Zapraszamy na pokaz filmu „Chłopiec i czapla” oraz prelekcję prof. Marcina Lisieckiego

plakat Kina Studenckiego

Polecamy pokaz filmu "Chłopiec i czapla"(reż. Hayao Miyazaki. Japonia, 2023) w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk", który odbędzie się 11 marca 2024 r. (poniedziałek), o godz. 19:00. Pokaz zostanie wzbogacony o prelekcję dra hab. Marcina Lisieckiego, prof. UMK, pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK i dotyczyć będzie twórczości filmowej Hayao Miyazakiego oraz odniesień do kultury japońskiej zawartych w jego najnowszym dziele. Prelegent w 2012 r. (razem z dr Joanną Zarembą-Penk) wydał książkę pt. „Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze” oraz kilka artykułów na ten temat. Na kierunku studiów etnologia – antropologia kulturowa prowadzi wykłady monograficzne poświęcone japońskiej animacji i Studiu Ghibli.

Chłopiec i czapla – Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. "Chłopiec i czapla" to najnowsza, wizjonerska animacja mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach. Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

Zapraszamy! Zachęcamy wszystkich studentów i pracowników do śledzenia repertuaru i oglądania filmów w naszym akademickim Kino Studenckie "Niebieski Kocyk". Więcej na stronie Kino Studenckie "Niebieski Kocyk".