Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dzień Różnorodności | 21 maja

21 maja obchodzony jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji osoby studiujące kulturoznawstwo przygotowały drugą edycję Dnia Różnorodności. Już w środę w przestrzeni Collegium Maius będzie można wziąć udział w warsztatach oraz dyskusji wielokrotnej, a także wysłuchać wykładów i czytania performatywnego. Nie zabrakło również propozycji filmowej.

Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie autorskie z Tomaszem Różyckim w Collegium Maius

Wydział Humanistyczny UMK i „Kwartalnik Artystyczny”, wydawany przez Książnicę Kopernikańską, zaprasza na spotkanie z autorem Tomaszem Różyckim. Spotkanie odbędzie się w Collegium Maius, a poprowadzi je dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK.

Data i miejsce spotkania: 27 maja 2025 r. o godz 18:00, Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3, Toruń). Wstęp bezpłatny.
Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia książek Tomasza Różyckiego dzięki Księgarni Studenckiej, działającej w Collegium Maius.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

VI Rozmowy Toruńsko-Getyńskie / 6. Göttingen-Thorner Gespräche

Germanistyka na UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oraz Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Getyndze serdecznie zapraszają do udziału w VI Rozmowach Toruńsko-Getyńskich pt. "Nowe perspektywy - nowe spojrzenie na dialog polsko-niemiecki: potencjał i impulsy społeczeństwa obywatelskiego", które odbędą się 30.05.-1.06. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

II nagroda w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich dla dr Angeliki Pawlaczyk

Miło nam poinformować, że absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK, dr Angelika Pawlaczyk uzyskała II nagrodę w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich na najlepszą pracę doktorską obronioną w latach 2021-2024 dotyczącą problematyki granic między Polską a jej sąsiadami.

Dr Angelika Pawlaczyk jest absolwentką filologii rosyjskiej (licencjat, 2014, magisterium, 2016), pedagogiki specjalnej sp. doradztwo zawodowe i rehabilitacyjne (magisterium, 2018) oraz studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa zakończonych w 2022 r. obroną rozprawy doktorskiej "Funkcjonowanie rosyjskiej gwary staroobrzędowców w regionie augustowskim w zakresie kodu rozwiniętego i ograniczonego" pod opieką dr. hab. Michała Głuszkowskiego, prof. UMK.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III nagroda w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich dla dr Natalii Chodorowskiej-Jackiewicz

Z radością informujemy, że praca doktorska dr Natalii Chodorowskiej-Jackiewicz - poświęcona literaturze Warmii i Mazur w literaturze polskiej i niemieckiej po 1945 roku - została wyróżniona III nagrodą w Konkursie im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich.
Konkurs wyróżnia najlepsze rozprawy doktorskie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, koncentrujące się na problematyce granic w XX wieku. Organizatorem jest Studium Europy Wschodniej UW.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Łączymy się w bólu

Z niepokojem i niedowierzaniem przyjęliśmy informacje o tragediach, które miały miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i na Uniwersytecie Warszawskim. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ze wspólnotami uczelni.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na studencko-doktorancką interdyscyplinarną konferencję: Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World

Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej przy Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej UMK zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji online

Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World.

Konferencja odbędzie się 22 maja 2025 roku, na platformie MS Teams, obrady będą prowadzone w języku angielskim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję studencko-doktorancką: (Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji

Studenckie Koło Teatrologiczne UMK
zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej 
“(Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji”, 
która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym UMK w dniach 22-23 maja 2025 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję naukową: Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji pt.

Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich
która odbędzie się 3 i 4 października 2025 roku w Toruniu.

Jest to dziesiąte spotkanie z cyklu:
Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową „Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje”

Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Humanistycznego UMK,
Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK,
Wydawnictwo Naukowe UMK
oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej

Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje

która odbędzie się w Toruniu, na Wydziale Humanistycznym UMK
16–17 października 2025 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję naukową: Alfred Szklarski w krainie popkultury

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK oraz Wydział Humanistyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Jazz Club Pod Filarami zapraszają  na siódmą odsłonę konferencji poświęconych analizom polskiej kultury popularnej w cyklu: „Wokół fenomenu kulturowego”. Bohaterem spotkania będzie Alfred Szklarski (1912-1992) i jego twórczość, która zapisała się w świadomości czytelników takimi niezapomnianymi cyklami powieściowymi przygodowo-podróżniczymi, jak przygody Tomka Wilmowskiego czy trylogia indiańska Złoto Gór Czarnych. Konferencja pt. „Alfred Szklarski w krainie popkultury. Wokół fenomenu kulturowego” i imprezy towarzyszące odbędą się w Jazz Club Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim w terminie 23-24 października 2025 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Poradnia Krasomówcza gotowa do pomocy

Zrzeszająca miłośniczki i miłośników literatury i recytacji Studencka Poradnia Krasomówcza już działa! To pierwsza od blisko 3 lat nowa poradnia YUFE uruchomiona na UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O tutoringu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Open YUFE – kształcenie bez granic

Trwa nabór do program Open YUFE. Dla osób studiujących to szansa na bezpłatne uczestnictwo w kursach i zajęciach akademickich w całej Europie. Wykłady, lektoraty, warsztaty, zajęcia prospołeczne i wiele innych aktywności dostępnych jest w Wirtualnym Kampusie YUFE.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O wartościowaniu natury

Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Co ma oko do języka

Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Teksty do słuchania

– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

U progu językowej rewolucji

- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Słowa opowiedziane gestem

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Oświadczenie władz rektorskich UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Solidarni z Ukrainą

Szanowni Państwo,

minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomość dla studentów z Ukrainy

Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!

Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.

Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.

Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104

Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!

Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK solidarnie z Ukrainą

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nie znikaj | Kampania dla zdrowia psychicznego

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK

Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.

Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK

Drodzy Studenci, Drogie Studentki!

Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wewnątrzwydziałowe regulacje dotyczące programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na studia

więcej informacji

Archiwum