KontaktFosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Spotkania z teatrem alternatywnym

Teatr Kana podczas występu. W dużym akwarium wypełnionym zielonymi roślinami klęczy troje ludzi.
Teatr Kana otworzy tegoroczną KLAMRĘ spektaklem pt. "Światy możliwe" fot. fot. Teatr Kana

Na deskach Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" ponownie zagoszczą polskie teatry niezależne, które przedstawią widzom swoje najnowsze i najciekawsze spektakle. 31. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA rozpoczną się 25 marca 2023 r.

KLAMRA jest festiwalem, podczas którego niezależne grupy teatralne prezentują rozmaite formy: teatr tańca i lalek, spektakle tworzone na podstawie literatury polskiej i światowej, performance, monodramy i przedstawienia z wykorzystaniem technik multimedialnych. Tradycją KLAMRY są również spotkania i dyskusje z twórcami i aktorami.

Festiwal otworzą w sobotę 25 marca dwa spektakle. O godz. 19:00 "Światy możliwe" przedstawi szczeciński Teatr Kana. To opowieść o czworgu przedstawicielach gatunku ludzkiego, którzy podejmują próbę uratowania świata. O 21:00 na scenie zostanie wystawiona produkcja Fundacji Gra/nice pt. "Morze ∞ możliwości". To kameralny spektakl lalkowo-plastyczny z realizowanymi na żywo projekcjami filmowymi.

26 marca o 19:00 Natalia Sakowicz przedstawi lalkowy monodram "Pobudka" inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Tego samego dnia o 20:30 w Galerii Dworzec Zachodni zostanie otwarta wystawa "Don Kichot - rysunek i rzeźba Józefa Wilkonia", która będzie towarzyszyła festiwalowi i którą będzie można zwiedzać do 15 kwietnia. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem.

Teatr Antrakt w poniedziałek, 27 marca o godz. 19:00 wystąpi z "Legendą o Karmazynie". To opowieść o konieczności zrozumienia sensu cierpienia oraz traumach, które czają się bliżej, niż nam się zdaje. Po spektaklu filmowych wrażeń dostarczy "Kopernikański Wieczór Filmowy" w Niebieskim Kocyku.

Kolejnego wieczoru wystąpi Teatr Zielone Słońce, którzy zaprezentuje "Wyrywacz serc". Historia opowiada w przewrotny sposób o naturze ludzkiej, o słabościach i mocnych stronach, o miłości i strachu, manipulacji i dążeniu do wolności. Tego dnia o godz. 21:00 w kinie Niebieski Kocyk zostanie wyświetlony film "Niebezpieczni dżentelmeni".

29 marca widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakl "Jestem baba. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej" przygotowany przez Nie Teatr. Będzie to opowieść o wielkiej kobiecej sile, która ze smutku tworzy radość, z cierpienia miłość, a z mroku światło. Jego bohaterką jest artystka, która dziś może być wielką inspiracją. O muzyczny akcent na Festiwalu zadba jazzowy band BerŚcierStryKo.

W czwartek będzie okazja do spotkania się z artystami z kolejnych dwóch grup teatralnych. B'cause Dance Company wystąpi w spektaklu "Kepler 22 B". Tytuł nawiązuje do nazwy planety, na której rozgrywa się akcja i gdzie budowniczowie nowego ustroju próbują stworzyć nowy, lepszy świat. O 21:00 Grupa WoRaZu zainscenizuje "Urażonego Guru", spektakl, który przygląda się roli przewodnika duchowego w tradycjach religijnych i mistycznych oraz kurczowemu trzymaniu się przekonań.

Ostatnie dwa spektakle tegorocznej KLAMRY będzie można zobaczyć 31 marca. O 19:00 na scenie pojawi się Teatr Usta Usta Republika, który przedstawi "Gdzieś daleko stąd". Inspiracją do powstania spektaklu stała się historia okupacyjnych wysiedleń, która boleśnie dotknęła kiedyś Poznań. Ostatnia festiwalowa propozycja to "Jak zmusić ludzi do szczęścia" Teatru Komuna Warszawa, stanowiący przegląd opisów i metod osiągania szczęścia.

W programie tegorocznej KLAMRY przewidziano również warsztaty tańca butoh, które odbędą się 1 kwietnia o 12:00. Festiwal zakończy koncert muzyki inspirowanej Bałkanami, Grecją, Turcją i wpływami klezmerów w wykonaniu Freygish Orchestry.

Program wydarzenia oraz szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży karnetów i biletów można znaleźć na stronie http://www.klamra.umk.pl/.

pozostałe wiadomości