Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Nowi Profesorowie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Archiwum prywatne

Prof. dr hab. Adam Dobaczewski z Instytutu Językoznawstwa oraz prof. dr hab. Wacław Lewandowski z Instytutu Literaturoznawstwa odebrali z rąk Prezydenta RP nominację profesorską.

Uroczystość odbyła się 12 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Oprócz profesorów z Wydziału Humanistycznego UMK nominacje otrzymało 79 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki.

 

Serdecznie gratulujemy!

Głównym przedmiotem zainteresowań badawczych prof. dr. hab. Adama Dobaczewskiego (ur. 1964) jest językoznawstwo synchroniczne (w szczególności semantyka językoznawcza i składnia współczesnego języka polskiego) oraz teoretyczne (teoria języka i metodologia językoznawstwa). Ich wyrazem są trzy autorskie monografie książkowe, współautorstwo słownika oraz kilkadziesiąt artykułów publikowanych w czasopismach oraz tomach zbiorowych, w tym zagranicznych. Brał czynny udział w dwudziestu konferencjach krajowych i międzynarodowych (m. in. w Berlinie, Oldenburgu, Tybindze, Skopju, Pradze), wygłaszał wykłady gościnne w Moguncji (w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Jana Gutenberga w 2010 r.), Oldenburgu (w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Carla von Ossietzky’ego w 2016 r.) oraz Pradze (w Instytucie Slawistyki Czeskiej Akademii Nauk w 2017 roku). W latach 2004-2011 był członkiem Komisji Teorii Języka przy Komitecie Językoznawstwa PAN. Pięciokrotnie był powoływany do Zespołu Ekspertów w konkursach NCN (w latach 2014-2017), a w 2018 do zespołu ekspertów w konkursie NPRH. Recenzował kilka wniosków grantowych (MNiSW, NCN, NPRH). Był także recenzentem wydawniczym kilku książek i kilkudziesięciu artykułów (m. in. w czasopismach Poradnik Językowy, Prace Filologiczne, Polonica, Linguistica Copernicana oraz w tomach zbiorowych wydawanych przez Otto Sagner Verlag w Monachium oraz Harrassowitz Verlag w Wiesbaden). W roku 2012 pełnił funkcję recenzenta w procedurze nadania przez Senat UMK tytułu doktora honoris causa Profesorowi Andrzejowi Bogusławskiemu. W ciągu blisko trzydziestu lat pracy w zawodzie nauczyciela akademickiego prof. Adam Dobaczewski był opiekunem ponad 100 prac dyplomowych (magisterskich i licencjackich). Był promotorem w czterech pozytywnie zakończonych przewodach doktorskich i recenzentem w dziewięciu przewodach doktorskich. Obecnie jest opiekunem dwojga doktorantów. Pracując na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie prof. Adam Dobaczewski pełnił w latach 1996-1999 funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Po zatrudnieniu na UMK był członkiem wydziałowej komisji finansowej (2008-2014), od 2011 roku jest kierownikiem studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa, a od stycznia 2015 do września 2019 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Języka Polskiego. W maju 2018 został powołany do Rady Programowej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej „Academia Copernicana”. Od 1 października 2019 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu Językoznawstwa i Przewodniczącego Rady Dyscypliny.

Prof. dr hab. Wacław Lewandowski (ur. 1962) jest absolwentem toruńskiej polonistyki, uczniem prof. dra Artura Hutnikiewicza. Jest historykiem literatury, znawcą piśmiennictwa polskiego wychodźstwa wojennego i polskiej emigracji pojałtańskiej oraz edytorem. Opublikował monografie: Józef Mackiewicz. Artyzm, biografia, recepcja, Londyn 2000; „…strofy dla mew i mgieł…” Z dziejów literatury Drugiej Emigracji (i jej relacji komunikacyjnych), Toruń 2005; Oswoić Wyspy. Wielka Brytania i Brytyjczycy w piśmiennictwie polskiego wychodźstwa wojennego i Drugiej Emigracji, Toruń 2017, a także komentowane edycje utworów i korespondencji m.in.: Jerzego Andrzejewskiego, Mariana Czuchnowskiego, Marii Danilewicz Zielińskiej, Mariana Hemara, Janiny Kościałkowskiej, Bolesława Leśmiana, Józefa Mackiewicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Nowakowskiego, Barbary Toporskiej. Prof. Lewandowski jest pomysłodawcą i redaktorem serii edycji Dokumentacja życia literackiego kręgu londyńskich „Wiadomości” (1945-1981), t. 1-11, powstałej w wyniku pracy zespołu wykonawców grantu NPRH, którym kierował.

 

pozostałe wiadomości