Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Dr Marta Szada wśród stypendystów Fundacji z Brzezia Lanckorońskich

Zdjęcie ilustracyjne

Z radością informujemy, że dr Marta Szada z Katedry Filologii Klasycznej znalazła się wśród stypendystów Fundacji z Brzezia Lanckorońskich 2022! W ramach stypendium dr Marta Szada realizować będzie projekt badawczy Duchowieństwo skłóconych wyznań na późnoantycznym Zachodzie (miesięczny wyjazd do Wielkiej Brytanii, Londyn/Oksford).

Gratulujemy!

 

Duchowieństwo skłóconych wyznań na późnoantycznym Zachodzie
W części królestw sukcesyjnych, które powstały na Zachodzie po upadku Cesarstwa Rzymskiego, funkcjonowały dwa odrębne kościoły – nicejski („katolicki”) oraz homejski („ariański”). Duchowni tych kościołów wchodzili ze sobą w różnego rodzaju interakcje. Szczególnie interesuje mnie rywalizacja pomiędzy duchownymi różnych kościołów o wiernych, zasoby materialne, przychylność władzy świeckiej, prestiż i autorytet. Duchowni jednego kościoła z ściśle teologicznego czy liturgicznego punktu widzenia nie uznawali swoich przeciwników za „prawdziwych” biskupów, prezbiterów czy diakonów i vice versa, w praktyce jednak często rozpoznawali się jako członków podobnej grupy wyróżniającej się wiedzą, statusem społecznym i rolą w Kościele. Chciałabym zbadać jak to napięcie pomiędzy konfliktem o zasoby a wspólnotą doświadczeń wpływała na praktyki religijne i relacje społeczno-wyznaniowe na porzymskim Zachodzie.


O stypendiach Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich
Polska Akademia Umiejętności dysponuje stypendiami Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na prowadzenie badań w Rzymie, Wiedniu, Londynie i innych ośrodkach naukowych Europy.
W wyniku umowy Fundacji Lanckorońskich z Polską Akademią Umiejętności z dnia 6 i 23 X 1995, rozszerzonej na Fundację z Brzezia Lanckorońskich, a następnie uzupełnionej 12 IX 2012, Fundacje przekazały PAU gestię swoich stypendiów, od lat przyznawanych humanistom polskim na badania zagraniczne.


Biogram dr Marty Szady
Doktor nauk humanistycznych, asystent w Katedrze Filologii Klasycznej UMK. Współautorka baz danych Cult of Saints in Late Antiquity (projekt Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Presbyters in the Late Antique West (Uniwersytet Warszawski). Autorka artykułów o historii Kościoła w późnym antyku i wczesnym średniowieczu. Przygotowuje monografię o konwersjach między chrześcijaństwem nicejskim i homejskim („ariańskim”) w królestwach barbarzyńskich między IV i VII wiekiem.

pozostałe wiadomości