Wiadomości
Zapraszamy na spotkanie „Pamięć i niepamięć. Zapomniane nekropolie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej”
28 marca 2026 r. o godz. 12.00 w Muzeum Historii Włocławka (oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej), ul. Szpichlerna 19, odbędzie się spotkanie pt. „Pamięć i niepamięć. Zapomniane nekropolie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” wokół wystawy „Pamięć roślin. Historie cmentarzy ewangelicko-augsburskich” Justyny Marcinkowskiej. Będzie to okazja do etnobotanicznej podróży po miejscach pamięci związanych z przedwojenną mniejszością ewangelicką. W miejscach, gdzie postawiony na „wieki wieków” kamień przetrwał często w bardzo złym stanie lub nie przetrwał wcale, znajdujemy bowiem to, co wydawało się najbardziej kruche – rośliny.
Spotkanie, w którym weźmie udział autorka wystawy oraz działacze i eksperci, będzie również pretekstem do tego, by zastanowić się nad problematyką pamiętania, niepamiętania i odpamiętywania trudnego dziedzictwa związanego z obecnością na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej mniejszości kulturowych.
12.00 – „Pamięć roślin. Historie cmentarzy ewangelicko-augsburskich” – etnobotaniczna podróż w przeszłość – prezentacja wystawy
12.30 – „Pamięć i niepamięć. Zapomniane nekropolie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej – rozmowa z działaczami i ekspertami o przeszłości i przyszłości trudnego dziedzictwa wielokulturowych nekropolii na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej
Moderator: dr Justyna Marcinkowska (Fundacja Ari Ari, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Goście: Bożena Ciesielska (regionalistka, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Poszukiwawcza Gustaw); Dariusz Chrobak (Czernikowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Edukacji, Kultury i Sportu Czyż-Nie); dr Alicja Drozd-Lipińska (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku); dr Longin Graczyk (Fundacja Ari Ari, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy); Janusz Nowakowski (Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Poszukiwawcza Gustaw); Michał Wiśniewski (Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw); Marcin Woźniak (Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu)