Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zaproszenie na konferencję: Bajki Słowian w Polsce

Na środku zdjęcia otwarta ksiązka, która leży na ściółce w lesie. Obok jesienne liście i grzyby.

Pracownia Badań nad Folklorem, Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK) oraz Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Towarzystwa Slawistów zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Bajki Słowian w Polsce, która odbędzie się 3-4 listopada 2022 r. w Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. 

Bajki ludowe stanowiły ważną część tradycyjnej kultury chłopskiej w wielu krajach. Ich walory nie tylko artystyczne wpłynęły na fascynację ludową twórczością ustną w środowiskach europejskich elit zwłaszcza w XIX wieku wraz z popularnym wtedy mitem Słowiańszczyzny. W bajkach szukano korzeni narodów słowiańskich i potwierdzenia istnienia pradawnej kulturowej wspólnoty. Na znaczną skalę zaczęto bajki przekładać na inne języki, badać i szukać potwierdzenia głoszonych tez. Moda na szeroko rozumiane bajki (w duchu Juliana Krzyżanowskiego) mimo upływu lat nie minęła, ale zmienił się zakres ich występowania i oddziaływania. Nadal odgrywają one istotną rolę, inspirując nie tylko twórców wielu dziedzin sztuki. W związku z powyższym pragniemy przyjrzeć się bajkom Słowian w Polsce.  Spróbować odpowiedzieć na pytania, co zostało z dawnego mitu Słowiańszczyzny, czego w bajkach szukano, jak ewoluowała recepcja bajek Słowian i ich oddziaływanie na kulturę. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy w swoich badaniach naukowych poruszają problematykę bajkoznawczą.

Proponowane obszary rozważań:

  • Bajki ludowe a XIX-wieczny mit Słowiańszczyzny.
  • Bajki Słowian w polskich badaniach interdyscyplinarnych (m.in. folklorystycznych,
    etnologicznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, językoznawczych,
    historycznych, religioznawczych, socjologicznych, muzealniczych itp.).
  • Bajki Słowian w Polsce – zasoby, archiwa, stan badań, metodologie, przekłady.

Zgłoszenia (na załączonym formularzu), a także wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować na adres: folk@umk.pl do 20 września 2022 r. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł dla pracowników naukowych, 250 zł dla doktorantów. Organizatorzy zapewniaj materiały konferencyjne, wyżywienie w trakcie konferencji, w tym uroczystą kolację pierwszego dnia konferencji. Planowana jest również pokonferencyjna publikacja punktowana. Informacje o zakwalifikowaniu referatów zostaną rozesłane do 24 września 2022 roku.

Komitet organizacyjny:
dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
dr hab. Dejan Ajdacic, prof. UG
dr Adrian Mianecki
Sekretarze:
mgr Robert Piotrowski
mgr Mateusz Napiórkowski


Zaproszenie
Formularz zgłoszeniowy

pozostałe wiadomości