Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Antropologia gra

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do uczestnictwa i wysłuchania koncertu Antropologia gra, który rozpocznie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Koncert będzie stanowić jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Wystąpią Jazz Friends – kwintet jazzowy w repertuarze Standards in Anthropology, Standards in Jazz, Marta Domachowska i Katarzyna Rosik wykonają jubileuszową wiązankę pieśni tradycyjnych Dobry wieczór. Na koniec zaprezentuje się zespół HATI z projektem Rytuały dźwięku i rytmu. We wszystkich składach wystąpią nasi absolwenci etnologii – antropologii kulturowej z Torunia. Antropologia gra! Uczestnictwo w jubileuszowym koncercie będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc wysłuchać koncertu, należy skorzystać z linku (tutaj).

Koncert : Antropologia gra,
18 listopada 2021 r., Collegium Humanisticum, hol (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń), godz. 18:00.
Program koncertu:
Jazz Friends – kwintet jazzowy, Standards in Anthropology, Standards in Jazz
Marta Domachowska i Katarzyna Rosik, Dobry wieczór – jubileuszowa wiązanka pieśni tradycyjnych
HATI, Rytuały dźwięku i rytmu

Jazz Friends – kwintet jazzowy

fot. Andrzej Goiński

Jazz Friends to grupa osób którą łączy pasja wspólnego muzykowania. Spotykają się od kilku lat w toruńskim domu kultury. Wspólnym muzycznym mianownikiem jest dla nich muzyka jazzowa złotej epoki swingu i nie tylko. Każdy z członków wnosi swoje doświadczenia nabyte w innych zespołach w których większość z nich gra od wielu lat reprezentując style od rocka, bluesa, reggae, poezji śpiewanej po wspomniany jazz. W repertuarze kwintetu znajdują się utwory takich mistrzów gatunku jak  G.Gershwin, D.Ellington, A.C.Jobim, V.Young, C.Porter i wielu innych. W wykonaniu kwintetu możemy posłuchać Line For Lyons Gerry Mulligana, Love Letters wspomnianego wcześniej Victora Younga, The Girl From Ipanema Jobima, Satin Doll spółki Strayhorrn-Ellington, Take The A Trane,  My Little Suede Shoes Charliego Parkera . Zespół posiada w swoim repertuarze ponad 30 standardów i ciągle ich przybywa. W skład zespołu wchodzą następujący muzycy: Aga Grajkowska-Wierzba – saksofon altowy; Jacek Pawlikowski – gitara elektryczna jak i akustyczna; Łukasz „Janek” Fijałkowski – gitara elektryczna; Andrzej „Bruner” Gulczyński – kontrabas i gitara basowa; Łukasz Trzaska – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Marta Domachowska i Katarzyna Rosik

fot. Katarzyna Rosik

Marta Domachowska – etnolog, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Na co dzień zajmuje się edukacją i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Lubi jak jest do rymu i do taktu.
Katarzyna Rosik – bębni, tańczy, śpiewa. Wiedzę o muzyce tradycyjnej czerpie głównie ze spotkań muzycznych na wsi i badań terenowych. Szczególnie bliska jest jej kultura muzyczna mikroregionu kajockiego (Radomszczyzna). Prowadzi portal MuzykaTradycyjna.PL, wspiera działalność Wiejskich Klubów Tańca, jest członkiem Stowarzyszenia Dom Tańca w Warszawie, reprezentuje Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu w Forum Muzyki Tradycyjnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tratwa”.

HATI

fot. Krzysztof Szukalski

HATI to duet (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, głównie etnicznych i obiektów znalezionych. Doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów zagranych w galeriach, teatrach, obiektach sakralnych i klubach w niemal całej Europie i w USA oraz podczas nagrań i występów, realizowanych z innymi muzykami, takimi jak Z’EV, John Zorn, Zdzisław Piernik, Jerzy Mazzoll, Wojciech Jachna, Tadeusz Sudnik, Sławomir Ciesielski czy Dariusz Brzostek (UMK), który pojawił się gościnnie na dwóch albumach i zagrał szereg koncertów w trio HATI (w latach 2008-2010). Muzycy pojawili się też na wielu ważnych festiwalach muzyki współczesnej i sztuki audiowizualnej. We współpracy z zaproszonymi muzykami nagrali serię świetnie odebranych albumów – HATI & Z’EV, HATI & Zdzisław Piernik, HATI & Mazzoll. Obecnie aktywni są w innych zespołach i projektach artystycznych: Rafał Kołacki – m.in. KUST, MAMMOTH ULTHANA; Rafał Iwański – m.in. ALAMEDA 5, VOICES OF THE COSMOS. W latach 2011-2021 współtworzyli postrockowo-jazzowo-etniczny septet INNERCITY ENSEMBLE. R. Iwański i R. Kołacki są pomysłodawcami i współorganizatorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival organizowanego od 2008 r. w CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Czytaj więcej na stronie wydarzenia Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu.
Czytaj więcej o sesji naukowej Viva etnologia