Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Sylwią Antonowicz i Katarzyną Margalską-Sędziak – pracowniczkami Fundacji Emic, pt. “Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej“, które odbędzie się dnia 29 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prelegentki przedstawią perspektywę własnej Fundacji i podejmowane przez nią działania służące pomocy osobom z Ukrainy. Porozmawiamy także o tym czym jest i jak wygląda praca na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

W trakcie spotkania zostanie podjęta tematyka skutecznej pomocy osobom uciekającym przed wojną. Dowiemy się w tym kontekście czym zajmuje się i jak działa Fundacja Emic, z jakimi wyzwaniami się mierzy. Porozmawiamy o tym jak wygląda i może wyglądać efektywne wsparcie. Przyjrzymy się bliżej pojęciu uchodźca i skonfrontujemy je z aktualną sytuacją w Ukrainie. Poznamy lokalne grupy działające na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Prelekcja będzie także sama w sobie zachęceniem do zaangażowania studentów i studentek do wspierania lokalnych przedsięwzięć, głównie realizowanych przez Fundację Emic w województwie kujawsko-pomorskim. W trakcie spotkania będzie możliwość wzięcia udziału w zbiórce finansowej „GOŚĆ w DOM”, która prowadzona jest przez Fundację Emic. Zbierane środki przeznaczane są na udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i inne wsparcie zależne od potrzeb.

Fundacja Emic – powstała w 2011 roku w Toruniu. Słowo “emic” to termin naukowy oznaczający badanie danej kultury od strony jej użytkowników. Na początku fundacja zajmowała się promowaniem kina zaangażowanego prezentującego filmy, które poruszały wątki wielokulturowości, zwyczajów, dialogu międzykulturowego i tradycji wybranych grup społecznych. W 2015 roku rozpoczęła działania wspierające cudzoziemców i cudzoziemki, uchodźców i uchodźczynie, migrantów i migrantki w Polsce. Od tego czasu te działania są kontynuowane i rozszerzane jest wsparcie jakie fundacja kieruje do wyżej wymienionej grupy odbiorców. Działamy głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Sylwia Antonowicz

dr Sylwia Antonowicz – doktorka nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, specjalistka ds. edukacji w Fundacji Emic oraz koordynatorka projektów edukacyjnych w Polskiej Akcji Humanitarnej. Członkini i koordynatorka zespołu edukacja w Międzysektorowym Wojewódzkim Zespole ds. Zarządzania Migracjami i Polityką Migracyjną. Edukatorka i trenerka organizacji pozarządowych. Z tematem migracji, edukacji międzykulturowej i globalnej związana od blisko 10 lat.

Katarzyna Margalska-Sędziak

Katarzyna Margalska-Sędziak – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku socjologia. Posiada 10 letnie doświadczenie obejmujące m.in. obszary badań społecznych, promocji i komunikacji oraz sprzedaży i zarządzania projektami. Odpowiedzialna w jednej z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce za rozwój obsługi oraz sprzedaży do podmiotów z obszaru lecznictwa otwartego, gdzie z sukcesem zarządzała kilkuosobowym zespołem. Swoje umiejętności poszerzyła o zakres organizacji eventów (głównie dla branży farmaceutycznej, podmiotów administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych), gdzie odpowiadała za nadzór i koordynacje prac związanych z obsługą projektów eventowych. Od września 2020 w Fundacji Emic jako specjalistka ds. promocji i wolontariatu odpowiada za całokształt działań promocyjno-informacyjnych fundacji, komunikacji i PR, a także działania fundraisingowe.

Czytaj więcej o seminariach Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania