
Germanistyka na UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oraz Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Getyndze serdecznie zapraszają do udziału w VI Rozmowach Toruńsko-Getyńskich pt. "Nowe perspektywy - nowe spojrzenie na dialog polsko-niemiecki: potencjał i impulsy społeczeństwa obywatelskiego", które odbędą się 30.05.-1.06. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.
Od 2019 r. pielęgnujemy tradycję międzynarodowego spotkania odbywającego się na przemian w Toruniu i w Getyndze, by w atmosferze otwartości, szacunku i wzajemnego zrozumienia dyskutować o najważniejszych wyzwaniach w relacjach polsko-niemieckich. Szczególną rolę w naszym wydarzeniu odgrywają również komentarze płynące ze strony sztuki oraz nieformalne formy spotkania i rozmowy.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Sanddorf, Miasta Torunia, Miasta Getynga i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tegoroczna edycja koncentrować się będzie na roli społeczeństwa obywatelskiego w relacjach polsko-niemieckich oraz jego potencjale w kształtowaniu europejskiego dialogu i partnerstwa. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych, polityki, nauki, mediów i kultury. Będzie to doskonała okazja do międzynarodowego spotkania, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.
W programie m.in.:
– uroczyste otwarcie z udziałem gości z Polski i Niemiec
– Keynote: „Obywatele w akcji. Społeczeństwo obywatelskie: mit? rzeczywistość? przyszłość?”
– trzy debaty tematyczne:
• „Siła obywateli w dialogu polsko-niemieckim: Czy politycy w Polsce i w Niemczech słuchają dziś społeczeństwa?"
• „Władza mediów, siła obywateli: czy media w Polsce i w Niemczech wspierają społeczeństwo obywatelskie?”
• „Polska i Niemcy w dialogu 2.0: od rozmów do działania”
– pokaz filmu „Listy z Wilczej” w reż. A. Talwara i rozmowa z reżyserem (zapr.)
– dodatkowe elementy kulturalne i turystyczne, m.in. oprowadzenie po wystawie Wolfganga Wirtha w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, rejs łodzią flisacką po Wiśle
- wydarzenie towarzyszące: spotkanie i warsztaty z przedstawicielami Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Formularz rejestracyjny (PL/DE):
https://www.tpn-torun.org.pl/talks
Koszt:
Udział w samych debatach jest bezpłatny (prosimy o rejestrację z dopiskiem "tylko debaty"). Uczestnicy, którzy chcieliby skorzystać z pełnego wyżywienia podczas wydarzenia (obiad, dwie kolacje) podczas wydarzenia oraz wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie oraz spływie łodzią flisacką, prosimy o uiszczenie opłaty w wys. 25 EUR / 105 PLN (studenci i młodzież 13 EUR/55 PLN). Numer konta zostanie przesłany po rejestracji.
Pytania i kontakt:
dr Aleksandra Burdziej: aleksandra.burdziej@gmail.com
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału!
Zespół organizacyjny VI Rozmów Toruńsko-Getyńskich