Wiadomości

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:
- Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World, 22 maja 2025 r. online, Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej przy Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej
- (Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji, 22-23 maja 2025 r. w Toruniu, Studenckie Koło Teatrologiczne UMK
- Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich, 3-4 października 2025 r. w Toruniu, Katedra Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego UMK
- Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje, 16-17 października 2025 r. w Toruniu, Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Humanistycznego UMK, Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK, Wydawnictwo Naukowe UMK oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku
- Alfred Szklarski w krainie popkultury, 23-24 październik 2025 r. w Gorzowie Wielkopolskim, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Humanistycznego UMK, Wydział Humanistyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Jazz Club Pod Filarami

Dzień Różnorodności | 21 maja
21 maja obchodzony jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji osoby studiujące kulturoznawstwo przygotowały drugą edycję Dnia Różnorodności. Już w środę w przestrzeni Collegium Maius będzie można wziąć udział w warsztatach oraz dyskusji wielokrotnej, a także wysłuchać wykładów i czytania performatywnego. Nie zabrakło również propozycji filmowej.
Zapraszamy!

Spotkanie autorskie z Tomaszem Różyckim w Collegium Maius
Wydział Humanistyczny UMK i „Kwartalnik Artystyczny”, wydawany przez Książnicę Kopernikańską, zaprasza na spotkanie z autorem Tomaszem Różyckim. Spotkanie odbędzie się w Collegium Maius, a poprowadzi je dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK.
Data i miejsce spotkania: 27 maja 2025 r. o godz 18:00, Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3, Toruń). Wstęp bezpłatny.
Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia książek Tomasza Różyckiego dzięki Księgarni Studenckiej, działającej w Collegium Maius.

VI Rozmowy Toruńsko-Getyńskie / 6. Göttingen-Thorner Gespräche

II nagroda w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich dla dr Angeliki Pawlaczyk
Miło nam poinformować, że absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK, dr Angelika Pawlaczyk uzyskała II nagrodę w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich na najlepszą pracę doktorską obronioną w latach 2021-2024 dotyczącą problematyki granic między Polską a jej sąsiadami.
Dr Angelika Pawlaczyk jest absolwentką filologii rosyjskiej (licencjat, 2014, magisterium, 2016), pedagogiki specjalnej sp. doradztwo zawodowe i rehabilitacyjne (magisterium, 2018) oraz studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa zakończonych w 2022 r. obroną rozprawy doktorskiej "Funkcjonowanie rosyjskiej gwary staroobrzędowców w regionie augustowskim w zakresie kodu rozwiniętego i ograniczonego" pod opieką dr. hab. Michała Głuszkowskiego, prof. UMK.
Serdecznie gratulujemy!

III nagroda w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich dla dr Natalii Chodorowskiej-Jackiewicz
Z radością informujemy, że praca doktorska dr Natalii Chodorowskiej-Jackiewicz - poświęcona literaturze Warmii i Mazur w literaturze polskiej i niemieckiej po 1945 roku - została wyróżniona III nagrodą w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich.
Konkurs wyróżnia najlepsze rozprawy doktorskie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, koncentrujące się na problematyce granic w XX wieku. Organizatorem jest Studium Europy Wschodniej UW.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Łączymy się w bólu
Z niepokojem i niedowierzaniem przyjęliśmy informacje o tragediach, które miały miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i na Uniwersytecie Warszawskim. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ze wspólnotami uczelni.

Zaproszenie na studencko-doktorancką interdyscyplinarną konferencję: Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World
Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej przy Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej UMK zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji online
Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World.
Konferencja odbędzie się 22 maja 2025 roku, na platformie MS Teams, obrady będą prowadzone w języku angielskim.

Zaproszenie na konferencję studencko-doktorancką: (Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji
Studenckie Koło Teatrologiczne UMK
zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej
“(Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji”,
która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym UMK w dniach 22-23 maja 2025 r.

Zaproszenie na konferencję naukową: Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji pt.
Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich
która odbędzie się 3 i 4 października 2025 roku w Toruniu.
Jest to dziesiąte spotkanie z cyklu:
Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi

Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową „Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje”
Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Humanistycznego UMK,
Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK,
Wydawnictwo Naukowe UMK
oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku
zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej
Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje
która odbędzie się w Toruniu, na Wydziale Humanistycznym UMK
16–17 października 2025 roku.

Zaproszenie na konferencję naukową: Alfred Szklarski w krainie popkultury
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK oraz Wydział Humanistyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Jazz Club Pod Filarami zapraszają na siódmą odsłonę konferencji poświęconych analizom polskiej kultury popularnej w cyklu: „Wokół fenomenu kulturowego”. Bohaterem spotkania będzie Alfred Szklarski (1912-1992) i jego twórczość, która zapisała się w świadomości czytelników takimi niezapomnianymi cyklami powieściowymi przygodowo-podróżniczymi, jak przygody Tomka Wilmowskiego czy trylogia indiańska Złoto Gór Czarnych. Konferencja pt. „Alfred Szklarski w krainie popkultury. Wokół fenomenu kulturowego” i imprezy towarzyszące odbędą się w Jazz Club Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim w terminie 23-24 października 2025 r.

Poradnia Krasomówcza gotowa do pomocy
Zrzeszająca miłośniczki i miłośników literatury i recytacji Studencka Poradnia Krasomówcza już działa! To pierwsza od blisko 3 lat nowa poradnia YUFE uruchomiona na UMK.

O tutoringu

Open YUFE – kształcenie bez granic
Trwa nabór do program Open YUFE. Dla osób studiujących to szansa na bezpłatne uczestnictwo w kursach i zajęciach akademickich w całej Europie. Wykłady, lektoraty, warsztaty, zajęcia prospołeczne i wiele innych aktywności dostępnych jest w Wirtualnym Kampusie YUFE.

O wartościowaniu natury
Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".

Co ma oko do języka
Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

Teksty do słuchania
– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

U progu językowej rewolucji
- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

Słowa opowiedziane gestem

Oświadczenie władz rektorskich UMK

Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo,
minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.
Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104
Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!
Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

Nie znikaj | Kampania dla zdrowia psychicznego

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK
Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.
Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK
Drodzy Studenci, Drogie Studentki!
Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW
