Wiadomości

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:
- Dziedzictwo orientu w historii i kulturze polski. Konferencja z okazji wydania pierwszego na świecie przekładu Koranu na język słowiański – Tefsiru tatarów wielkiego księstwa litewskiego z 2. Połowy XVI w., 29 września – 1 października 2023 r., Pieniężno, Centrum Badań Kitabistycznych, Wydział Humanistyczny UMK
- Tarptautinė Mokslinė Konferencija Kitabistika – Tyrimų Metodologija Ir Šaltinių Publikavimas (Konferencija skirta 55-osioms prof. Antono Antonovičiaus (1910–1980) monografijos „Baltarusių tekstai, rašyti arabų rašmenimis, ir jų grafikos bei ortografijos sistema“ (1968) išleidimo metinėms ir prof. Valerijaus Čekmono (1937–2004) 85-osioms gimimo metinėms paminėti), 5-6 październik 2023 r., Centrum Badań Kitabistycznych, Wydział Humanistyczny UMK
- Od świata do języka. Stałość i zmienność w językach słowiańskich, 6-7 października 2023 r., Katedra Języka Polskiego, Wydział Humanistyczny UMK
- „Pan Samochodzik i…” – wokół fenomenu kulturowego, 20-21 października 2023 r., Wydział Nauk Historycznych UMK, Wydział Humanistyczny UMK, Muzeum Zamkowe w Malborku
- Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej, 23-24 listopada 2023 r., Wydział Humanistyczny UMK (kierownicy konferencji: prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski, dr Agnieszka Markuszewska)

Informacje dla studentów, którzy 1 października 2023 roku rozpoczynają I rok studiów.

Terminarz rejestracji sesji zimowej 2023/24

Plany zajęć w semestrze zimowym 2023/24

Odwołany dyżur dziekan dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK
W dniach 27-30 września 2023 r. dziekan dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK będzie przebywać na wyjeździe służbowym. Dyżur z dnia 28 września 2023 r. (czwartek) zostaje odwołany.

Laureaci Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego AD 2023
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego AD 2023 przyznana! W czasie Gali Coperniconu, która odbyła się 16 września w Dworze Artusa, przewodniczący jury Nagrody, prof. Maciej Wróblewski, ogłosił wyniki konkursu. Srebrne Wyróżnienie otrzymał Adam Przechrzta za powieść Sługa honoru z cyklu Materia secunda. Olga Tokarczuk za powieść Empuzjon otrzymała Złote Wyróżnienie. Nagrodę Główną zdobył Radek Rak za powieść Agla. Alef.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego.

Zajęcia po europejsku
Trwa nabór do programów otwartych YUFE. Studentki i studenci UMK mogą zapisać się do YUFE Student Journey lub do YUFE Minor, a dzięki temu uczęszczać na różne zajęcia na 9 partnerskich uczelniach.

Językowy wolontariat w YUFE
Rozpoczął się nabór studentek i studentów chętnych do poprowadzenia zajęć w Wirtualnej Kawiarni Językowej YUFE. Za wolontariat w charakterze językowego tutora można otrzymać YUFE Civic Star.

Ocena zajęć dydaktycznych
21 czerwca 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w roku akademickim 2022/2023. Zebrane podczas ewaluacji wyniki pomogą wykładowcom ulepszać ich pracę, a władzom poszczególnych jednostek uczelni doskonalić proces kształcenia.

Konferencje o pierwszym na świecie przekładzie Koranu na język słowiański (polski)
W 2023 r. z okazji wydania pierwszego na świecie przekładu Koranu na język słowiański (polski) Centrum Badań Kitabistycznych organizuje cykl seminariów i konferencji poświęconych temu wydarzeniu.

Zaproszenie na konferencję: Od świata do języka. Stałość i zmienność w językach słowiańskich
Komitet naukowy konferencji z cyklu "Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi", organizowanej przez Katedrę Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego UMK, serdecznie zaprasza Państwa do uczestnictwa w tegorocznym spotkaniu naukowym pt. "Od świata do języka. Stałość i zmienność w językach słowiańskich". Konferencja odbędzie się 6 i 7 października 2023 roku w Toruniu.

Zaproszenie do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Pan Samochodzik i…” – wokół fenomenu kulturowego
Wydział Nauk Historycznych oraz Wydział Humanistyczny
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
oraz
Muzeum Zamkowe w Malborku
zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej
„Pan Samochodzik i…”
– wokół fenomenu kulturowego
Konferencja odbędzie się w Malborku w dniach 20-21 października 2023 r.

Zaproszenie na konferencję: Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej
Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej,
która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
23–24 listopada 2023 roku.

Godziny otwarcia Biblioteki Collegium Maius w okresie wakacyjnym
Godziny otwarcia Biblioteki Collegium Maius w okresie wakacyjnym:
- do 14 lipca bez zmian (poniedziałek-czwartek: 9.00-17.00, piątek: 9.00-14.00);
- od 17 lipca do 11 sierpnia – 9.00-14.00;
- od 14 sierpnia do 1 września – zamknięte;
- 4-29 września – 9.00-14.00.

Co ma oko do języka
Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

Teksty do słuchania
– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

U progu językowej rewolucji
- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

Słowa opowiedziane gestem

Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo,
minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.
Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104
Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!
Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

Pomoc dla Ukrainy

UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK
Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.
Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK
Drodzy Studenci, Drogie Studentki!
Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW

Wewnątrzwydziałowe regulacje dotyczące programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na studia
