Wiadomości
Antropologia jako przygoda. Ósme "Nowe Okoliczności"

“Nowe Okoliczności”, nabierają rozpędu! Nowy numer "Antropologia jako przygoda" wydajemy z okazji zjazdu absolwentów, studentów i sympatyków toruńskiej etnologii ETNOZŁĄCZE 2025, które odbędzie się 24 maja 2025 r. W trakcie wydarzenia będziemy świętować 80-lecie naszego kierunku na UMK, 25-lecie jego reaktywacji po długiej przerwie. Oddamy także cześć odchodzącemu na emeryturę Panu Profesorowi Wojciechowi Olszewskiemu, współarchitektowi przywróconej na UMK etnologii i wieloletniemu kierownikowi Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej. W imieniu redakcji polecamy: Nowe Okoliczności_08/2025
Hasło przewodnie zina odwołuje się do doświadczenia wspólnego prawdopodobnie wszystkim uczestnikom spotkania – mianowicie do przygody. Naszą dyscyplinę łatwo skojarzyć z przygodą. Mówi się, że na jej powstanie duży wpływ miały wielkie odkrycia geograficzne, najważniejsze dla jej powstania postaci podejmowały dalekie wyprawy, które z czasem legły u podstawy niezwykle inspirującego mitu. A jednak etnolog nie musi wyprawiać się na Trobriandy czy do krainy Kwakiutlów, by przeżyć inspirującą przygodę. Interesują nas „podróże małe i duże, tam, gdzie kwitnące róże i dróg polnych kurze”. Etnologiczna przygoda nie tkwi wreszcie w samych podróżach. Obecnie doskonale wiemy, że potencjalny „teren” znajduje się wszędzie wokół nas. Przygodą jest sam snuty przez nas namysł nad naturą relacji między człowiekiem a kulturą – począwszy od pierwszych rozpoznań i osobistych odkryć po systematyczne naukowe badania, od wycinkowych case studies po poszukiwania szerokiego oglądu i możliwości syntezy.
W najnowszym numerze naszego zina oddajemy przede wszystkim hołd etnologicznej przygodzie Pana Profesora Wojciecha Olszewskiego. O swoich doświadczeniach opowiada szeroko w wywiadzie, którego udzielił Zuzannie Nowak i Julii Rutkowskiej. Pozostałe teksty opowiadają o tych pierwszych antropologicznych przygodach, które jednak często wiążą się z długim osobistym doświadczeniem. Publikująca po raz pierwszy na łamach „Nowych Okoliczności” Danusia Wolak dokumentuje przygodę, w której uczestniczy cyklicznie, mianowicie rodzinne zbieranie bursztynów. Dionizy Pietrzak, wychodząc od osobistych doświadczeń, analizuje zjawisko fascynacji końcem świata. W „Kąciku ludowiedztwa” dawne ściera się z nowym. Adam Berliński przypomina nam etnograficzną przygodę Oskara Kolberga, Jan Jerzy Niemczyk natomiast po raz drugi już opowiada gwarą o swojej osobistej, trwającej wciąż przygodzie z kulturą górali śląskich. Wreszcie dzięki fotoreportażowi Kaliny Szafkowskiej przekonujemy się, jak wspaniałą przygodę może zapewnić w antropologii aparat. Miłej lektury!
Zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest pisarstwo etnograficzne do przesyłania tekstów do “Nowych Okoliczności”, pisma prowadzonego przez Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przyjmujemy notki antropologiczne, fotoreportaże, artykuły i eseje. Zapraszamy początkujących korektorów, redaktorów i grafików.