Zmarł doc. dr Czesław Niedzielski

Czarno-białe zdjęcie. Na środku sztandar UMK z czarną wstęgą.
fot. Andrzej Romański

1 listopada 2021 r. zmarł doc. dr Czesław Niedzielski, prodziekan i dziekan Wydziału Humanistycznego UMK w latach 1969-1975, długoletni kierownik Zakładu Teorii Literatury. Miał 91 lat.

Doc. dr Czesław Niedzielski urodził się 4 lipca 1930 r. w Grudziądzu. W 1964 uzyskał tytuł doktora za dysertację "Reportaż a zagadnienie form dokumentalnych w polskiej tradycji historycznoliterackiej" napisanej pod kierunkiem prof. Artura Hutnikiewicza. Od 1968 r. był zatrudniony na stanowisku docenta. Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN. Był przewodniczącym Sekcji Literackiej Komitetu Nagród Państwowych oraz członkiem i założycielem Fundacji Kultury Polskiej. Był stypendystą programu DAAD w Instytucie Slawistycznym Uniwersytetu w Bonn oraz wykładowcą w Instytucie Badań Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu w Oslo.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu doc. dr Czesław Niedzielski pracował w latach 1953-1995. Karierę naukową rozwijał na Wydziale Humanistycznym, którego w latach 1969-1972 był prodziekanem, a w latach 1972-1975 - dziekanem.

W swojej pracy naukowej doc. Niedzielski zajmował się teorią prozy narracyjnej, polską prozą artystyczną XX w., historią literatury polskiej XX w. i teorią literatury. W 1976 r. otrzymał nagrodę indywidualną trzeciego stopnia Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Doc. dr Czesław Niedzielski prowadził bogatą działalność literacką, publikując w prasie codziennej, periodykach literackich i społeczno-kulturalnych. Zajmował się również publicystyką społeczno-kulturalną dotyczącą życia literackiego i regionalizmu kulturowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 listopada 2021 r. w Toruniu. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Rybaki 59, po mszy odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wybickiego.