Zapraszamy na Noc kultury w Maiusie

Na czarnym tle rożowy napis

Zapraszamy po raz drugi do wyjątkowego budynku Collegium Maius na Noc kultury w Maiusie, która odbędzie się 19 stycznia 2023 r., godz. 18:00-22:00. Gra terenowa, warsztaty, pokoje twórcze i prelekcje i inne atrakcje fermentu pozwolą spróbować nowych umiejętności, rozwinąć talenty i poznać kulturalne ciekawostki. Program i klimat tego wydarzenia współtworzyć będą studenci kulturoznawstwa i koła naukowe działające na Wydziale Humanistycznym w budynku Collegium Maius. W programie między innymi prelekcja pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej: Dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK, Solidarność i tolerancja. Rozważania o dwóch wartościach z krótką wizytą u Avengersów i „Władcy pierścieni”

NOC KULTURY W MAIUSIE
19 STYCZNIA 2023, godz. 18:00-22:00

Miejsce: Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3
Organizator: Wydział Humanistyczny UMK
Partner: Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy: nockultury.maius@gmail.com

Gry, akcje, pokoje twórcze
godz. 18:00 – 21:00 ►InteGra – gra terenowa w Collegium Maius, osoby indywidualne i grupy, start: hall I piętro, stanowiska i zadania w przestrzeni całego budynku (bez zapisów)
18:00 – 21:00, hall II piętro ► Gry dawne: na styku historii, fantastyki i współczesności (stoisko Studenckiego Koła Larpowego)
18:00 – 19:00, sala 309 ► Kaligrafia chińska dla początkujących (studenci z Chin, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, bez zapisów)
19:45 – 21:00, sala 309 ► Kaligrafia chińska dla początkujących (studenci z Chin, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, bez zapisów)
18:00 – 21:00, II piętro ►Strefa Twórczego Słowa, czyli tajemnice serwetek – Pokój I: Poezja (sala 302); Pokój II: Opowieść (hall II piętro, lewa strona); Pokój III: Pamięć (303) (realizacja: Natalia Dybowska, Adrianna Jałocha, Aleksandra Matuszewska, Agata Wesołowska, Aurelia Wojtalewicz)
18:00 – 21:00, sala 406 ► Петрико́р/ Petrichor: przestrzeń wytchnienia (realizacja: Ksenia Ponomarenko)
18:00 – 21:00, sala 22 (piwnica) ► Żywe Muzeum: Legenda o Karmazynie (Teatr Studencki Antrakt, Studenckie Koło Teatrologiczne)
19:00 – 19:30, I piętro Djembe, czyli pierwszy koncert bębniarski w Maiusie (występ gościnny)
18:00 –21:00 ► Wędrujący cosplay (Małgorzata Jasińska)
21:00 – 22:00, III piętro ► Współczesna dramaturgia ukraińska, czytanie performatywne (Studenckie Koło Teatrologiczne)

Warsztaty
godz. 18:30 – 19:15, hall I piętro ►Baletowym krokiem przez Maius (warsztaty dla dzieci 6-12 lat, prowadzenie: Natalia Browarczyk), zapisy: nockultury.maius@gmail.com
godz. 19:30 – 20:15, hall I piętro ► Baletowym krokiem przez Maius (warsztaty dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: Natalia Browarczyk), zapisy: nockultury.maius@gmail.com
18:00-19:00, sala 206 ►Być jak Cezary Pazura, warsztaty dubbingowe (warsztaty dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: Natalia Kapiszke), zapisy: nockultury.maius@gmail.com
godz. 18:30 – 19:30, s. 111 ► Zabójcze puzzle – kreatywne crime story (dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: Oliwia Szafrik i Kinga Paszkiewicz), warsztaty otwarte (bez zapisów)
godz. 19:30 – 20:30, piwnica, s. 17 ► Partnerstwo, emocje, relacje: warsztaty twórczej ekspresji (dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: Palina Kuzemchyk), zapisy: nockultury.maius@gmail.com

Prelekcje (sala 203)
18:00 ►Dr Hanna Kupś, Kiedy polityka przeplata się z muzyką – przypadek Chińskiej Republiki Ludowej
19:00 ► Dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK, Solidarność i tolerancja. Rozważania o dwóch wartościach z krótką wizytą u Avengersów i „Władcy pierścieni”
20:00 ► dr hab. Artur Duda, prof. UMK, The silence between bits of language”. Nieuchwytne figury w teatrze toruńskim

► Wydarzenie towarzyszące online:
17:00 - 18:30 (MsTeams, link: https://rb.gy/auv8g2)
"Ekonomie niezależności". Spotkanie z artystą społecznym Arkiem Pasożytem
Prowadzenie: dr Maja Dobiasz-Krysiak (Otwarte Seminarium Antropologiczne, UMK)

Koncepcja i koordynacja wydarzenia: dr Marzenna Wiśniewska (Katedra Kulturoznawstwa), studentki specjalizacji animacja kultury (kulturoznawstwo 2. rok 2. stopnia): Natalia Kapiszke, Natalia Kubacka, Julia Pluta, Ksenia Ponomarenko, Oliwia Szafrik, Idalia Tuleja.

Kontakt:
Dr Marzenna Wiśniewska, e-mail: marzennaw@umk.pl