Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Nowa Profesor

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłane

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent RP postanowieniem z dnia 5 maja 2025 roku nadał prof. dr hab. Joannie Kulwickiej-Kamińskiej tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

Serdecznie gratulujemy!


Prof. dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2002 roku została doktorem nauk humanistycznych, a w 2014 habilitowała się m.in. na podstawie monografii Przekład terminologii religijnej islamu w polskich tłumaczeniach Koranu na tle biblijnej tradycji translatorycznej (Toruń, 2013). Kierowała Zakładem Historii Języka Polskiego. Obecnie jest kierownikiem Studiów podyplomowych w zakresie logopedii i dyrektorem Centrum Badań Kitabistycznych UMK.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii języka polskiego i kitabistyki, tj. badań tatarskiego piśmiennictwa religijnego powstałego w językach słowiańskich, zapisywanych alfabetem arabskim. Zajmuje się też dialektologią (studia nad polszczyzną północnokresową), translatoryką (przekład z języków semickich na język polski terminologii religijnej chrześcijaństwa i islamu) i edycją rękopiśmiennych zabytków języka.

Jest autorką ośmiu monografii, w tym m.in. Dialogue of Scriptures. The Tatar Tefsir in the Context of Biblical and Qur’anic Interpretations (Berlin, 2018), Leksyka północnokresowa w tefsirze Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego (Toruń, 2024) i krytycznej edycji tefsiru Tatarów polskich (Toruń, 2022). Wydane przez nią książki były wielokrotnie nagradzane przez gremia krajowe i międzynarodowe oraz uzyskały wyróżniające recenzje w Polsce i za granicą (m.in. w czasopismach „Język Polski”, „Slavia Orientalis”, „Journal of Muslim Minority Affairs”, „Acta Slavica Iaponica”).

Prof. Kulwicka-Kamińska zredagowała ponad 30 książek i opublikowała ponad 150 prac naukowych i popularnonaukowych. Jej artykuły ukazały się – poza Polską – w Austrii, Białorusi, Czechach, Holandii, Japonii, Litwie, Niemczech, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Węgrzech.

Była kierownikiem i wykonawcą w kilku grantach krajowych i europejskich, m.in. Tefsir – projekt filologiczno-historycznego opracowania oraz krytycznego wydania tzw. tefsiru Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego z 2. połowy XVI w. (pierwszego przekładu Koranu na język polski) czy The European Qur’an. Islamic Scripture in European Culture and Religion 1150-1850 (EuQu). Rezultaty projektu Tefsir zostały nagrodzone przez Instytut Historii PAN, docenione przez Komitet Słowianoznawstwa PAN, a także zgłoszone przez instytucje kultury do Nagrody im. Aleksandra Gieysztora. Trzytomowe wydanie zabytku polskiej kultury znalazło nadto swoje miejsce w Bibliotece Brytyjskiej, Bibliotece im. Skaryny w Londynie, Litewskim Muzeum Narodowym, Bibliotece Narodowej Turcji, Weltmuseum we Wiedniu i wielu innych. Prof. Kulwicka-Kamińska obecnie kieruje dwoma międzynarodowymi projektami: polsko-litewskim w zakresie przekładu filologicznego tatarskiego tefsiru na język angielski i Aljamiado literature in Renaissance Europe z badaczami z Francji (École Pratique des Hautes Études w Paryżu), Hiszpanii (Uniwersytet w Alicante) i Litwy (Instytut Języka Litewskiego).  

Jest w radach naukowych i redakcyjnych czasopism: „Rocznik Tatarów Polskich”, „Studia Orientalne”, „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”, „Islamic Studies Journal”, „Motif Academy Journal of Folklore” i serii Religijność alternatywna i nowa duchowość. Jest też członkinią polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. Renaissance Society of America i Slavic Linguistic Society. Przewodniczy zespołowi kitabistycznemu w ramach Międzynarodowego Komitetu Slawistów. Jest w Komisji Historii Języka i Komisji Etnolingwistyki przy Komitecie Językoznawstwa PAN.

Za pracę naukowo-badawczą otrzymała trzykrotnie nagrody JM Rektora UMK. Ponadto w 2021 Order Świętego Stanisława III stopnia nadany z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP za naukowy wkład w dzieło ochrony pamięci historycznej.

pozostałe wiadomości