Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Bieg z Gombrowiczem

Zawodnicy na starcie biegu, trzymają w rękach książki
Bieg z książką ma charakter amatorski, a nagrody przewidziano nie tylko dla najszybszych biegaczy fot. Andrzej Romański

26 maja odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Biegu z książką. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje do twórczości Witolda Gombrowicza, który jest jednym z patronów roku 2024.

Bieg z książką to otwarta impreza biegowa dla społeczności UMK oraz osób sympatyzujących z naszą uczelnią. Jej celem jest promocja ruchu i popularyzacja czytelnictwa. Trasa będzie wiodła leśną ścieżką i alejkami na terenie lasku akademickiego na Bielanach. W ramach wydarzenia zaplanowano:

  • bieg główny,
  • sztafetę
  • bieg dodatkowy "Rozbiegana Mama".

W związku z tym, że z okazji 120. rocznicy urodzin pisarza rok 2024 został ogłoszony Rokiem Witolda Gombrowicz, najbliższa edycja Biegu z książką nawiązuje do życia i twórczości autora "Ferdydurke" i odbywa się pod hasłem "Galop Gombrowicza".

Dystans biegu głównego odmierzany będzie w galopach (jednostka zaczerpnięta z "Operetki"). Przyjmuje się, że standardowa odległość, jaką pokonuje jednym krokiem koń w galopie, to 3,5 metra. Do przebycia będzie 1200 galopów, czyli 4,2 km, co obliczony następująco: 120 (rocznica urodzin patrona) x 10 (dziesiąta edycja biegu) x 3,5 m (jeden galop).

Podczas biegu należy trzymać w ręku książkę, której waga nie może być mniejsza niż 100 gramów. Osoby, którym na trasie towarzyszyć będzie książką Witolda Gombrowicza, wezmą udział w dodatkowej klasyfikacji. Jej wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy oraz parametry książki.

Czteroosobowe drużyny, które wystartują w sztafecie, będą miały do pokonania łącznie 400 galopów, czyli ok. 350 metrów na osobę. Zgodnie ze specyfiką biegu uczestnicy sztafety przekazują sobie nie pałeczkę, lecz książkę.

W rywalizacji dodatkowej – "Rozbiegana Mama" mogą uczestniczyć zespoły złożone z mamy i dziecka: każde z nich ma za zadanie pokonać całą trasę o własnych siłach i z własną książką w dłoni.

Zapisy elektroniczne trwają do 22 maja. Dołączyć będzie można również bezpośrednio przed startem w biurze zawodów w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16). Zapisy na miejscu potrwają do godziny 10:00, a wpłaty będą przyjmowane wyłącznie bezgotówkowo. Limit zawodników to 150 osób.

Wydarzenie organizują Program Absolwencki UMK oraz Klub Maratoński UMK.

Więcej informacji

pozostałe wiadomości