Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Wyjustowani z edytorską przygodą we Wrocławiu

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Agnieszka Markuszewska

Na początku czerwca członkowie Edytorskiego Koła Naukowego „Wyjustowani” razem z dr Agnieszką Markuszewską (opiekunką Koła) oraz prof. Mirosławem Strzyżewski (kierownikiem Pracowni Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK) spędzili kilka intensywnych dni we Wrocławiu. Nad Odrą gościli nas nasi przyjaciele-edytorzy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

2 czerwca członkowie Koła wysłuchali niezwykle interesującego wykładu o krytyce genetycznej przygotowanego przez dr hab. Agnieszkę Kuniczuk, kierowniczkę Pracowni Genetyki Tekstu i Transkrypcji Cyfrowych UWr, oraz wystąpień dwóch zdolnych studentek Pani Profesor, które opowiedziały o swojej pracy nad Biesiadą Henryka Sienkiewicza.

We wtorek 3 czerwca opiekę nad grupą przejęli dr Olga Taranek-Wolańska, Inez Kropidło i prof. Jan A. Choroszy z Zakład Edytorstwa Instytutu Filologii Polskiej UWr. Dzień rozpoczął się od poczęstunku w legendarnym Filu na Wydziale Filologicznym UWr i obejrzenia wspaniałej sali im. Władysława Nehringa, niegdyś refektarza konwentualnego, dzisiaj czytelni wydziałowej. Ciekawymi i często zaskakującymi historiami dotyczącymi Wydziału dzieliła się z gośćmi dr Marta Śleziak, wicedyrektorka ds. studenckich. Następnie Wyjustowani udali się na spotkanie z Kołem Językoznawców UWr, aby posłuchać o wyzwaniach związanych z tworzeniem Polskiego Korpusu Korespondencji Prywatnej. Spotkanie prowadzili prof. Monika Zaśko-Zielińska oraz Jan Krzywdziński,

Z Wydziału Filologicznego UWr grupa toruńskich studentów przeszła do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, by spotkać się z dr Agnieszką Knychalską-Jaskulską z Działu Rękopisów. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Wyjustowani mogli spędzić w Ossolineum wyjątkowe dwie godziny, oglądając rękopisy i stare księgi.

Po wizycie w Bibliotece Ossolineum przyszedł czas na Muzeum Pana Tadeusza usytuowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem znajdującej się na wrocławskim Rynku. Po Muzeum Wyjustowanych oprowadzała p. Magdalena Sudoł z Działu Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”. Pani Sudoł czuwała także nad organizacją spotkania poświęconego nowej edycji listów Maurycego i Kamila Mochnackich, które odbyło się na okazałym dziedzińcu muzealnym. Po spotkaniu prof. Jan A. Choroszy zaprosił studentów toruńskiego edytorstwa na monospektakl Adam Mickiewicz w oczy zagląda wam i głośno gada w wykonaniu słynnego wrocławskiego aktora teatralnego Bogusława Kierca. Aktor w spektaklu połączył różne utwory Mickiewicza, jako klamrę kompozycyjną przyjmując cykl wierszy niepublikowanych za życia poety, czyli tzw. liryki lozańskie.

Środa (4 czerwca) upłynęła zaś Wyjustowanym pod znakiem… Piastów i Jagiellonów. Razem z dr Olgą Taranek-Wolańską studenci udali się do Biblioteki UWr, by obejrzeć wystawę jubileuszową zatytułowaną „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025–1512”. Studentami zaopiekował się dr Dariusz Przybytek, który z pasją opowiadał o dawnych dziejach (nie tylko Polski) i cennych zbiorach bibliotecznych.

Fotorelacja z wyjazdu: https://www.facebook.com/edytorzyilpumk

pozostałe wiadomości