Etnoszkoła o Himalajach w V LO w Toruniu

dr Rafał Beszterda w V LO w Toruniu

W dniu 13 maja 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie 3Cp gościł dr Rafał Beszterda z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Zaprezentował rozmaite aspekty współczesnych wyzwań klimatycznych, gospodarczych i politycznych, z którymi mierzą się mieszkańcy Zachodnich Himalajów indyjskich. Swoją opowieść wzbogacił slajdami z własnych wypraw badawczych na tym obszarze. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi o wzrastającej presji militaryzacji pasa himalajskiego, sadownictwie owoców strefy klimatu umiarkowanego, rozwoju sieci drogowej i związanych z tym wyzwaniach inżynieryjnych, oswajaniu przestrzeni, tradycyjnym budownictwie i lokalnych wierzeniach. Dziękujemy za możliwość spotkania Pani Aleksandrze Alfut. To z pewnością nie było nasze ostatnie spotkanie. Zachęcamy inne placówki do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.