Katedra Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej

2. Hauntologia, trauma, pamięć
  3. Studia nad niepełnosprawnością i dramatem niepełnosprawnych
  4. Alternatywny teatr brytyjski i polski
  5. Współczesny dramat brytyjski (konteksty feministyczne)

Profesor:
Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas – Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa
e-mail: kallas@umk.pl
pokój: C.3.30

1. Komparatystyka postkolonialna
  2. Literatura pierwszowojenna
  3. Dyskursy upamiętniania
  4. Trauma i biopolityka
  5. Humanistyka medyczna

Granty:

1. NCN (OPUS): Sploty historii przemocy – wojna, opór i postkolonialna etyka upamiętniania w angielsko- i francuskojęzycznych powieściach pierwszowojennych XXI wieku (2020-2023)
  2. NCN (OPUS): The Cultural Trauma of the First World War in Contemporary British, French and Canadian Literature (2014-2018)
  3. Stypendium im. Bekkera (NAWA): Missing Persons: Trauma, Precarity and First World War Veterans in Australian and Canadian Fiction (University of Toronto, 2019).
    Więcej informacji.

pokój: C.3.24

Doktoranci:
mgr Bernadetta Jankowska
Obszary badań: dramat australijski, studia postkolonialne, studia feministyczne, teorie szaleństwa i traumy w literaturze i kulturze.

mgr Agata Rupińska
Obszary badań: kultura popularna, etyka, estetyka, studia genderowe.

Katedra Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej skupia osoby prowadzące badania w zakresie anglojęzycznej (brytyjskiej, kanadyjskiej, amerykańskiej, irlandzkiej i postkolonialnej) współczesnej literatury i dramatu, teatru i sztuk performatywnych, a także studiów kulturowych (w tym kultury popularnej) i komparatystyki. Główne tematy badawcze realizowane przez KLKiKA obejmują problematykę reprezentacji literackiej i kulturowej I wojny światowej, teorie traumy, pamięci i hauntologii, ekokrytykę i koncepcje Antropocenu, sztukę edycji wraz z tekstologią, studia nad afektami, zagadnienia autorstwa i adaptacji w kulturze popularnej oraz studia postkolonialne i aspekty feminizmu.

Przy KLKiKA działają Doktoranckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej  i Studenckie Koło Feministyczne, a także wydawane są czasopisma Currents: A Journal of Young English Philology Thought and Review (http://www.currents.umk.pl/) i Plays.

Ostatnie organizowane i współorganizowane przez pracowników Katedry konferencje naukowe to m.in.  Naturing Cultures / Culturing Natures: Humans and the Environment in Cultural Practices (2022); Comparing e/migrations: Tradition – (Post)memory – Translingualism (2019); Authored Cultures / Authoring Cultures: Negotiating Control over Media Texts (2018); The Postcolonial Family (2018);  Haunted Cultures / Haunting Cultures: Spectres and Spectrality in Cultural Practices (2016), studencka zdalna konferencja naukowa Studenckiego Koła Feministycznego (Im)perfect women in (im)perfect worlds: Dystopias, utopias, and feminism at the beginning of the 21st century (2021) oraz seria konferencji dla młodych naukowców Doktoranckiego Koła Naukowego Filologii Angielskiej: współorganizowana razem z SKF konferencja zdalna Politics and Poetics of Difference (2023), oraz Global-Local-Glocal (2021), Periphery Against Mainstream (2018) i Beyond the Horizon: Cross-cultural Experience Today (2017).

Kontakt:
mgr Małgorzata Banaszkiewicz