
W poniedziałek 27 marca grupa studentów pierwszego roku filologii polskiej jako obcej zwiedzała z przewodnikiem Teatr im. Wilama Horzycy, w ramach zajęć „Nauka polskiego przez doświadczenie i działanie”. Oto ich relacja:
Poznaliśmy najpierw historię teatru, później mieliśmy możliwość obejrzenia sceny wraz ze stanowiskiem inspicjenta oraz różnymi urządzeniami niezbędnymi do obsługi przedstawień. Zwiedzaliśmy też kulisy, tj. m.in. kulisę damską, męską, perukarnię i pracownię krawiecką. Na koniec weszliśmy na balkon i podziwialiśmy widownię z góry, a także okazały kryształowy żyrandol. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób się go opuszcza, po to, żeby go wyczyścić. Poznaliśmy dużo ciekawych szczegółów związanych z życiem teatru, w tym specyficzne słowa z żargonu teatralnego. Naszą uwagę zwróciło zwłaszcza to, że polskie wyrażenie za kulisami jest nie do końca adekwatne, bo chodzi o to, co się dzieje – dosłownie – w kulisach. Ściśle rzecz biorąc, za kulisami oznaczałoby ‘poza teatrem’.
We wtorek 28 marca studenci pierwszego roku filologii polskiej jako obcej uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Biuro Karier UMK. Zajęcia prowadziła kierownik Biura, pani Ewa Banaszak. Studenci najpierw wypełniali indywidualnie test „Poznaj swój styl komunikacji”. Później zostali podzieleni na grupy według czterech profilów osobowościowych wykazanych w teście, po czym – odpowiadając na dalsze pytania – ustalali, jaki jest ich preferowany styl komunikacji. Analogiczne testy są standardowo wykorzystywane przez pracodawców poszukujących pracowników na stanowiska wymagające współdziałania w grupie. Dzięki tym zajęciom studenci – jak sami przyznali − mogli dowiedzieć się o sobie pewnych rzeczy, nad którymi się wcześniej nie zastanawiali. Tego rodzaju wgląd może się okazać pomocny zarówno w codziennych sytuacjach komunikacyjnych, jak i w kontaktach z przyszłymi pracodawcami i współpracownikami. A poza wszystkim, było to doskonałe ćwiczenie językowe!