Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Romanistki na „FLEvolution”

Kornelia Ewertowska, Milena Działoszyńska, Sylwia Mołoń
fot. nadesłane

W dniach 9-10 maja 2024 r. odbyło się wydarzenie podsumowujące tegoroczną edycję „FLEvolution” organizowaną przez Uniwersytet Gdański. Ten europejski projekt, realizowany w ramach programu Erasmus+, jest wynikiem współpracy miłośników współczesnej literatury francuskiej na skalę międzynarodową, m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu w Innsbrucku oraz Maison des Écrivains et de la Littérature w Paryżu.

W wydarzeniu udział brali przedstawicielki i przedstawiciele 10 polskich uniwersytetów stowarzyszonych w projekcie. Zadaniem studentów było przygotowanie ćwiczeń językowych na poziomie B1-C2, w tym ćwiczenia leksykalne i gramatyczne na podstawie jednego z trzech dzieł Philippe’a Claudela.

Podsumowaniem projektu było spotkanie z Philippe’m Claudelem, projekcja filmu zrealizowanego przez tego samego autora, zwiedzanie stoczni gdańskiej i panele dyskusyjne, w których brali udział zaproszeni studenci z partnerskich uniwersytetów. UMK reprezentowały dwie studentki II roku filologii romańskiej: Kornelia Ewertowska i Milena Działoszyńska, które przygotowały również plakat promujący projekt. W przedsięwzięciu z UMK wzięły też udział: Monika Kotlarek, Oliwia Fabiańczyk i Ewa Berdychowska. Koordynatorem była Sylwia Mołoń.

W ramach wydarzenia odbył się także konkurs fotograficzny "Patrzeć z bliska”, w którym wyróżnienie zdobyła Zuzanna Urbańska, studentka pierwszego roku filologii romańskiej z UMK.

Biogramy studentek:

Nazywam się Kornelia Ewertowska, jestem studentką drugiego roku filologii romańskiej, należę do koła literackiego "POLIFRAZA", w którym pełnię funkcję wiceprezesa, oraz koła "EXCENTRYCY". Do moich głównych zainteresowań należy literatura, dużo czytam, czasem piszę, od czasu do czasu lubię też szydełkować lub malować. Udział w projekcie "FLEvolution" był bardzo ciekawym doświadczeniem, poznałam wielu wspaniałych ludzi, miałam okazję przeczytać dające do myślenia książki oraz spędzić kilka dni w tak pięknym mieście jak Gdańsk.

Nazywam się Milena Działoszyńska i jestem studentką II roku filologii romańskiej. Od dłuższego czasu fascynuje mnie kultura azjatycka, zwłaszcza muzyka koreańska oraz japońskie animacje. W wolnym czasie lubię także odwiedzać muzea, ponieważ zawsze odkrywam tam wiele imponujących i inspirujących dzieł sztuki. Pobyt w Gdańsku wspominam bardzo miło, gdyż był doskonałą okazją na sprawdzenie moich umiejętności językowych oraz poznanie fantastycznych ludzi.

pozostałe wiadomości