
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się w piątek 25 kwietnia i potrwa do poniedziałku 28 kwietnia. Szczególnej uwadze polecamy wydarzenia organizowane przez pracowniczki, pracowników oraz studentki naszego wydziału! Przypominamy, że opisy wszystkich wydarzeń, które znalazły się w programie 23. TFNiS, dostępne są na stronie internetowej festiwal.torun.pl w zakładce "Program"*.
Kod Dantego. Jak rewolucja cyfrowa zmieni(a) badania nad historią literatury?
sobota, 26 kwietnia, 11:00 - 11:45
Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1, Sala Mieszczańska
Prowadzący: mgr Katarzyna Kaczmarek
Więcej: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/553
Czy sztuczna inteligencja wie już, co autor miał na myśli? Czy nowoczesne narzędzia odbiorą pracę badaczom literatury? A może otworzą przed nimi niespotykane dotąd perspektywy, usprawnią i przyspieszą ich pracę?
Wykład będzie prezentacją najciekawszych inicjatyw badawczych wykorzystujących technologie cyfrowe do upowszechniania i analizowania utworów literackich. Dowiemy się, dlaczego filolodzy coraz częściej uczą się programowania – sprawdzimy między innymi, jak algorytmy tropiły prawdziwą tożsamość Eleny Ferrante i ironię Słowackiego. Zobaczymy je w akcji, gdy rozkodowują rękopisy i rozwiązują filologiczne zagadki. Poznamy ogromne możliwości, jakie oferują naukowcom i czytelnikom cyfrowe wydania arcydzieł. Czy wkrótce zamienią się w portale do wirtualnej symulacji literackich światów?
Dawne gry i kontrolery - pokaz najciekawszych kontrolerów do gier w historii i warsztaty z budowania własnych urządzeń
niedziela, 27 kwietnia, 18:00 - 20:00
Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3, sala 111
Prowadzący: dr Jakub Kłeczek
link do zapisów: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/551
Jakiego przedmiotu dotykasz najczęściej w ciągu dnia? Dla wielu z nas są to dziś urządzenia elektroniczne. Zanim powstały ekran dotykowy, klawiatura i myszka, tysiące wynalazków próbowało znaleźć idealne rozwiązania dla obsługi komputerów, automatów czy konsol. Kontrolery gier - i innych urządzeń - stały się tak wszechobecne, że często ich nawet nie zauważamy.
Dr Jakub Kłeczek, znawca dawnych mediów, zaprezentuje swoją kolekcję kilkudziesięciu niezwykłych kontrolerów do gier, ilustrując historię ludzkiej kreatywności w obsłudze maszyn. Będzie to wyjątkowa okazja, by zagrać na urządzeniach z lat 80. i 90. XX wieku, poznając ich unikalne kształty, faktury i funkcjonalności.
Wydarzenie zakończy warsztat, na którym stworzysz własny kontroler do gry z gotowych komponentów – według własnego projektu.
Nie bój się mówić! ABC wystąpień publicznych
poniedziałek, 28 kwietnia, 10:00 - 11:30
Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1, sala 0.08 (parter)
Prowadzące: Weronika Retel, Angela Zamorska, Agata Ratajczak
link do zapisów: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/461
Stresuje Cię występowanie przed publicznością? Drży Ci głos? Plączą się słowa? Masz mętlik w głowie? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś/aś "Tak" - to warsztaty dla Ciebie.
Na zajęciach zostaną podjęte zagadnienia związane ze sztuką wystąpień publicznych i emisji głosu. Zapoznasz się z przyczynami oraz objawami stresu i lęku, które pojawiają się podczas wystąpień przed publicznością, a także z technikami radzenia sobie z nimi. Będziesz mógł ponadto wziąć udział w ćwiczeniach głosowych, oddechowych i dykcyjnych. Warsztaty dostarczą Ci konkretnej wiedzy na temat "dobrego mówienia", którą będziesz mógł wykorzystać w przyszłości.
Twarze w dobie mediów społecznościowych: Jak Internet kształtuje nasze postrzeganie atrakcyjności
poniedziałek, 28 kwietnia, 10:00 - 11:00
Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3, sala 26
Prowadzący: dr Vojtěch Fiala
link do zapisów: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/489
Współczesna psychologia dość dobrze wyjaśnia, w jaki sposób percepcja twarzy jest kształtowana przez środowisko fizyczne, np. poziom rozwoju gospodarczego, dystrybucję zasobów, stan zdrowia populacji czy kulturowe stereotypy dotyczące atrakcyjności. Coraz więcej badań konsekwentnie dowodzi, że intensywne korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych również wpływa na postrzeganie twarzy. Podobnie jak inne czynniki środowiskowe, przestrzeń online może modyfikować nasze standardy dotyczące atrakcyjności. W trakcie krótkiego wykładu badacze z Centrum Badań nad Ewolucją Języka na Wydziale Humanistycznym przedstawią mechanizmy tych zmian. W pierwszej części omówią wyniki morfometrycznej analizy, wskazując, jakie cechy fizyczne są preferowane u odnoszących sukcesy influencerów. W drugiej części zaprezentują metody badania wpływu mediów społecznościowych na percepcję twarzy w zależności od intensywności korzystania z tych platform.