Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2023

Zdjęcie ilustracyjne

9 lutego 2023 r. obchodzimy już po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W tym roku odbędzie się on pod hasłem ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych. Celem tegorocznej akcji jest promowanie bibliotek posiadających w swoich zasobach pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zaprasza do udziału biblioteki, instytucje kultury i nauki, szkoły oraz organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne, które zechcą podzielić się historiami swoich zbiorów.

Zachęcamy do nagrania krótkiego filmu prezentującego księgozbiór instytucji lub osób prywatnych. 9 lutego wszystkie nadesłane filmy zostaną opublikowane na kanale w serwisie YouTube.pl (tutaj). Na nagraniu można przedstawić najciekawsze, najstarsze, unikatowe zasoby bibliotek, ciekawe kolekcje tematyczne (w tym regionalne).
Filmowe zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznej akcji: 

INSTRUKCJA:
1. Przedstaw swoją ETNObibliotekę – opowiedz o swoich zbiorach – najstarszych / najnowszych / najciekawszych albo o ulubionej książce
2. Nagraj krótki filmik (wystarczy za pomocą kamery wbudowanej w telefon)
3. Swoje nagranie zakończ słowami: Najlepsze życzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej! Czytał/a IMIĘ i NAZWISKO + afiliacja (np. z Oddziału PTL w Krakowie lub Stowarzyszenie Miłośników Tradycji)
4. Prześlij gotowy materiał mailem na adres naszego biura ptl@ptl.info.pl najpóźniej do 31 stycznia 2023 r.
5. Przesłanie filmiku jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację w serwisie społecznościowym Facebook oraz mediach prowadzonych przez PTL.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Zapraszamy do wspólnego świętowania! Prosimy także o przesyłanie na adres mailowy biura PTL informacji o organizowanych przez Państwa tego dnia wydarzeniach: ptl@ptl.info.pl.

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej ustanowiono Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dn. 26 października 2019 r. na dzień 9 lutego. W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Z tej okazji PTL i całe środowisko etnologiczno-antropologiczne zachęca rokrocznie do włączenia się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej i organizowania spotkań, prelekcji, wykładów, dyskusji, projektowania grafik i plakatów, a także do podejmowania wszelkich działań, których głównym celem jest informowanie o dorobku polskich naukowczyń i naukowców związanych z etnografią, etnologią i antropologią kulturową oraz ich bieżących przedsięwzięciach.

 

pozostałe wiadomości