Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Dziwny, dziwny. Czwarty numer zina "Nowe Okoliczności"

Fragment okładki

Zapraszamy do lektury czwartego numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności", dla którego hasłem wywoławczym jest global weirding.  To termin Thomasa Friedmana z "New York Times'a" będący grą słów z global warming i odnoszący się do niecodzienności i dziwności zjawisk pogodowych, które ono powoduje. W "Nowych Okolicznościach" jednak rozszerzamy ten termin. Zastanawiamy się nie tylko nad przedwczesną wiosną, ale też nad dziwną sytuacją na świecie związaną z wojną i dezinformacją, która nas wszystkich dotyka. Piszemy też nieco o dziwnych zwyczajach wiosennych i wielkanocnych, a także o przemianach obyczajów, które skłaniają nas, etnologów i etnolożki do niecodziennych zachowań. Świat się zrobił dziwny, a pisanie o globalnych dziwnościach jest jednym ze sposobów oswajania go. Zapraszamy w "Nowe Okoliczności", 2024/04.

Zaprosiliśmy do współpracy dziennikarkę Ankę Wandzel, która pisze o nadziei w dobie zmian klimatu. Agata Zamorowska opowiada o niejednoznacznej, uwikłanej politycznie podróży przez Bałkany. Radek Anasz z Wydziału Nauk Historycznych porusza zawiłe kwestie etyki w badaniach naukowych. Teodora Walawska (co dziwne) broni koszyczka wielkanocnego, a Adam Berliński przypomina o dość okrutnym zwyczaju topienia Marzanny i zagląda z aparatem fotograficznym do Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Olga Fisz publikuje trzy osobiste wiersze, a Nataniel Dziewit z III LO w Toruniu - swój rysunek ołówkiem. Do tego polecajki Agaty Zamorowskiej i dziwna, mroczna okładka autorstwa Jowity Majki, z której sylwetką zapoznacie się na ostatniej stronie zina. Świat się zrobił dziwny, a pisanie o globalnych dziwnościach jest jednym ze sposobów oswajania go.

Numer dostępny on-line, a także w papierze w Collegium Maius, Collegium Humanisticum oraz w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Zapraszamy też wszystkich, którym bliskie jest pisarstwo etnograficzne do przesyłania tekstów do “Nowych Okoliczności”, pisma prowadzonego przez Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przyjmujemy notki antropologiczne, fotoreportaże, artykuły i eseje. Zapraszamy początkujących korektorów, redaktorów i grafików. Nowy numer mamy już w planach!

pozostałe wiadomości