Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Muzyka ludowa i polityka

Zdjęcie ilustracyjne

Instytut Nauk o Kulturze UMK wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawcze Oddział w Toruniu oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na spotkanie „Muzyka ludowa i polityka”, które odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 w Kinie Centrum w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Spotkanie będzie okazją do promocji najnowszego tomu czasopisma „Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture", poświęconego muzyce ludowej i polityce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu „Agonia", w którym weźmie udział Adam Strug - scenarzysta i narrator filmu. Wstęp wolny, polecamy wszystkim studentom i zainteresowanym.

Filmowy dokument "Agonia" to porywająca podróż w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga. To podróż przez jej zmierzch, próba przyjrzenia się i opisania dzisiejszego stanu rzeczy. Głównym tematem będzie jej agonia - śmierć muzyki przekazywanej drogą ustną - odchodzi dawny model słyszenia i wykonawstwa. Na naszych oczach odchodzą ostatni jej reprezentanci, pokolenie urodzone przed pierwszą i drugą wojną światową. Wraz z nimi kończy się pewien etap.

Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture jest recenzowanym kwartalnikiem naukowym wydawanym przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Polish Ethnological Society. Celem czasopisma jest stworzenie międzynarodowego i interdyscyplinarnego forum umożliwiającego dyskusję i prezentację wyników badań nad historycznymi i współczesnymi formami folkloru oraz kultury popularnej. Czasopismo publikuje oryginalne artykuły z zakresu folklorystyki, antropologii kultury i studiów kulturowych oraz pokrewnych dziedzin zajmujących się analizą zjawisk dotyczących języka, literatury, historii, religii, widowisk, komunikacji i nowych mediów. Od 2021 roku Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr hab., prof. UMK, Piotr Grochowski, a sama Redakcja mieści się w Instytucie Nauk o Kulturze UMK (ul. Fosa Staromiejska 3). Czasopismo udostępnia kolejne tomy na Akademickiej Platformie Czasopism. Najnowszy numer (2021: 1) „Muzyka ludowa i polityka” jest także do nabycia w tradycyjnej formie drukowanej.

pozostałe wiadomości