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Etnoszkoła o medialnej propagandzie w V LO w Toruniu

W dniu 22 marca 2022 r. uczniowie i uczennice klasy 1d i 2e w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu spotkali się z dr Mają Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, która w ramach prelekcji „Jak rozpoznać medialną propagandę? Krótki kurs krytycznego myślenia”, zaprezentowała słuchaczom metody rozpoznawania medialnej propagandy wypracowane w programie Mind Over Media w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dyskusja z uczniami dotyczyła pięciu podstawowych pytań, które powinniśmy sobie zadawać czytając newsa, komentarz w social mediach czy choćby oglądając filmik: Kto do nas mówi i w jakim celu? Jakie techniki stosuje by przyciągnąć i utrzymać naszą uwagę? Jakie wartości przekazuje? Jak różni ludzie mogą to interpretować? Co zostało tu pominięte? Interpretacja i analiza świata, w którym żyjemy to jedno z zadań antropologów kultury. Ich praca pomaga lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dlatego warto propagować antropologiczne spojrzenie na świat i zachęcać młodych ludzi do wyboru tego kierunku studiów. Dziękujemy Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu za zaproszenie do szkoły i zachęcamy wszystkich do skorzystania z oferty Etnoszkoły, w ramach której odbyło się spotkanie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Rafał Beszterda z wykładami w University College Cork

W dniach 07-11.03.2022 r. dr Rafał Beszterda przebywał w Irlandii, na zaproszenie University College Cork, na zaprzyjaźnionym Wydziale Religioznawstwa (Study of Religions Department, University College Cork). Dr Rafał Beszterda wygłosił wykłady „Tensions in the Himalayas” i „Anthropology of Apiculture”, dotyczące sytuacji w indyjskich Himalajach oraz apikultury w ujęciu antropologicznym. Przekazał także nasze zaproszenie dla uczestników prowadzonych w tamtejszym ośrodku studiów magisterskich z antropologii do odwiedzenia Torunia. Mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje tych planów i za około dwa miesiące będziemy gościć studentów z Cork w Katedrze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę"

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Mają Dobiasz-Krysiak, pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę", które odbędzie się dnia 15 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium-warsztatu prowadząca omówi i wskaże metody Mind Over Media, służące rozpoznawaniu i neutralizowaniu medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie ręce na pokład

Społeczność akademicka czynnie angażuje się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Dary można zostawiać w specjalnie oznaczonych miejscach na wydziałach, w Uniwersyteckim Centrum Sportowym i w Bibliotece Uniwersyteckiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pomoc dla Ukrainy

Szanowni Państwo,
informujemy o działaniach, które władze Uniwersytetu podjęły w związku z wojną w Ukrainie.
Podjęliśmy następujące decyzje dotyczące pomocy materialnej dla naszych ukraińskich studentek, studentów, doktorantek i doktorantów:

  1. zwolnienie z opłaty za studia w semestrze letnim
  2. zwolnienie z opłaty za akademik
  3. zapomogi w związku z sytuacją losową.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomość dla studentów z Ukrainy

Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KEiAK UMK solidarnie z Ukrainą

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK solidarnie z Ukrainą
Przyłączając się do stanowiska Rektora, prorektorów i całej społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wyrażamy stanowczy sprzeciw, ból i niezrozumienie wobec zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na suwerenną Ukrainę. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK solidarnie z Ukrainą

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Europa czeka na Ciebie! Rekrutacja do programu Erasmus+ w roku 2022/2023

Rozpoczęła się rekrutacja na wyjazdy w ramach programu ERASMUS+ na studia w roku 2022/2023. Nabór trwa do 15 marca 2022 r. Zachęcamy do wyjazdów!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie

11 lutego 2022 r. o godz. 12:00 zostanie uruchomiona rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ocena zajęć dydaktycznych

24 stycznia 2022 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022. Uniwersytet zaprasza wszystkie osoby studiujące do wzięcia udziału w badaniu. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Święto Uniwersytetu

Nadanie profesorowi Martinowi Kramerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbędą się w formule hybrydowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa

