Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Półmetek praktyk na EXPO

Grupa kilkunastu osób, w tym studentów UMK, stoi przed okazałym drewnianym budynkiem Pawilonu Polski na EXPO
W czerwcu w ramach wizyty monitorującej naszych studentów w Osace odwiedziły dr Marcelina de Zoete-Leśniczak z Wydziału Humanistycznego i Anna Prykanowska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej fot. Polska Agencja Inwestycji i Handlu

9-osobowa grupa studentek i studentów japonistyki na UMK jest już na półmetku praktyk realizowanych w ramach trwającej w Japonii Wystawy Światowej EXPO Osaka 2025.

EXPO 2025 jest trzecią już Wystawą Światową organizowana przez Japonię. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. Wystawa odbywa się na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. Każdego dnia jej teren odwiedza ok. 100 tys. osób, a w weekendy nawet 160 tys. Docelowo – zgodnie z założeniami – wydarzenie przyciągnie łącznie ponad 28 mln zwiedzających. Na miejscu czeka na nich 188 pawilonów, wśród nich piękny, drewniany Pawilon Polski, którego bryła ma "przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków".

Na pół roku w ramach praktyk do Osaki pojechało dziewięcioro studentów japonistyki na UMK. Wśród zadań, które im powierzono, znajduje się m.in. opieka nad zwiedzającymi, udzielanie informacji na temat poszczególnych wystaw oraz pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami. Większość odwiedzających EXPO, a co za tym idzie, również Pawilon Polski, to Japończycy, dla których miłym zaskoczeniem jest to, że młode osoby, które spotykają na miejscu, mówią w ich języku.

W czerwcu w ramach wizyty monitorującej naszych studentów na miejscu odwiedziły koordynatorka praktyk dr Marcelina de Zoete-Leśniczak z Wydziału Humanistycznego UMK oraz kierownik projektu Anna Prykanowska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej. Wizyta była okazją do zapoznania się z warunkami, w jakich realizowane są praktyki, a także do odbycia rozmów podsumowujących pierwszy etap projektu – zarówno ze studentami, jak i z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która odpowiada za Pawilon Polski.

Wnętrze pawilonu robi ogromne wrażenie na zwiedzających, ponieważ oddziałuje na wszystkie zmysły – relacjonuje Anna Prykanowska. – Pierwszym wrażeniem po przekroczeniu jego gościnnych progów jest przede wszystkim uderzający zapach drewna. Wystawy są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również interaktywne i angażujące.

Studenci zachęcają gości do aktywnego zwiedzania i chętnie udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania, choć przyznają, że niektóre stanowią dla nich wyzwanie. Na przykład te dotyczące mniej znanych szczegółów życiorysu Fryderyka Chopina. Okazją do pytań o słynnego kompozytora są codzienne koncerty chopinowskie towarzyszące polskiej obecności na EXPO i cieszące się ogromnym zainteresowaniem gości z kraju kwitnącej wiśni. Podczas koncertów praktykanci dbają nie tylko o fanów twórczości Chopina, ale również o artystów, którzy tych muzycznych wrażeń dostarczają.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej wymagających zadań, z jakimi mierzą się nasi studenci i studentki, jest obsługa zwiedzających czekających w długiej kolejce przed budynkiem.

Od wielu tygodni średnia temperatura w Osace oscyluje wokół 32-34°C. W tak ekstremalnych warunkach trzeba mieć na uwadze nie tylko sprawny przepływ gości, ale przede wszystkim zadbać o to, aby oczekujący otrzymali parasole chroniące przed słońcem oraz umożliwić pierwszeństwo wejścia osobom ze szczególnymi potrzebami oraz rodzinom z małymi dziećmi – mówi Marcelina de Zoete-Leśniczak. – Jest to trudne zadanie, ale niewątpliwie mające ogromny wpływ na to, aby Pawilon Polski był postrzegany jako miejsce gościnne.

Wszystkie osoby studiujące odbywające praktyki w Osace zgodnie podkreślają, że możliwość zdobycia doświadczenia w środowisku międzynarodowym podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczego na świecie jest bezcenna. Oprócz podniesienia kompetencji językowych, mają również możliwość nabycia unikalnych umiejętności zawodowych związanych z organizacją konferencji, wizyt oficjalnych delegacji oraz wydarzeń towarzyszących, które organizowane są nie tylko na terenie EXPO, ale również w innych zakątkach Japonii.

– Nasi studenci czują, że biorą udział w budowaniu dobrego wizerunku Polski na zewnątrz. Polski otwartej, gościnnej, zakorzenionej w tradycji, dumnej ze swojego dziedzictwa kulturowego i historii, ale również nowoczesnej, innowacyjnej i patrzącej w przyszłość – podkreśla Anna Prykanowska, a Marcelina de Zoete-Leśniczak dodaje: – Jako uczelnia, której jednym z nadrzędnych celów jest umiędzynarodowienie, jesteśmy niezwykle dumni z tak wspaniałych ambasadorów nie tylko Polski, ale i całej społeczności UMK w Toruniu. To niesamowicie prestiżowe wyróżnienie, że możemy być częścią ponad 170-letniej historii Wystaw Światowych EXPO.

Praktyki w Pawilonie Polski realizują 48-osobowa grupa studentów z 7 polskich uczelni, w tym 9-osobowa grupa studentów japonistyki na Wydziale Humanistycznym UMK: Jakub Narkun, Bartłomiej Sowa, Dominika Pospieszyńska, Andrzej Korkosz, Magdalena Żak, Emilia Kilanowska, Weronika Sadowska, Weronika Frątczak i Tomasz Zieliński. Wyjazd toruńskich studentów na Expo 2025 finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.