Z nagrodą za najlepszą pracę dyplomową o Ziemi Kociewskiej

Weronika Bąber w stroju kociewianki przed Collegium Maius
fot. nadesłane

Weronika Bąber wygrała XVII edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską, licencjacką o Kociewiu oraz Starogardzie Gdańskim. Studentka filologii polskiej napisała, pod kierunkiem dr hab. Joanny Kulwickiej-Kamińskiej, prof. UMK, pracę licencjacką pt. „Trwałość słownictwa gwarowego w języku mieszkańców powiatu starogardzkiego i tczewskiego. Na przykładzie gwary kociewskiej".

Gratulujemy!

W pracy podjęto próbę opisu leksyki gwarowej, koncentrując się na nazewnictwie desygnatów z takich pól semantycznych, jak: rolnictwo, kuchnia, wykonawcy zawodów, „życie szkoły”, charakter człowieka, czynności i zachowania, przedmioty codziennego użytku oraz powiedzenia i porzekadła charakterystyczne dla regionu. Zbadano przy tym, czy mieszkańcy Kociewia znają i stosują kociewskie słownictwo? oraz czy któreś z lokalnie używanych słów, można by dodać do kolejnych wydań słowników kociewskich? Analizując odpowiedzi ankietowanych, można zaobserwować, że gwara kociewska coraz częściej staje się interdialektem.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.