Drodzy studenci, życzymy powodzenia w sesji zimowej. Zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 odbywają się w formie zdalnej do 30 stycznia 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa trwa od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa – poprawkowa rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 27 lutego 2022 r. Termin uzyskania zaliczeń zajęć i zdania wszystkich egzaminów objętych planem studiów w semestrze zimowym upływa 28 lutego 2022 r. Egzaminy, które macie do zdania w tym semestrze wyglądają następująco: Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa publikacja o kulturowej różnorodności regionu himalajskiego Indii: "New Perspectives on Modern Ladakh"

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się monografia zbiorowa New Perspectives on Modern Ladakh. Fresh Discoveries and Continuing Conversations in the Indian Himalaya, pod redakcją naszego pracownika Rafała Beszterdy oraz Johna Braya i Elizabeth Williams-Oerberg, Zawiera ona 12 artykułów naukowych, dotyczących rozmaitych zagadnień związanych z kulturową różnorodnością regionu himalajskiego Indii, przede wszystkim Zjednoczonego Terytorium Ladakhu oraz okręgu Kinnaur w stanie Himaćal Pradeś. Zachęcamy do lektury!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Głosujemy na tramwaj im. Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej

Na swoich patronów w Toruniu czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Na liście jest Prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, zasłużony pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielka i była kierownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, założycielka i patronka obecnego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, inicjatorka powstania i wieloletnia Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział w Toruniu. To bez wątpienia aktywna i nietuzinkowa kobieta, której wiele zawdzięczamy, i która zaznaczyła swoją obecność w obrębie etnologii - antropologii kulturowej oraz miasta Toruń. Jeśli chcesz jeździć tramwajem im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej głosuj: https://www.torun.pl/pl/wybierzpatrona/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na seminarium „Plątaniny rzeczy(wistości)”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Oddział w Toruniu zapraszają na seminarium "Plątaniny rzeczy(wistości)", które odbędzie się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w dniu 9 lutego 2022 r., o godz. 19:00, spotkanie w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Wprowadzenie do seminarium i miniwykład wygłosi dr hab. prof. UMK Krzysztof Abriszewski. Seminarium będzie dotyczyć problematyki rzeczy, przedmiotów i artefaktów, ich statusu i roli wobec dokonujących się zwrotów i przekształceń we współczesnej humanistyce i kulturze. Wokół tych zagadnień podejmiemy dyskusję w oparciu o wykład wprowadzający, własne doświadczenia i oczekiwania. Pozostajemy otwarci na głosy uczestników. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na seminarium otwarte „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”.

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze)  zaprasza na seminarium pt. „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”, które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany w organizacji kształcenia na Wydziale Humanistycznym

Informacje Dziekana Wydziału Humanistycznego w sprawie szczegółowej organizacji zajęć na Wydziale od 10 do 30 stycznia 2022 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę "Nasza etnologia - nasza antropologia"

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy "Nasza etnologia - nasza antropologia", która zostanie udostępniona od czwartku 18 listopada 2021 r. w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Wystawa stanowi jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Jej ekspozycja będzie trwała w dniach 18 listopada 2021 – 10 stycznia 2022 r. Zapraszamy do oglądania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład dr Weroniki Plińskiej

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład dr Weroniki Plińskiej (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), pt. "Sprawczość sztuki", który odbędzie się dnia 14 grudnia 2021 r., godz. 15:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa dr Weroniki Plińskiej, pt. "Sprawczość sztuki", którą poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią działań animacyjnych, sztuką w działaniu oraz funkcjonowaniem sztuki w przestrzeni publicznej i społecznościach lokalnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Indonesian Camp 2021

Uniwersytet Padjadjaran w Bandungu (Zachodnia Jawa) zaprasza na Indonesian Camp 2021, który odbędzie się w dniach od 5 do 13 grudnia 2021 r. Udział w kursie jest bezpłatny i odbędzie się w formie on-line, na platformie Zoom. Aby móc uczestniczyć w spotkaniach należy zarejestrować się korzystając z linku: https://bit.ly/lndonesianCamp2021 Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Indonezją i jej wewnętrznym zróżnicowaniem kulturowym. Polecamy skorzystanie z zaproszenia naszych indonezyjskich przyjaciół. Program szkolenia wygląda interesująco, obejmuje trzy moduły: wstęp do języka indonezyjskiego, literatury i kultury, w ramach których omawiane będą choćby film, muzyka, zwyczaje kulinarne czy inne aspekty indonezyjskich kultur.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Tomasza Wiślicza

