Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Teatr jako przestrzeń debaty i zmiany społecznej?

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa
Teatr jako przestrzeń debaty i zmiany społecznej?
Platforma Zoom, Toruń 3-4 czerwca 2021 r.
Instytut Nauk o Kulturze
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


Zapraszamy do udziału w studencko-doktoranckiej konferencjiTeatr jako przestrzeń debaty i zmiany społecznej?, organizowanej przez Studenckie Koło Teatrologiczne działające przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolejna konferencja organizowana w ramach działalności Koła łączy się z obchodami 25-lecia jego istnienia. Kontynuując ważną w historii SKT tradycję studencko-doktoranckich spotkań wokół badań nad teatrem, chcemy tym razem zaprosić do wspólnego namysłu nad teatrem polskim XXI wieku z perspektywy procesów i zjawisk społeczno-artystycznych, które poddają pod dyskusję rolę teatru jako przestrzeni debaty i zmiany społecznej. Świadomie stawiamy po tytułowym haśle konferencji znak zapytania, aby sprowokować do wielowymiarowej analizy tego zagadnienia, tropienia możliwości i ograniczeń, badania uwarunkowań, konsekwencji i nowych wyzwań.

Proponujemy następujące obszary tematyczne:
→ w jaki sposób i w jakim zakresie teatr jako instytucja i środowisko społeczno-kulturowe uruchamia debatę publiczną oraz zmianę społeczną, kiedy się w nie włącza i jakie to rodzi konsekwencje? Proponujemy np. analizy problemowe, studia przypadków działań artystycznych (m.in. spektakle, performanse, czytania) oraz artystyczno-społeczno-edukacyjnych w teatrze, analizy twórczości wybranych artystów i artystek teatru polskiego XXI wieku,
→ jak teatr odnosi się do problemów współczesnego świata? - teatr polityczny, zaangażowany społecznie, teatr partycypacyjny, applied theatre - strategie estetyczne, dyskursywne i organizacyjne,
→ jak teatr traktuje tematy tabu, białe plamy historii i problemy kontrowersyjne? - teatr krytyczny - strategie dramaturgiczne i performatywne, recepcja przedstawień, a może polski teatr krytyczny, jak twierdzi Joanna Krakowska, przestał istnieć?
→ jak wyglądają teatralne i performatywne reprezentacje osób marginalizowanych i wykluczonych?
→ jak teatr odnosi się do globalnych wyzwań epoki antropocenu, m.in. pandemii, kryzysu klimatycznego i energetycznego, katastrof ekologicznych?
→ jakie miejsce zajmuje w teatrze młodzież? Wykluczona? Niewidzialna? Traktowana podmiotowo? Czy teatr instytucjonalny powinien edukować młodzież?
→ jak teatr może/ powinien odnieść się do praktyk przemocowych w swoich ramach i w społeczeństwie? #Metoo w teatrze,
→ jeśli nie w teatrze, to gdzie - w ramach jakich praktyk instytucjonalnych i performatywnych - toczy się/powinna się toczyć debata publiczna?
Zachęcamy również do proponowania własnych tematów czy też porządków analizy wynikających z zagadnień postawionych w tytule konferencji.


Warunki uczestnictwa i informacje organizacyjne
Propozycje wystąpień w formie abstraktu (tytuł i opis do 1000 znaków) prosimy nadsyłać do 30 kwietnia 2021 r. na adres: skt@stud.umk.pl.
Do zgłoszeń prosimy dołączyć krótką notę biograficzną z aktualną afiliacją (nazwa uniwersytetu, kierunek, rok studiów) oraz dane kontaktowe (adres e-mail i numer telefonu).
Informacje o kwalifikacji wystąpienia do konferencji zostaną ogłoszone i przekazane uczestnikom do 10 maja 2021 r.
Konferencja odbędzie się w trybie zdalnym na platformie Zoom. Czas wystąpienia konferencyjnego: 15-20 minut. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Organizatorzy planują wydanie wybranych wystąpień konferencyjnych w recenzowanym naukowym piśmie studencko-doktoranckim.
Podczas konferencji przewidziane są wystąpienia gości specjalnych.


Organizacja konferencji:
lic. Agata Kobus (przewodnicząca Studenckiego Koła Teatrologicznego)
Andrea Guźlecka (Studenckie Koło Teatrologiczne)
kontakt: skt@stud.umk.pl

Opiekunowie naukowi konferencji:
dr Marzenna Wiśniewska
dr hab. Artur Duda, prof. UMK

 

pozostałe wiadomości