Etnoszkoła o medialnej propagandzie w V LO w Toruniu

W dniu 22 marca 2022 r. uczniowie i uczennice klasy 1d i 2e w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu spotkali się z dr Mają Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, która w ramach prelekcji „Jak rozpoznać medialną propagandę? Krótki kurs krytycznego myślenia”, zaprezentowała słuchaczom metody rozpoznawania medialnej propagandy wypracowane w programie Mind Over Media w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dyskusja z uczniami dotyczyła pięciu podstawowych pytań, które powinniśmy sobie zadawać czytając newsa, komentarz w social mediach czy choćby oglądając filmik: Kto do nas mówi i w jakim celu? Jakie techniki stosuje by przyciągnąć i utrzymać naszą uwagę? Jakie wartości przekazuje? Jak różni ludzie mogą to interpretować? Co zostało tu pominięte? Interpretacja i analiza świata, w którym żyjemy to jedno z zadań antropologów kultury. Ich praca pomaga lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dlatego warto propagować antropologiczne spojrzenie na świat i zachęcać młodych ludzi do wyboru tego kierunku studiów. Dziękujemy Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu za zaproszenie do szkoły i zachęcamy wszystkich do skorzystania z oferty Etnoszkoły, w ramach której odbyło się spotkanie.