Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę"

barwy flagi Ukrainy

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Mają Dobiasz-Krysiak, pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę", które odbędzie się dnia 15 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium-warsztatu prowadząca omówi i wskaże metody Mind Over Media, służące rozpoznawaniu i neutralizowaniu medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

Wojna w Ukrainie to także wojna medialna. Propaganda nas otacza, ale nie musimy jej ulegać. Prof. Renee Hobbs z University of Rhode Island od lat bada techniki jakimi posługują się przekazy propagandowe. Na podstawie swoich badań stworzyła międzynarodowy program edukacyjny Mind Over Media, który pozwala na rozpoznawanie najbardziej popularnych mechanizmów propagandy, uczy analizy przekazów medialnych oraz najważniejszych typów informacji wprowadzających nas w błąd. Podczas 1,5 godzinnego warsztatu dr Maja Dobiasz-Krysiak, która przez kilka lat koordynowała polską edycję programu w Centrum Edukacji Obywatelskiej pokaże metody Mind Over Media do rozpoznawania i neutralizowania medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie i obecnej sytuacji geopolitycznej.

dr Maja Dobiasz-Krysiak - adiunktka w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, antropolożka kultury, edukatorka kulturowa i badaczka terenowa. W latach 2017-2019 koordynatorka programu "Mind Over Media. Szkoła krytycznego myślenia" w Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którą była związana przez 10 lat, koordynując i współtworząc w jej ramach programy z zakresu edukacji kulturowej, medialnej i antydyskryminacyjnej. Za program "Sztuka zaangażowania rezydencje artystyczne w MOS-ach i MOW-ach" nagrodzona w 2018 roku Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej.  Ekspertka w Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej. Naukowo zainteresowana badaniem kultury alternatywnej w Polsce i zagadnieniem kryzysu w kulturze. Zajmuje się też relacjami sztuki i edukacji oraz etnograficzno-animacyjnymi badaniami w działaniu. W chwili obecnej kieruje grantem "Na drodze do animacji kultury. Interdyscyplinarne studium badawcze Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej Pracownia” (Narodowe Centrum Nauki, Sonatina).

Czytaj więcej na stronie wydarzenia Jak rozpoznawać medialną propagandę

pozostałe wiadomości