Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Nowa Pani Profesor

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Archiwum prywatne

Z radością informujemy, że Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem dnia 28 lutego 2020 roku nadał Pani prof. dr hab. Hannie Ratusznej z Instytutu Literaturoznawstwa tytuł profesora nauk humanistycznych

Serdecznie gratulujemy!


Prof. dr hab. Hanna Ratuszna jest absolwentką dwóch kierunków: w 1994 ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku filologia polska (UMK w Toruniu, promotorem pracy był prof. dr hab. Wojciech Gutowski), w 1996 r. zaś ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku filozofia (UMK w Toruniu, promotorem pracy był prof. dr hab. Stanisław Czerniak). W 2001 roku obroniła rozprawę doktorską pt. Modernistyczna świadomość śmierci w twórczości Stanisława Przybyszewskiego, której promotorem był prof. dr hab. Wojciech Gutowski, a funkcje recenzentów pełnili: prof. dr hab. Jacek Kolbuszewski oraz prof. dr hab. Mieczysław Jankowiak. Habilitacja miała miejsce w 2010 r., prof. dr hab. Hanna Ratuszna przedstawiła wówczas rozprawę pt. Błysk obrazu – z zagadnień krótkich form narracyjnych w literaturze Młodej Polski. Recenzentami rozprawy byli: prof. dr hab. Andrzej Zdzisław Makowiecki (UW), prof. dr hab. Magdalena Popiel (UJ), prof. dr hab. Paweł Próchniak (KUL) oraz prof. dr hab. Bogdan Mazan (UŁ).

Prof. dr hab. Hanna Ratuszna została zatrudniona na stanowisku asystenta w Instytucie Literatury Polskiej UMK (w Zakładzie Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego - w październiku 1996 r.). Od października 2001 roku zatrudniono ją w tym samym Zakładzie na stanowisku adiunkta. Od października 2015 do października 2019 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego. Od października 2019 roku została zatrudniona w Instytucie Literaturoznawstwa, gdzie pełni funkcję Kierownika Katedry Edytorstwa i Literatury Polskiej.

Dorobek naukowy prof. dr hab. Hanny Ratusznej stanowi 5 monografii autorskich: „Wieczność w człowieku”. O młodopolskiej świadomości śmierci w twórczości Stanisława Przybyszewskiego (Toruń 2005), „Błysk obrazu” – z zagadnień krótkich form narracyjnych w literaturze Młodej Polski (Toruń 2009), „Trwam, jestem, czuję cudnej zgody sprzeczność” – o twórczości Maryli Czerkawskiej (Toruń 2014), Okruchy melancholii. Przybyszewski i inni – o literaturze i sztuce Młodej Polski (Toruń 2017) oraz „Cień Hamleta” – tropy szekspirowskie w literaturze przełomu XIX i XX wieku (Toruń 2018).

Prof. dr hab. Hanna Ratuszna jest autorką ponad 100 artykułów naukowych w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, opublikowanych w czasopismach (takich jak m.in. „Twórczość”, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica”, „Ruch Literacki”, „Przegląd Humanistyczny”, „Ucrainistica”, „Litteraria Copernicana”, „Scripta Humana”, „LiteRacje”, „Proudy”) oraz w monografiach zbiorowych. Zredagowała i współredagowała 10 monografii zbiorowych (wśród nich dwie wydane w wydawnictwie naukowym w Stuttgarcie) oraz 18 tomów czasopisma „Litteraria Copernicana”. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym tego czasopisma, które znajduje się na liście ministerialnej i ma obecnie 20 punktów. Prof. Ratuszna jest także redaktorem naukowym serii wydawniczej pt. „Z Problematyki Literatury i Sztuki Młodej Polski”, w której opublikowano 7 tomów, 8. tom jest w przygotowaniu.

Prof. dr hab. Hanna Ratuszna jest promotorem ponad 60 prac magisterskich i licencjackich, wypromowała jedną doktorantkę, dr Agnieszkę Straburzyńską-Glaner, której egzamin doktorski odbył się 19 czerwca 2017 roku, a tytuł rozprawy: Doświadczenie wędrówki w życiu i twórczości Jerzego Żuławskiego. W chwili obecnej sprawuje opiekę naukową nad rozprawą doktorską mgr. Macieja Kaźmierkiewicza (tytuł rozprawy: Groza niewiadomego – nurt irracjonalny w twórczości Antoniego Langego). Od 2012 roku pełni funkcję opiekuna naukowego Młodopolskiego Koła Naukowego, od 2007 - funkcję Wiceprzewodniczącej Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (współpraca z Komitetem Okręgowym Olimpiady Literatury i Języka Polskiego od 2000 roku). Na co dzień prowadzi konwersatoria i wykłady kursowe poświęcone literaturze i sztuce Młodej Polski (UMK), wykłady monograficzne i ogólnouniwersyteckie UMK (m.in. Cyganeria Młodej Polski. Stanisław Przybyszewski i Jerzy Żuławski, 2014/2015; Melancholia w literaturze i sztuce Młodej Polski, 2015/2016; w roku akademickim 2016/2017 EX ORIENTE LUX – wątki orientalne w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku;Jestem artystką i jestem człowiekiem” – Maria Komornicka i inne poetki, 2017/2018 oraz „Słowo i obraz” – arcydzieła w literaturze i sztuce, 2018/2019), wykłady poświęcone literaturze na kierunku kulturoznawstwo (historia literatury w perspektywie komparatystycznej), wykłady i konwersatoria z filozofii (na kierunkach filologia polska oraz logopedia).

pozostałe wiadomości