Wiadomości

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:
- Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej, 23-24 listopada 2023 r., Wydział Humanistyczny UMK (kierownicy konferencji: prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski, dr Agnieszka Markuszewska)

Nominacja do nagrody PTBT dla książki autorstwa dr Marzenny Wiśniewskiej
Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych nominowało książkę dr Marzenny Wiśniewskiej „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” do Nagrody PTBT za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych wydaną w roku 2022. Werdykt głosowania w drugiej turze na najlepszą publikację będzie ogłoszony 26 kwietnia br. w Warszawie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!

KOPERNIK TEŻ BYŁ HUMANISTĄ! | Dni otwarte

Godziny otwarcia Biblioteki w Collegium Maius w dniu 28.03.2023 r.
W związku ze szkoleniem pracowników Biblioteka w Collegium Maius będzie zamknięta w dniu 28.03.2023 r. (wtorek) w godz. 10.00-11.30.

Wyróżnione prace dyplomowe WH 2021/2022 cz. 1
8 marca 2023 r. prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK wręczyła wyróżnienia dla autorek i autorów prac dyplomowych napisanych na Wydziale Humanistycznym w roku akademickim 2021/2022. Oto lista nagrodzonych w zakresach językoznawstwo oraz kulturoznawstwo:
Chengxiang Ma – otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszą językoznawczą pracę licencjacką pt. Odzwierzęce określenia osób w języku polskim i chińskim napisaną pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Żabowskiej, prof. UMK.
Agata Sawicka – otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepszą kulturoznawczą pracę licencjacką pt. Wpływ Tomasza Beksińskiego na rozwój subkultury gotyckiej w Polsce napisaną pod kierunkiem dr Joanny Walewskiej-Choptiany.
Gratulujemy wyróżnionym oraz promotorkom!

Z nagrodą za najlepszą pracę dyplomową o Ziemi Kociewskiej
Weronika Bąber wygrała XVII edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską, licencjacką o Kociewiu oraz Starogardzie Gdańskim. Studentka filologii polskiej napisała, pod kierunkiem dr hab. Joanny Kulwickiej-Kamińskiej, prof. UMK, pracę licencjacką pt. „Trwałość słownictwa gwarowego w języku mieszkańców powiatu starogardzkiego i tczewskiego. Na przykładzie gwary kociewskiej".
Gratulujemy!

Zaproszenie na wykład prof. Marka Podlasiaka o Teatrze Miejskim w Toruniu
Zapraszamy na wykład „Kiedy słowo polskie po raz pierwszy wybrzmiało w Teatrze Miejskim w Toruniu?”, który wygłosi dr hab. Marek Podlasiak, prof. UMK w Muzeum Historii Torunia. Przedmiotem wykładu, opartego na nieznanych dotąd lub w sposób szczątkowy wykorzystanych materiałach źródłowych, będzie rekonstrukcja procesu kształtowania się polskiego życia teatralnego w Toruniu w 1920 roku.

Spotkania z teatrem alternatywnym
Na deskach Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" ponownie zagoszczą polskie teatry niezależne, które przedstawią widzom swoje najnowsze i najciekawsze spektakle. 31. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA rozpoczną się 25 marca 2023 r.

Zaproszenie na konferencję: Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej
Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej,
która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
23–24 listopada 2023 roku.

Wspieramy ofiary trzęsienia ziemi
Tureccy studenci, którzy od lat tworzą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu liczną społeczność, organizują zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Podsumowanie zajęć dydaktycznych
27 stycznia 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023.

Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański
Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Zmiana w organizacji roku akademickiego
Z powodu koniecznych oszczędności w sezonie grzewczym władze Uczelni wprowadziły kilka istotnych zmian w organizacji roku akademickiego 2022/2023.

Co ma oko do języka
Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

Teksty do słuchania
– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

U progu językowej rewolucji
- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

Słowa opowiedziane gestem

Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo,
minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.
Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104
Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!
Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

Pomoc dla Ukrainy

UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK
Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.
Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK
Drodzy Studenci, Drogie Studentki!
Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW

Wewnątrzwydziałowe regulacje dotyczące programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na studia
