Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Dzień Zaangażowania Społecznego UMK

Zdjęcie ilustracyjne
Część konferencyjna wydarzenia zagości w Od Nowie, Kopernikański Ośrodek Integracji (na zdj.) będzie natomiast gościł niektóre warsztaty fot. Andrzej Romański

Prezentacje, dyskusje, gra miejska oraz warsztaty dla społeczności Uniwersytetu i miasta złożą się na program Dnia Zaangażowania Społecznego UMK, który 5 grudnia odbędzie się w Od Nowie.

Dzień Zaangażowania Społecznego UMK ma przybliżyć ideę trzeciej misji uczelni poprzez pokazanie praktycznego wymiaru i wartości działań podejmowanych na UMK na rzecz wspólnoty akademickiej oraz jej otoczenia.

Spotkanie otworzy o godz. 13:00 w Klubie "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a) wystąpienie prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym prof. dr hab. Aldony Glińskiej-Neweś oraz prorektora ds. kształcenia prof. dr. hab. Przemysława Nehringa, którzy opowiedzą m.in. o znaczeniu zaangażowania społecznego dla UMK i YUFE.

Następnie dr Anna Dubownik, koordynatorka ds. społecznej odpowiedzialności UMK wyjaśni, czym są dobre praktyki budowania społeczności zaangażowanej.

W dyskusji panelowej o wolontariacie pracowniczym swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele firm, które od lat wdrażają ten model zaangażowania społecznego. Ich rozmowę będzie moderować prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś.

Z kolei dr Joanna Cywińska-Raczkowska z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii zaprezentuje wyniki zrealizowanego niedawno mapingu zaangażowania społecznego UMK.

Spotkanie w Od Nowie zakończy się drugą dyskusją panelową, tym razem wokół Poradni Studenckich UMK z udziałem dr hab. Tomasza Oczkowskiego, prof. UMK (Poradnia Prawna), dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy (Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii) oraz dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej (Poradnia Wodna). Moderatorką tej części będzie Katarzyna Pawlonka z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.

Równolegle w foyer swoją działalność dla społeczności zaprezentują: Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego, Biuro Karier UMK, Erasmus Student Network Toruń, Kopernikański Ośrodek Integracji, Fundacja Amicus oraz część Poradni Studenckich UMK.

Zaangażowanie w praktyce

Poza prezentacjami i dyskusjami przewidziano cześć warsztatową:

  • 10:30 – 12:30 - szkolenie dla osób zatrudnionych na UMK z budowania marki w oparciu o Społeczną Odpowiedzialność Uczelni (Kopernikański Ośrodek Integracji, ul. Olszewskiego 16) przygotowane przez dr Patrycję Gulak-Lipkę oraz dr Katarzynę Liczmańską-Kopcewicz;
  • 10:30 – 12:30 - szkolenie z narzędzi do badania dezinformacji przygotowane dla mieszkańców i mieszkanek przez studentki Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii pod kierunkiem dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy (Uniwersyteckie Centrum Informatyczne, ul. Gagarina 17)
  • 14:15 – 15:45 - gra miejska dla studentów zainteresowanych odkrywaniem kampusu UMK i pogłębieniem wiedzy o zaangażowaniu społecznym, przygotowana przez dr Katarzynę Majchrzak-Ptak (start: Od Nowa, ul. Gagarina 37a)
  • 15:00 – 18:00 - warsztaty z komunikacji i rozwiązywania konfliktów, skierowane do osób studiujących zaangażowanych w działalność Poradni Studenckich YUFE UMK, które poprowadzi dr Alina Matlakiewicz (Kopernikański Ośrodek Integracji, ul. Olszewskiego 16).

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do 1 grudnia lub do wyczerpania miejsc.

Program do pobrania

Między kulturami, między instytucjami

7 grudnia o godz. 18:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji zostanie zainaugurowana współpraca UMK z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury. W jej ramach zaplanowano cykl "Świat to za mało", czyli otwarte spotkania z migrantami i migrantkami mieszkającymi w naszym regionie. Rozmowy będą dotyczyły różnic kulturowych, stereotypów, integracji itp. Tematem nadchodzącej odsłony będzie Turcja, a o swoich interkulturowych doświadczeniach opowie troje studentów Erasmus+ na UMK: Ceyhun Edizler, Halime Afşar oraz Ponlawat Panngam. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest WOAK, natomiast UMK jest partnerem w ramach programu wolontariatu YUFE. Spotkanie prowadzone w języku angielskim i polskim jest otwarte dla wszystkich. Nie obowiązują zapisy.

Organizatorem Dnia Zaangażowania Społecznego UMK jest Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.

pozostałe wiadomości