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze), wraz z toruńskimi oddziałami Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego,  zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Wiślicza, profesora Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, pt. "Jedzie jedzie Zelman", czyli Zelman Wolfowicz między historią a etnografią, który odbędzie się dnia 2 grudnia 2021 r., godz. 17:30. Wykład odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa prof. Tomasza Wiślicza, pt. "Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w." Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką antropologii historii, związków etnografii i historii oraz tworzenia w tym kontekście legendarnych historii, wyobrażonych rzeczywistości i etnograficznych fikcji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miesiąc zdalnej nauki

Od 11 grudnia do 9 stycznia zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu co do zasady będą odbywały się zdalnie. Zmiany wprowadza Zarządzenie nr 242 Rektora w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Uroczystość odbędzie się 18 listopada 2021 r. w Collegium Humanisticum. Obchodom towarzyszyć będą odbywające się w tym dniu w naszej siedzibie Zebranie Prezydium Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, sesja naukowa “Viva etnologia”wystawa i koncert. Uczestnictwo w Jubileuszu będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz. Zachęcamy do wspólnego świętowania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Na Jubileusz 75-lecia zapraszamy również on-line

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, także w formie on-line. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach będzie możliwe w formie zdalnego spotkania on-line (MS Teams), w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 11:00. Aby móc w ten sposób uczestniczyć w jubileuszu, należy skorzystać z linku (tutaj). Chcielibyśmy spotkać się z Wami wszystkim w formie tradycyjnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na stan epidemiczny, zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 i obowiązki, wielu z Was nie będzie mogło dotrzeć na naszą uroczystość. Wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz, także w takiej formie, zapraszamy serdecznie. Zachęcamy do wspólnego świętowania. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na sesję naukową „Viva etnologia”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do udziału w sesji naukowej pt. „Viva Etnologia”, która odbędzie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 13:30 w Collegium Humanisticum, sala C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Sesja będzie stanowić jeden z głównych punktów obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych etnologią – antropologia kulturową, obecnych i dawnych pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół. W sesji wystąpią z referatami: prof. Michał Buchowski, prof. Katarzyna Kaniowska, dr hab. Katarzyna Majbroda, dr hab. Anna Niedźwiedź, prof. UJ, prof. Aleksander Posern-Zieliński. Uczestnictwo w sesji będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na koncert „Antropologia gra”

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do uczestnictwa i wysłuchania koncertu Antropologia gra, który rozpocznie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Koncert będzie stanowić jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Wystąpią Jazz Friends – kwintet jazzowy w repertuarze Standards in Anthropology, Standards in Jazz, Marta Domachowska i Katarzyna Rosik wykonają jubileuszową wiązankę pieśni tradycyjnych Dobry wieczór. Na koniec zaprezentuje się zespół HATI z projektem Rytuały dźwięku i rytmu. We wszystkich składach wystąpią nasi absolwenci etnologii – antropologii kulturowej z Torunia. Antropologia gra! Uczestnictwo w jubileuszowym koncercie będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc wysłuchać koncertu, należy skorzystać z linku (tutaj).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

After party w NRD

Ze względu na wysoki stan epidemiczny oraz zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 nie możemy zaprosić gości Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu na wieczorne spotkanie i party z prawdziwego zdarzenia. Tym wszystkim jednak, którzy czują się w pełni zdrowi i nie mają obaw, polecamy wieczorne spotkanie w klubie NRD, w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 21:00 (Browarna 6, Toruń). Lokal będzie dla nas gościnny, także przez wzgląd na jego właściciela, absolwenta etnologii, Krzysztofa Wachowiaka. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Złóżmy życzenia Jubilatce

Minęło 75 lat od chwili powstania etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. My wszyscy, pracownicy, współpracownicy, absolwenci, studenci, przyjaciele i znajomi Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK będziemy obchodzić w dniu 18 listopada 2021 r. Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, będziemy obchodzić urodziny. Z tej okazji złóżmy Szanownej Jubilatce Etnologii/Katedrze życzenia. Prosimy o nadsyłanie krótkich życzeń w formie filmiku (maks. do 1 minuty), nagranego choćby telefonem komórkowym. Prosimy jedynie o złożenie życzeń i przedstawienie się w dowolnej formule. Poszczególne nadesłane życzenia zastaną zmontowane w jeden film, który zostanie upubliczniony. Nagrania wysyłamy na adres etnoarchiwum@umk.pl do 16 listopada 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zbieramy zdjęcia

