Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Filologia włoska

Oferujemy studia I stopnia na kierunku filologii – filologia włoska.

Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy naukowo-dydaktycznej i dbamy o podwyższanie kwalifikacji naszej kadry naukowej. Bogaty dorobek naukowy i nieustanne wprowadzanie nowych metod dydaktycznych gwarantują wysoki poziom nauczania.

Na kierunku filologia włoska proponujemy zajęcia z praktycznej nauki języka włoskiego, przekładu i przekładu specjalistycznego, literatury, historii i kultury Włoch oraz różnorodne zajęcia do wybory z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, które pozwalają na poszerzanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy. Absolwenci naszego kierunku mają nie tylko dobre przygotowanie teoretyczne, ale również wykazują się umiejętnościami praktycznymi. Dlatego wybierają takie miejsce pracy, w których wymagalna jest biegła znajomość języka włoskiego.

Podczas zajęć specjalistycznych (konwersatoria i seminaria) studenci zdobywają wyspecjalizowaną wiedzę, która inspiruje do wybierania interesujących tematów prac licencjackich z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, glottodydaktyki oraz językoznawstwa i przekładoznawstwa.

Zajęcia praktyczne z języka obcego włoskiego, czy hiszpańskiego są prowadzone według europejskich standardów; kładziemy równomierny nacisk na przyswajanie i rozwijanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych, gramatyczno-leksykalnych i fonetycznych, a native speakerzy zapewniają wysoki standard przekazywanej wiedzy na poziomie B2 plus według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus+, studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Współpracujemy z uniwersytetami, z ponad dwudziestoma cenionymi i znaczącymi ośrodkami akademickimi europejskich miast, z których największym zainteresowaniem cieszą się: Rzym, Palermo, Bari, Perugia oraz Sevilla, Walencja i Saragossa.

Nasi studenci mają możliwość nieustannego poszerzania i wymiany zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy językowo-kulturowej w ramach działalności dwóch kół naukowych:

Każdego roku Koło Naukowe Italianistów organizuje konkurs na tłumaczenie wybranego tekstu literackiego. Studenci zrzeszeni w Kole aktywnie promują język i kulturę Włoch poza murami wydziału i uniwersytetu, biorąc udział w prelekcjach i lekcjach pokazowych.

Natomiast “Koło Naukowe Evo-lingua” zajmuje się przede wszystkim działalnością naukową – ewolucją języka, a więc organizowaniem konferencji, wykładów i prelekcji promujących tę dziedzinę badań.

Corocznie organizujemy Dni Kultury, podczas których wygłaszane są referaty zaproszonych gości – wybitnych literaturoznawców i językoznawców z europejskich, zaprzyjaźnionych uniwersytetów, a występy artystyczne studentów są okazją do wspólnego dzielenia się pasją i miłością do języków Dantego i Cervantesa

Cyklicznie organizujemy spotkania w kinie, w teatrze, w operze zapoznając studentów z fascynującą kulturą włoską.

Różnorodna wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne zdobyte podczas trzech lat intensywnej nauki, pozwalają naszym absolwentom na kontynuację studiów zarówno w polskich, jak i zagranicznych uczelniach, oraz na późniejszą wymarzoną pracę związaną z językami obcymi.

Włochy to kraj niezwykle różnorodny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Italia oczarowuje swoimi malowniczymi krajobrazami, które składają się z pięknych wybrzeży, wysp, zatok oraz gór. Włochy to także bogata kultura, liczne zabytki i dzieła sztuki, smaczna kuchnia śródziemnomorska i wielowiekowa historia.

Studia Twoich marzeń na pewno odnajdziesz właśnie tutaj, na filologii włoskiej w UMK, na Wydziale Humanistycznym, w Toruniu.

Galeria zdjęć:

Dni Kultury 2019 Dni Kultury 2019 Dni Kultury 2019 Dni Kultury 2019