Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Żegnamy dra Andrzeja Bokińca

Zdjęcie ilustracyjne
dr Andrzej Bokiniec fot. Rafał Kleśta-Nawrocki

W dniu 18 września 2021 roku zmarł w wieku 59 lat dr Andrzej Bokiniec. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas człowiek mądry, życzliwy, zainteresowany drugim człowiekiem, skromy i z poczuciem humoru. Był nie tylko wykładowcą i prowadzącym zajęcia na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej, był przyjacielem dla wielu z nas. Zawsze ciepły i przychylny, uczestniczył od 1999 we współtworzeniu wznowionych studiów na kierunku etnologia w ówczesnym Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu. Pamiętamy jego kompetentne wykłady, prowadzone z niezwykłym rozmachem i elokwencją, choćby te z historii kultury. Zawsze miał dla nas czas, był towarzyski, otaczał serdecznością i opieką, niekiedy karmił. Niektórzy z nas nazywali go ojcem.

dr Andrzej Bokiniec był wieloletnim wykładowcą w Instytucie Archeologii i Etnologii UMK. Prowadził zajęcia z indoeuropeistyki, historii kultury, religii społeczeństw pierwotnych i archeologii powszechnej. Był członkiem Komisji Schyłku Neolitu i Początków Epoki Brązu Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN. Prowadził liczne badania terenowe z początków epoki brązu, ale również neolitu, okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza.

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w środę 22 września 2021 r. o godz. 14.15 w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaszczorku (Toruń, ul. Turystyczna 43), pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitewne czuwanie przy zmarłym. Po nabożeństwie w Kościele zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Turystyczna 49-51).

pozostałe wiadomości