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK przystąpiła do systematycznego zbierania i porządkowania zdjęć z różnych okresów funkcjonowania toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Interesują nas w tej chwili w szczególności fotografie dotyczące życia studenckiego, wycieczek, objazdów, badań terenowych, praktyk, staży, imprez okazjonalnych, etc. Pragniemy, by studenckie i absolwenckie zbiory prywatne wzbogaciły zasoby naszego Etnoarchiwum. Prosimy o podzielenie się tego rodzaju materiałami oraz o kontakt na adres: etnoarchiwum@umk.pl. Zdjęcia można przekazać w wygodnej formie on-line lub bezpośrednio, osobiście po umówieniu spotkania z pracownikiem Katedry. Chcielibyśmy, by Wasze fotograficzne rejestracje czasu studiów stały się stałym i trwałym depozytem archiwum przydatnym badawczo, historycznie i sentymentalnie. Zapraszamy do kontaktu, czekamy. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dziwaczność, potworność, niesamowitość

Polecamy dyskusję "Dziwaczność, potworność, niesamowitość" z dr. hab., prof. UMK, Krzysztofem Abriszewskim, kierownikiem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Spotkanie odbędzie się w dniu 15 listopada 2021 r. o godz. 17:45, w ramach 29. EnergaCAMERIMAGE w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Prowadzenie dr Radosław Osiński. Dyskusję poprzedzi rozpoczynająca się o godz. 16:30 projekcja filmu Dziwolągi (Freaks) z 1932 r. w reżyserii Toda Browninga.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 12 listopada 2021 r.

Decyzją JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali 12 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022

Otwarta rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022 na Wydziale Humanistycznym. Rekrutacja będzie trwała do 5 listopada 2021 r. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt z właściwym koordynatorem kierunkowym programu. Przydatne informacje dla studentów z naszego Wydziału, którzy chcą skorzystać z programu, znajdują się pod tym linkiem. Zachęcamy do wyjazdów!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 2 listopada 2021 r.

Decyzją Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, 2 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Muzyka ludowa i polityka

Instytut Nauk o Kulturze UMK wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawcze Oddział w Toruniu oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na spotkanie „Muzyka ludowa i polityka”, które odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 w Kinie Centrum w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Spotkanie będzie okazją do promocji najnowszego tomu czasopisma „Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture", poświęconego muzyce ludowej i polityce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu „Agonia", w którym weźmie udział Adam Strug - scenarzysta i narrator filmu. Wstęp wolny, polecamy wszystkim studentom i zainteresowanym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W trosce o bezpieczeństwo

List Pełnomocniczki Rektora ds. bezpieczeństwa dr Magdaleny Kalińskiej. "Dlatego apeluję, abyśmy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wzajemnie się o siebie troszczyli, wspierali, abyśmy odłożyli partykularne interesy czy przekonania w imię dobra Wspólnoty. Zaufajmy nauce. Wykażmy się odpowiedzialnością społeczną. Szczepmy się i nośmy maseczki ochronne".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Traditional Polish Folk Culture

The Department of Ethnology and Cultural Anthropology of the Nicolaus Copernicus University in Toruń (Institute of Culture Studies) invites you to a lecture and meeting with Dr. Joanna Książek on "Traditional Polish Folk Culture", which will take place on October 20, 2021, at 3:00 p.m. (Indonesian time). The lecture and meeting will be on-line (MS Teams). To participate in the event, please follow the link (here). The event is addressed to students and lecturers of the Faculty of Humanities of Andalas University in Padang, Western Sumatra, with whom our Department has been cooperating for many years.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021

Do 15 października 2021 r. można nadsyłać zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021. Prace do konkursu zgłaszają Kierownicy poszczególnych katedr w obrębie trzech Instytutów Wydziału Humanistycznego: Instytutu Literaturoznawstwa, Instytutu Językoznawstwa i Instytutu Nauk o Kulturze. Każda Katedra ma prawo zgłosić maksymalnie dwie prace licencjackie i dwie prace magisterskie. Wydział Humanistyczny przyznaje łącznie sześć nagród: za najlepszą pracę magisterską i najlepszą pracę licencjacką w trzech dyscyplinach: literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauk o kulturze i religii. Wybór jest zatwierdzany przez Radę Dziekańską. Prace zgłasza Kierownik Katedry na adres prodziekan ds. studenckich (mcyzman@umk.pl).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Immatrykulację 2021

Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2021/22 na UMK odbędzie się w formule hybrydowej w piątek 1 października 2021 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. Organizacja tegorocznej uroczystości będzie dostosowana do ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Wstęp do Auli tylko z zaproszeniem. Członków społeczności akademickiej i wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału w uroczystości zdalnie. W piątek 1 października 2021 r., o godz. 13.00 w sali AB 1.07 AB w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, I piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku dr. Rafałem Beszterdą oraz opiekunem nowego roku dr Joanną Książek. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w piątek 1 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nabór do YUFE Student Journey

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy dra Andrzeja Bokińca

W dniu 18 września 2021 roku zmarł w wieku 59 lat dr Andrzej Bokiniec. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas człowiek mądry, życzliwy, zainteresowany drugim człowiekiem, skromy i z poczuciem humoru. Był nie tylko wykładowcą i prowadzącym zajęcia na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej, był przyjacielem dla wielu z nas. Zawsze ciepły i przychylny, uczestniczył od 1999 we współtworzeniu wznowionych studiów na kierunku etnologia w ówczesnym Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu. Pamiętamy jego kompetentne wykłady, prowadzone z niezwykłym rozmachem i elokwencją, choćby te z historii kultury. Zawsze miał dla nas czas, był towarzyski, otaczał serdecznością i opieką, niekiedy karmił. Niektórzy z nas nazywali go ojcem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List w sprawie zajęć ogólnouniwersyteckich

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Komunikat w sprawie legitymacji

Studenci, którzy mają wpisane wszystkie oceny z zaliczeń i egzaminów, są stopniowo awansowani przez pracowników dziekanatu na wyższy rok studiów. Studenci, którzy zostali w systemie USOS awansowani na wyższy rok, mogą w okresie do 17 września 2021 r. przedłużać legitymacje. W tym celu zapraszamy studentów do dziekanatu (Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3) w godzinach obsługi studentów (poniedziałek, środa, piątek - 8.00 - 13.00, czwartek - 9.30 - 14.30). Studenci, którzy nie przedłużą legitymacji do 17 września 2021 r., będą mogli to zrobić po 6 października 2021 r. Zgodnie z nowymi przepisami legitymacje zachowują ważność do 14 października 2021 r. Przed przyjściem do dziekanatu prosimy o sprawdzenie, czy są Państwo awansowani w systemie USOS na wyższy rok.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy Pawła Rudzińskiego

W dniu 29 sierpnia 2021 roku zmarł nasz student, absolwent i kolega Paweł Rudziński. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego przedwczesnej śmierci. Paweł miał zaledwie 28 lat, urodził się w 1993 r. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Będziemy go wspominać jako pogodnego, pomocnego, inteligentnego i aktywnego człowieka, osobę otwartą, odważną i łatwo nawiązującą kontakty. Paweł w trakcie studiów zainteresował się Indonezją, do której wyjeżdżał na długie pobyty już od roku 2015 w ramach programu Darmasiswa i Humanista - Stażysta - Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta

Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do: tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta-sportowca Wydziału Humanistycznego, wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Wnioski należy przesłać do dnia 18 września 2021 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOST do innego miasta

1 września rozpocznie się rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2021/2022. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry. Nabór potrwa do 10 września 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora UMK dla pracowników Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej

W dniu 25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wręczył nagrody. Osobami nagrodzonymi są także pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Nagrodę indywidualną III stopnia za całokształt pracy na Uniwersytecie otrzymała dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska, prof. UMK. Wyróżnienie indywidualne za osiągnięcia w działalności naukowej w roku 2020 otrzymał dr Rafał Kleśta-Nawrocki. Wszystkim wyróżnionym składamy GRATULACJE!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Jacka Łapotta

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Jackiem Łapottem, prof. US, pt. "Dogonowie – kim są i jak do nich dotrzeć", które odbędzie się dnia 8 czerwca 2021 r., godz. 17:30. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką badań nad kulturą Dogonów, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego im. Antoniego Kaliny - II edycja

