Trwa konkurs “STUDENT NA STAŻ”

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:

Zaproszenie na konferencję: Ziemie Odzyskane (literatura – komiks – film). Wokół fenomenu kulturowego

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego,
Wydział Nauk Historycznych i Wydział Humanistyczny
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu

zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej

Ziemie Odzyskane
(literatura – komiks – film)
Wokół fenomenu kulturowego

Konferencja odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-17 maja 2024 roku.

Rekrutacja do Programu MOST

15 kwietnia rozpoczyna się nabór do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr zimowy i cały rok akademicki 2024/2025. Rekrutacja trwa do 15 maja.

Zajęcia po europejsku

Do 24 maja potrwa wiosenna rekrutacja do programu YUFE Student Journey. Dzięki niemu studia w Paryżu, w Madrycie czy w Antwerpii są na wyciągnięcie ręki, można skorzystać również z oferty zajęć online.

Konferencja naukowa: Arktyka w Europie Wschodniej i Środkowej. Wiedza, percepcja i komunikacja w XVIII-XIX w.

Katedra Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego oraz Malaurie Institute for Arctic Research Monaco-UVSQ at the University of Versailles Saint Quentin-en-Yvelines/ University of Paris/Saclay

zapraszają do udziału w konferencji naukowej

08-11 maja 2024 r., w Toruniu
C 0.39 Coll. Humanisticum, ul. Bojarskiego 1

Ocena zajęć dydaktycznych

29 stycznia w systemie USOS otwarte zostały kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko kilka minut.

Władze rektorskie nowej kadencji

Rektor elekt prof. dr hab. Andrzej Tretyn wręczył powołania prorektorom UMK na kadencję 2024-2028.

Oświadczenie władz rektorskich UMK

O wartościowaniu natury

Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".

Co ma oko do języka

Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

Teksty do słuchania

– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

U progu językowej rewolucji

- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

Słowa opowiedziane gestem

Szanowni Państwo,

minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

Wiadomość dla studentów z Ukrainy

Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!

Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.

Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.

Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104

Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!

Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

Pomoc dla Ukrainy

UMK solidarnie z Ukrainą

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK

Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.

Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK

Drodzy Studenci, Drogie Studentki!

Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW

Wewnątrzwydziałowe regulacje dotyczące programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na studia

O tutoringu