Wiadomości
Studenckie projekty wśród osób uchodźczych
![obrazek: Plecenie siatki maskującej [fot. Joanna Książek] studenci w trakcie realizacji projektu](http://www.umk.pl/wiadomosci/serwisy_wp/zdjecia/42201/srednie.jpg)
Na przełomie maja i czerwca 2025 r., w ramach zajęć "Zawodowe warsztaty antropologiczne: Uchodźcy w Polsce i na świecie", prowadzonych przez dr Joanna Książek, studenci i studentki drugiego roku etnologii – antropologii kulturowej UMK zrealizowali trzy projekty aktywizujące w środowisku osób uchodźczych. Ich celem było wzajemne doświadczanie siebie poprzez kreatywne działanie, rozmowy, wymianę wiedzy i doświadczeń. Wszystkie projekty nawiązywały do elementów polskiej kultury.
Projekt tzw. „seniorski” – dla osób starszych z Ukrainy został zrealizowany w Domu Polsko-Ukraińskim za pośrednictwem Pani Kateryna Voronchenko dzięki uprzejmości Fundacja Dobra dla dobra. Były to warsztaty robienia kolaży bazujące na prezentacji na temat elementów polskiej kultury ludowej i popularnej. Był też konkurs prac i nagrody.
Projekt „językowy” miał miejsce w siedzibie Toruński Sztab Pomocy Ukrainie. Zajęcia językowe dla ukraińskich i białoruskich uchodźców, przygotowane częściowo w formie quizu, połączone były z wspólnym pleceniem siatki maskującej – materiału stanowiącego wsparcie osób walczących w Ukrainie.
Projekt „Grupa” zrealizowany dzięki pomocy Fundacja Emic z Torunia, odbył się w świetlicy obok Ośrodka dla cudzoziemców w Grupie pod Grudziądzem. W warsztatach lepienia pierogów uczestniczyły osoby uchodźcze przebywające w ośrodku i oczekujące na decyzję ws. przyznania ochrony międzynarodowej - m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Turkmenistanu, Somalii, Kolumbii, Czeczenii, Turcji.
Te spotkania były dla nas wszystkich niezwykle pouczające i bezcenne w kontekście kulturowym, antropologicznym, animacyjnym i ludzkim.