Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Po konferencji naukowej: Miasta modernistów

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłane

W dniach 16-17 maja 2024 roku odbyła się na Wydziale Humanistycznym w Collegium Maius Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Miasta Modernistów” organizowana przez Katedrę Edytorstwa i Literatury Polskiej w Instytucie Literaturoznawstwa UMK oraz Fundację im. Profesora Artura Hutnikiewicza.


Klasyczne wystąpienia w formie referatów zostały podzielone na cztery sesje tematyczne pierwszego dnia i trzy sesje drugiego dnia obrad. Skupiały się one wokół szeroko pojętej  problematyki miejskiej okresu modernizmu, między innymi: miasto modernistyczne jako zapis pamięci; melancholia miasta i melancholia w mieście, przestrzeń jako doświadczenie (intymne, duchowe, społeczne); miejskie wędrówki i miejskie wyobrażenia mentalne.

Kolejne sesje referatów były od siebie oddzielone panelami dyskusyjnymi oraz przerwami sprzyjającymi integracji uczestników i wymianie myśli. Tryb żywego dyskutowania przeplatający ciągi referatów sprzyjał zachowaniu skupienia i pozwalał złapać oddech przed kolejnymi pasjonującymi wystąpieniami. Zamiarem organizatorów było nie tylko umożliwienie badaczom prezentacji wyników badań własnych, ale także stworzenie przestrzeni do dyskusji na ich temat, dopytania o interesujące wątki oraz podzielenia się dygresjami i przemyśleniami dotyczącymi obszarów około tematowych.


Wydział Humanistyczny naszego Uniwersytetu reprezentowali:
prof. dr hab. Bogdan Burdziej – „Poetycki Awinion Marii Konopnickiej”,
prof. dr hab. Hanna Ratuszna – „Tajemnice Paryża – obraz miasta w twórczości Stefana Żeromskiego i Rainera Marii Rilkiego”,
mgr Sebastian Tauer  – „Miasto totalitarne – o obrazie przestrzeni miejskiej w polskiej fantastyce socjologicznej”,
mgr Agata Czapiewska – „Modernistyczne flânerie czy spacery handlowe... O ,,bywaniu” w Miastach umarłych Jerzego Żuławskiego”,
mgr Małgorzata Sojak - „Przestrzeń miejska a przestrzeń frontowa - metafizyczne doświadczenie przestrzeni w powieści "W polu" Stanisława Rembeka",
lic. Zuzanna Nowak – „Obrazy Warszawy w Marcie Elizy Orzeszkowej”,
lic. Jolanta Dobrzeniecka – „Miasta przemysłu i kultury – Japonia w zapiskach Wacława Sieroszewskiego”.
Koncepcyjny i merytoryczny nadzór nad programem sprawowali: prof. dr hab. Bogdan Burdziej oraz prof. dr hab. Hanna Ratuszna. Organizacyjną stroną konferencji zajęli się doktoranci oraz studenci.


Serdecznie dziękujemy Organizatorom za przygotowanie oraz poprowadzenia wydarzenia.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.