Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania

Na białym tle napis w zielonym kolorze: Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) - próba podsumowania

Zapraszamy do uczestniczenia w konferencji Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 27 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym w Collegium Maius.
Plenarne wystąpienia:

  • Prof. dr hab. Hanna Gosk – Literackie „raporty” z codzienności potransformacyjnej, czyli „antropocen” po polsku. Próba lektury antropologizującej
  • Prof. dr hab. Ryszard Nycz – O co chodzi w antropologii literatury i dlaczego to jest ważne dla wszystkich uprawiających badania literackie (perspektywa subiektywna)?


Jeszcze do niedawna obecność antropologii literatury w polskich badaniach literackich była bardzo wyraźna (zastanawiano się nawet, czy nie zastąpi teorii literatury!). Z dzisiejszej perspektywy zdaje się być najważniejszym spośród wielu różnych zwrotów, których doświadczyło polskie literaturoznawstwo w ostatnich latach. Sam fakt jednak, że o antropologii literatury mówimy właśnie z pewnej perspektywy zdaje się świadczyć o dość zasadniczej zmianie: o jej końcu? Kryzysie? A może zmianie formy funkcjonowania? Na te i na liczne inne pytania na pewno odpowiedzą uczestnicy konferencji „Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania”. Pełna ich lista znajduje się w programie konferencji.

Organizatorzy:
Maciej Wróblewski (matej@umk.pl)
Paweł Bohuszewicz (bohusz@umk.pl)

Katedra Antropologii Literatury i Nowych Mediów
Wydział Humanistyczny


Strona konferencji
Wydarzenie na Facebooku

pozostałe wiadomości