KontaktFosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

zdjęcie

Nabór na studia etnologia – antropologia kulturowa

Od 7 czerwca do 8 lipca 2021 r. potrwa I tura naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego im. Antoniego Kaliny - II edycja

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze ogłasza drugą edycję Nagrody im. Antoniego Kaliny, która przyznawana będzie w trzech kategoriach. Kategoria I: najciekawsza książka o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria II: najciekawsza wystawa o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria III: najciekawsze wydarzenie o tematyce etnologicznej/antropologicznej. Do konkursu można zgłaszać książkę, która została opublikowana w roku poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody oraz wystawę i wydarzenie, które rozpoczęły się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń do 30 maja 2021 r.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs Komitetu Nauk Etnologicznych PAN im. Bronisława Malinowskiego

Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na najlepszą książkę naukową z zakresu etnologii, antropologii społeczno-kulturowej, folklorystyki i etnomuzykologii opublikowaną w latach 2019-2020. Komitet pragnie w ten sposób zaznaczyć unikatowy wkład tych dyscyplin w rozwój nauk humanistycznych i społecznych. Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2021 r.

więcej informacji

zdjęcie

Studiuj etnologię - antropologię kulturową

Zapraszamy na studia na kierunku „etnologia – antropologia kulturowa”. Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia (licencjackie) jest świadectwo maturalne. Nabór prowadzimy od 7 czerwca do 8 lipca 2021 r. Rejestracja następuje przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Polecamy znakomite studia zasadnicze, kształcące kompetencje ułatwiające poruszanie się w świecie otwartym na różnorodność kulturową, w świecie szybkiego rozwoju technologicznego i zmian kulturowych, społecznych, religijnych i politycznych. Są to też przydatne studia uzupełniające, podejmowane jako drugi kierunek i ułatwiające przygotowanie do pracy w instytucjach kultury o różnorodnym profilu, w organizacjach rządowych i pozarządowych, instytucjach kulturalno-oświatowych i mediach.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najlepsze prace doktorskie i magisterskie z etnologii

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Polski Instytut Antropologii, Komitet Nauk Etnologicznych PAN i Komisja Etnograficzna Polskiej Akademii Umiejętności ogłaszają wspólny Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najbardziej interesujące, prezentujące wysoki poziom merytoryczny oraz metodologiczny prace: doktorską z zakresu nauk etnologicznych oraz magisterską z zakresu etnologii i antropologii społeczno-kulturowej. Nabór prac do 30 kwietnia 2021 r.

więcej informacji

zdjęcie

Wielkanoc 2021

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: ZDROWIA, SIŁY I POGODY DUCHA W TYCH NIEŁATWYCH CZASACH, NADZIEI NA LEPSZE DNI ORAZ RADOŚCI ZE ŚWIĄT I WIOSNY.
Pracownicy i Studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii - II edycja

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii (II edycja). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W II edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2018, 2019 i 2020. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 marca 2021 r.

więcej informacji

zdjęcie

Święto Uniwersytetu - list JM Rektora

W dniu urodzin naszego patrona, 19 lutego, obchodzimy Święto Uniwersytetu. To dzień, w którym szczególnie mocno podkreślamy nasze osiągnięcia i dzielimy się nimi z naszym otoczeniem, wskazujemy na rolę, jaką Uniwersytet odgrywa w mieście i regionie oraz coraz wyższą pozycję w europejskiej i światowej nauce.

więcej informacji

zdjęcie

Żegnamy prof. dra hab. Wojciecha Józefa Bursztę

W dniu 05 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas wybitny polski antropolog kultury, przenikliwy obserwator współczesności. Nie wszyscy wiedzą i pamiętają, że Profesor rozpoczynał swoją akademicką drogę, także jako pracownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (ówczesny Zakład Etnografii, Instytut Archeologii i Etnografii), zatrudniony w Toruniu w latach 1983-84.

więcej informacji

zdjęcie

Zajęcia dydaktyczne do oceny

Od 25 stycznia 2021 r. w systemie USOS pozostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.

więcej informacji

zdjęcie

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2021

Dzień 9 lutego 2021 będzie już po raz drugi Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zachęca do włączenia się w organizację i świętowanie. W tegorocznej edycji będzie miała miejsce wspólna akcja zatytułowana Wielkie Czytanie Kolberga. My oczywiście włączamy się w obchody i zachęcamy wszystkich do aktywności i uczestnictwa.

więcej informacji

zdjęcie

Zmarła prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja

W dniu 9 listopada 2020 roku zmarła w wieku 84 lat prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja, emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Pracowała w naszej Katedrze ponad 16 lat, prowadząc wykłady, konwersatoria i seminaria. Będziemy Ją wspominać jako barwną, natychmiast rozpoznawalną postać, osobę otwartą i bezpośrednią, o wielkim potencjale badawczym, wielkiej pracowitości i aktywności.

więcej informacji

zdjęcie

Asyryjczycy na Bliskim Wschodzie

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Michaelem Abdallą, prof. UAM, pt. "Asyryjczycy na Bliskim Wschodzie. Pozostać czy odejść?", które odbędzie się dnia 27 października 2020 r., godz. 18:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams) w ramach zebrań naukowych Instytutu Nauk o Kulturze. Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką Bliskiego Wschodu, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

więcej informacji

Archiwum