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze ogłasza drugą edycję Nagrody im. Antoniego Kaliny, która przyznawana będzie w trzech kategoriach. Kategoria I: najciekawsza książka o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria II: najciekawsza wystawa o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria III: najciekawsze wydarzenie o tematyce etnologicznej/antropologicznej. Do konkursu można zgłaszać książkę, która została opublikowana w roku poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody oraz wystawę i wydarzenie, które rozpoczęły się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń do 30 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs Komitetu Nauk Etnologicznych PAN im. Bronisława Malinowskiego

Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na najlepszą książkę naukową z zakresu etnologii, antropologii społeczno-kulturowej, folklorystyki i etnomuzykologii opublikowaną w latach 2019-2020. Komitet pragnie w ten sposób zaznaczyć unikatowy wkład tych dyscyplin w rozwój nauk humanistycznych i społecznych. Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najlepsze prace doktorskie i magisterskie z etnologii

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Polski Instytut Antropologii, Komitet Nauk Etnologicznych PAN i Komisja Etnograficzna Polskiej Akademii Umiejętności ogłaszają wspólny Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najbardziej interesujące, prezentujące wysoki poziom merytoryczny oraz metodologiczny prace: doktorską z zakresu nauk etnologicznych oraz magisterską z zakresu etnologii i antropologii społeczno-kulturowej. Nabór prac do 30 kwietnia 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wielkanoc 2021

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: ZDROWIA, SIŁY I POGODY DUCHA W TYCH NIEŁATWYCH CZASACH, NADZIEI NA LEPSZE DNI ORAZ RADOŚCI ZE ŚWIĄT I WIOSNY.
Pracownicy i Studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii - II edycja

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii (II edycja). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W II edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2018, 2019 i 2020. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 marca 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Święto Uniwersytetu - list JM Rektora

W dniu urodzin naszego patrona, 19 lutego, obchodzimy Święto Uniwersytetu. To dzień, w którym szczególnie mocno podkreślamy nasze osiągnięcia i dzielimy się nimi z naszym otoczeniem, wskazujemy na rolę, jaką Uniwersytet odgrywa w mieście i regionie oraz coraz wyższą pozycję w europejskiej i światowej nauce.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnamy prof. dra hab. Wojciecha Józefa Bursztę

W dniu 05 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas wybitny polski antropolog kultury, przenikliwy obserwator współczesności. Nie wszyscy wiedzą i pamiętają, że Profesor rozpoczynał swoją akademicką drogę, także jako pracownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (ówczesny Zakład Etnografii, Instytut Archeologii i Etnografii), zatrudniony w Toruniu w latach 1983-84.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia dydaktyczne do oceny

Od 25 stycznia 2021 r. w systemie USOS pozostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2021

Dzień 9 lutego 2021 będzie już po raz drugi Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zachęca do włączenia się w organizację i świętowanie. W tegorocznej edycji będzie miała miejsce wspólna akcja zatytułowana Wielkie Czytanie Kolberga. My oczywiście włączamy się w obchody i zachęcamy wszystkich do aktywności i uczestnictwa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wykład prof. Michaela Abdalli

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Michaelem Abdallą, prof. UAM, pt. "Asyryjczycy na Bliskim Wschodzie. Pozostać czy odejść?", które odbędzie się dnia 27 października 2020 r., godz. 18:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams) w ramach zebrań naukowych Instytutu Nauk o Kulturze. Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką Bliskiego Wschodu, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarła prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja

W dniu 9 listopada 2020 roku zmarła w wieku 84 lat prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja, emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Pracowała w naszej Katedrze ponad 16 lat, prowadząc wykłady, konwersatoria i seminaria. Będziemy Ją wspominać jako barwną, natychmiast rozpoznawalną postać, osobę otwartą i bezpośrednią, o wielkim potencjale badawczym, wielkiej pracowitości i aktywności.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD (1887-1967) – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów, która będzie miała miejsce w dniach 15 stycznia – 13 lutego 2018 r. w Toruniu, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, hol główny. Otwarcia wystawy 15 stycznia, godz. 16:30 dokona sprawujący opiekę merytoryczną dr hab. Jacek Pawlik SVD, profesor UWM.

więcej informacji

Archiwum