Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zapraszamy na wykład prof. Jacka Łapotta

Zdjęcie ilustracyjne

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Jackiem Łapottem, prof. US, pt. "Dogonowie – kim są i jak do nich dotrzeć", które odbędzie się dnia 8 czerwca 2021 r., godz. 17:30. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką badań nad kulturą Dogonów, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.

Wykład "Dogonowie – kim są i jak do nich dotrzeć "będzie dotyczył problematyki badań nad kulturą Dogonów oraz jej przemian zachodzących pod wpływem czynników zewnętrznych (w tym postępującej islamizacji i turystyki).

Dr hab. Jacek Łapott, prof. US jest etnologiem afrykanistą, organizatorem 23 wypraw i wyjazdów studyjnych do Afryki. Przez wiele lat był kierownikiem Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nauczycielem kolejnych pokoleń polskich badaczy Afryki. Rozpoczynał swoją działalność badacza terenowego jako opiekun wypraw studenckich w latach 70. XX wieku. Kontynuował je następnie prowadząc wyjazdy badawcze kierowane przede wszystkim w obszary Afryki Zachodniej.  Wieloletni badacz i znawca kultury społeczności Dogonów zamieszkującej Republikę Mali. Popularyzator polskich badań terenowych w Afryce– tak pośród polskich etnologów jak i wśród Dogonów. Od 15 lat pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego. Współtwórca zbiorów afrykanistycznych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autor licznych publikacji dotyczących problematyki afrykanistycznej, w tym  dwóch książek dotyczących kultury Dogonów: „Dogonowie z Mali Społeczność tradycyjna w procesie zmian" (Szczecin 2015) oraz "Dogonowie z bliska" (Szczecin 2018).

pozostałe wiadomości