Wiadomości
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:
Zaproszenie na konferencję: Musical. Terytoria transgresji i semiotyki gatunku
Katedra Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
wraz z Zakładem Kultury Amerykańskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową:
Musical. Terytoria transgresji i semiotyki gatunku,
która odbędzie się w dniach 12-13 marca 2025 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wydziałowy konkurs na najlepsze prace dyplomowe napisane w 2023/2024
Ogłaszamy konkurs na najlepsze prace dyplomowe napisane na Wydziale Humanistycznym w roku akademickim 2023/2024. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman-Eid, prof. UMK (mcyzman@umk.pl) do 23 października 2024 r.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- pracę dyplomową w formacie pdf, dwie recenzje, pismo promotora z uzasadnieniem wyboru, wskazanie dyscypliny, którą praca reprezentuje.
Zaproszenie na warsztaty i seminarium naukowe
Od 14 do 18 października 2024 r. w ramach programu Erasmus+ będziemy gościć na Wydziale Humanistycznym polonistki z uniwersytetów we Lwowie i w Kownie - dr Olhę Fylypets, doc. dr Chrystynę Stelmach, doc. dr Henrikę Sokolovską. Program wizyty obejmuje m.in. otwarte warsztaty z zakresu kompetencji przydatnych w pracy dydaktycznej oraz seminarium naukowe, podczas którego zostaną przedstawione badania prowadzone w zagranicznych ośrodkach polonistycznych.
Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w obu spotkaniach. Mile widziani są także studenci.
Szkoła Doktorska Krajów Wyszehradzkich pt. „Correspondances”
W dniach 26-27 września 2024 r. miała miejsce na naszym wydziale międzynarodowa konferencja naukowa w języku francuskim. Konferencja była współorganizowana przez filologię romańską Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada” pod patronatem Instytutu Francuskiego i Ambasady Francuskiej w Polsce. Była to już XXVII. „szkoła doktorska”, czyli naukowe spotkanie doktorantów i profesorów reprezentujących uniwersyteckie ośrodki romanistyczne z Krajów Wyszehradzkich. Odwiedzili nas profesorowie i doktoranci z Polski (Toruń, Łódź, Poznań, Lublin, Wrocław, Warszawa), Czech (Brno, Czeskie Budziejowice), Słowacji (Bratysława, Bańska Bystrzyca), ale również Francji (Strasbourg) i Québecu.
Ambasador Albanii z wizytą na UMK
Usprawnienie procesu rekrutacji na filologię bałkańską, możliwości współpracy z otoczenie społeczno-gospodarczym, a także organizacja wspólnych działań kulturalno-oświatowych promujących Albanię i język albański w Polsce były tematem spotkania ambasador Albanii z władzami UMK.
Nagroda za doktorat o kobietach
Dr Sara Orzechowska, absolwentka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, otrzymała nagrodę główną w XV edycji konkursu "Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość", który organizuje Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 września w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Wiadomości dla studentów I roku
Informacje o stypendiach i pomocy materialnej
Plany zajęć w semestrze zimowym
Terminarz rejestracji
Apel władz rektorskich
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
powódź pustoszy południe Polski. Wielka woda jest daleko od nas, jednak wszyscy ci, którzy walczą o swoje bezpieczeństwo i zachowanie dorobku całego życia są blisko naszych serc i pamięci. Nasza wspólnota akademicka już nieraz udowodniła, że ogólnoludzka solidarność jest dla niej najwyższą wartością.
O wartościowaniu natury
Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".
Co ma oko do języka
Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.
Teksty do słuchania
– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.
U progu językowej rewolucji
- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.
Słowa opowiedziane gestem
Oświadczenie władz rektorskich UMK
Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo,
minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.
Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.
Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104
Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!
Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK
Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.
Pomoc dla Ukrainy
UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.
Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK
Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.
Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.
List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK
Drodzy Studenci, Drogie Studentki!
Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.