Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Prof. Marcin Lisiecki o pięknie Japonii w Sierpcu

plakat zapowiadający wykład prof. Marcina Lisieckiego pt. ?Zrozumieć piękno Japonii. Wprowadzenie do japońskiej estetyki?

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na wykład prof. Marcina Lisieckiego pt. „Zrozumieć piękno Japonii. Wprowadzenie do japońskiej estetyki” w ramach cyklu „W czwartki o kulturze”. Wykład odbędzie się  8 maja 2025 r. o godz. 17:00 w Ratuszu w Sierpcu, plac Kardynała Wyszyńskiego 1, wstęp wolny.  Japonia jest pełna tajemnic, symboli i niepowtarzalnego piękna. Tam nowoczesność łączy się z tradycją, a prostota z wyrafinowaną elegancją. Zapraszamy do zanurzenia się w kulturę, historię i sztukę Kraju Wschodzącego Słońca, poznania jego unikalnych tradycji oraz fascynujących aspektów życia codziennego. Wykład będzie nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy, ale również do refleksji nad różnorodnością i harmonią, które od wieków odzwierciedlają się w japońskim stylu życia i estetyce. Zachęcamy do udziału w spotkaniu!

Marcin Lisiecki jest od wielu lat związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami nad kulturą popularną i dalekowschodnią. Jest też autorem wielu publikacji poświęconych japońskiej tożsamości narodowej, kinematografii, anime i komunikacji międzykulturowej. W trakcie swojego wystąpienia przyjrzy się kluczowym elementom tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni, kształtującym jego charakter. Zbada wpływ buddyzmu na sztukę i codzienne życie, opowie o znaczeniu harmonii w architekturze i komponowaniu ogrodów. Poświęci uwagę także współczesnej sztuce użytkowej, ceremonii herbacianych, ikebanie i kaligrafii oraz trendom w popkulturze. Uczestnicy dowiedzą się, jak historia, geografia i religia kształtują unikalny charakter tego kraju oraz co sprawia, że Japonia jest tak fascynującym miejscem na mapie świata.

 

pozostałe wiadomości