Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Promotorka Kanady z prestiżową nagrodą

Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas
Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas z Katedry Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej została laureatką prestiżowej nagrody ICCS fot. Andrzej Romański

Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas otrzymała prestiżową nagrodę Certficate of Merit 2023 przyznawaną przez International Council for Canadian Studies. Wyróżnienie trafia do wybitnych i zasłużonych badaczek i badaczy zajmujących się studiami nad Kanadą.

International Council for Canadian Studies (ICCS) to organizacja skupiająca naukowców z 39 krajów, którzy zajmują się studiami nad Kanadą. Nagroda Certficate of Merit 2023 jest przyznawana corocznie osobom, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju badań kanadyjskich. ICCS ma siedzibę w Toronto, a patronem organizacji jest namiestnik królewski, Gubernator Generalny Kanady.

W laudacji ICCS doceniło wybitne osiągnięcia naukowe prof. Anny Branach-Kallas, jej międzynarodową działalność badawczą oraz aktywność w zakresie organizacji konferencji i innych wydarzeń związanych z kulturą kanadyjską. Badaczka z UMK została doceniona również za wkład w popularyzację wiedzy o Kanadzie nie tylko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale również w innych miejscach w kraju i na świecie. Laureatka została zaproszona do osobistego odbioru nagrody podczas tegorocznej gali ICCS, która odbędzie się 9 czerwca na York University w Toronto.

Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas jest zatrudniona w Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej w Instytucie Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu od 1996 roku. Absolwentka filologii angielskiej (1996) i filologii romańskiej (1997), pracę doktorską obroniła w 2002 roku, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2011, a tytuł profesora w 2022 roku. Jej zainteresowania badawcze to m.in. kultura Kanady, literatura i teoria postkolonialna, trauma wojenna, komparatystyka i filozofia polityki. Jej monografia autorska pt. "Uraz przetrwania. Trauma i polemika z mitem pierwszej wojny światowej w powieści kanadyjskiej" (UMK, 2014) została wyróżniona nagrodą Pierre Savard za najlepszą monografię dotyczącą badań nad Kanadą.

Opublikowała ponad 90 rozdziałów i artykułów w czasopismach, redagowała i współredagowała szereg monografii zbiorowych i numerów czasopism. Stypendystka Fundacji im. Stefana Batorego w Oksfordzie, FNP, NAWA i International Council for Canadian Studies, kierownik dwóch projektów finansowanych przez NCN. Odbyła szereg staży zagranicznych i pobytów badawczych, m.in. na Uniwersytecie w Toronto, Uniwersytecie w Calgary oraz na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver. W latach 2016-2022 przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, od 2019 roku przewodnicząca dyscypliny literaturoznawstwo na Wydziale Humanistycznym UMK.

pozostałe wiadomości